Klavrn propad Pindže: Župan trdi, da ni bil poslovodja

Andrej Bedek, Vestnik
28.11.2024 04:00

Sojenje Francu Šlihthubru in Štefanu Kuharju je pred koncem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po navedbah tožilke sta Franc Šlihthuber in Štefan Kuhar  v obdobju od leta 2011 do 2017 povzročila za vsaj milijon evrov škode.
Vanesa JauŠovec/vestnik

Če bo sodnici Nataliji Goldinskij Husar, ki na murskosoboškem sodišču razsoja v primeru Pindža, 16. decembra uspelo vnovič zaslišati Alenko Gril, izvedenko ekonomske stroke, bi se lahko ta dan sojenje tudi končalo. Tako je bilo razumeti dogajanje na nedavnem naroku v kazenskem procesu zoper župana Občine Gornji Petrovci Franca Šlihthuberja, obtoženega oškodovanja upnikov. Šlihthuber je znova ponovil, da "on ni bil poslovodja Pindže".

Pindža je do leta 2010 poslovala likvidno, maja tistega leta pa je bil poslovni račun javnega komunalnega in gostinskega podjetja blokiran. Od takrat je vse račune Pindže prek asignacijskih pogodb plačevala Občina Gornji Petrovci. V podjetju so pripravljali sezname upnikov, ki so izstavili račune, in ta seznam predali županu kot nekakšnemu poslovodji, ki je nato sam izbral, katere račune bodo plačali. Najprej so sicer vsak mesec poravnali obveznosti do delavcev. Način plačevanja in poslovanja Pindže prek asignacijskih pogodb je po prepričanju ekonomske stroke nezakonit. Prav glede vloge občine po blokadi računa podjetja želi Goldinskij Husarjeva slišati dodatno mnenje izvedenke.

Grilova je v svojem izvedenskem mnenju med drugim navedla, da se je pri plačevanju upnikov vedno našel denar za cvetje, s katerim so krasili vasi v občini, in za Nogometni klub (NK) Križevci. Po njenem bi morali za Pindžo že maja 2010 predlagati stečaj. 

Državna tožilka Jana Rogan je Šlihthubra in drugega obtoženca Štefana Kuharja obremenila, da sta po blokadi računa favorizirala nekatere upnike Pindže in jim poplačevala storitve oziroma izstavljene račune, drugim, ki jim nista plačala storitev, pa sta po navedbah tožilke v obdobju od leta 2011 do 2017 povzročila za vsaj milijon evrov škode. Obtožena krivdo zavračata. 

 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta