Te dni se je na družbenem omrežju pojavil videoposnetek, na katerem skupina zamaskiranih moških trdi, da bo "obračunala z migranti". Posnetek se je pojavil na Instagram profilu "Slovenska obrambna straža (SOS)", v opisu pa je zapisano: "Za varno Slovenijo! Mi si prizadevamo, da se Slovenci in Slovenke počutijo varne!"
Kako točno bodo "obvarovali" državljane, so podrobno opisali na posnetku, na katerem je videti skupino mlajših zamaskiranih moških, oblečenih v ponaredke vojaških hlač. Eden od njih z računalniško spremenjenim glasom pove, da je akcija, ki jo izvajajo, posvečena 27-letnici, ki so jo po njihovih trditvah v Tivoliju posilili trije migranti. "In se nihče od odgovornih ni oglasil. Da bo vedela, da nam ni vseeno." In nadaljuje: "Vlada je spustila v državo horde migrantov, ki delajo tukaj, kar hočejo, in zdaj je čas, da jih sami ustavimo, ker očitno jih pristojni ne bodo. Da vidimo, kako se bodo zdaj oglašali vsi, ki se niso pri tem primeru, ko bomo mi naredili z migranti to, kar je treba, da se bo nazaj vzpostavil red."
Moškemu okoli vratu držali zanko
V nadaljevanju posnetka moški korakajo po ljubljanskih ulicah, na posnetku pa je videti tudi neonacistične simbole. Posnetek postaja tudi vse bolj nasilen, v enem od prizorov je mogoče videti moškega, domnevno migranta, ki je s prozorno folijo privezan na drog ulične svetilke. Kasneje isti moški stoji med skupino zamaskirancev, obraz mu prekriva majica, okoli vratu pa mu eden od moških drži zanko, v roki pa drži list z napisom "remigracija".
Policisti posilstva v Tivoliju ne obravnavajo
Na popoldanski novinarski konferenci so policisti ponovili, da okoliščine nastanka posnetka in njegov namen intenzivno preverjajo. V primeru zaznanih in potrjenih elementov kaznivih ravnanj bodo ustrezno ukrepali.
Pojasnili so, da posilstva v Tivoliju, ki ga omenjajo moški na posnetku, ne obravnavajo niti niso prejeli take prijave. "Širjenje lažnih informacij, spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti je nesprejemljivo," dodajajo.
Obenem policisti opozarjajo, da je Ljubljana varno mesto. "Na splošno lahko pojasnimo, da je število vseh obravnavanih kaznivih dejanj na območju Mestne občine Ljubljana v letošnjem letu za okoli 8 odstotkov manjše kot leto poprej in se stanje kriminalitete ne povečuje ter je primerljivo oziroma celo manjše kot v tako imenovanem 'predkoronskem' času, ko smo na splošno beležili manj kaznivih dejanj. Glede storilcev so v veliki večini državljani Republike Slovenije, med državljani tretjih držav pa prevladujejo državljani iz območja Balkana."
"Na Policijski upravi Ljubljana se zavedamo dejavnikov povečanih varnostnih tveganj, povezanih s področjem migracij in nastanitvijo oseb v azilnem domu. V okolišu azilnega doma in tudi na drugih lokacijah, kot so avtobusna postajališča, avtobusna in železniška postaja Ljubljana, Logatec ... zagotavljamo stalno opazovalno službo in dnevno ocenjujemo varnostne razmere in na tej podlagi načrtujemo ukrepe, tako da zagotavljamo varnost v največji možni meri in preprečujemo kazniva ravnanja," še sporočajo.
Z vprašanji smo se obrnili tudi na Policijsko upravo Ljubljana, od koder so odgovorili, da o dogodkih, ki izhajajo s posnetka, niso bili obveščeni, prav tako niso prejeli prijave morebitnih oškodovanih oseb. Kljub temu bodo okoliščine nastanka posnetka ter njegov namen preverili in v primeru zaznanih kaznivih ravnanj ustrezno ukrepali. Ob tem pozivajo vse, ki imajo kakršnekoli informacije o ravnanjih s konkretnega posnetka oziroma o posnetku samem, naj o tem obvestijo policijo.
Ministrica obsodila nasilje in sovraštvo
Ministrica za pravosodje Andreja Katič je ostro obsodila vsakršno izražanje nasilja ali sovraštva ter t. i. vaške straže oz. podobne oblike samoorganiziranosti, kot je bilo te dni moč zaznati iz videoposnetka, v katerem skupina zamaskiranih ljudi trdi, da bo obračunala z migranti.
Kot so sporočili z ministrstva za pravosodje, ustavna pravica do združevanja sega le do tam, ko takšno združevanje ne posega v naloge, ki jih lahko izvajajo zgolj uradni organi oziroma delovanje posameznikov v sklopu tovrstnih združevanj ne predstavlja načrtovanja, pripravljanja, organiziranja ali izvrševanja kaznivih dejanj ali prekrškov.
Pri tem dodajajo, da ne sme biti dvoma, da so za oblastvene naloge, kot je na primer zagotavljanje javnega reda in miru, pristojni le organi oblasti.
Če v posameznih primerih pride do poskusov storitve kaznivih dejanj, na primer do nasilništva po 296. členu kazenskega zakonika in podobno, ali prekrškov, morata ukrepati policija in državno tožilstvo, so še opozorili na pravosodnem ministrstvu. (STA)
"Lahko bi prišlo tudi do hudih in neželenih posledic"
"Na splošno opozarjamo, da tako imenovane 'vaške straže' ali druge podobne oblike samoorganiziranja v smislu, da bi občani sami opravljali naloge državnih organov oziroma policije, lahko predstavljajo varnostno tveganje in lahko tudi kaznivo ravnanje, zato v policiji izrecno nasprotujemo njihovemu ustanavljanju in njihovo delovanje skrbno spremljamo, prilagajamo ukrepe za zagotavljanje varnosti in presojamo morebitna odklonska ravnanja. Vsakršno organiziranje in zbiranje z namenom izvrševanja kaznivih ravnanj je kaznivo," sporočajo. Poleg odgovornosti se morajo ustanovitelji tako imenovanih "vaških straž" zavedati tudi nevarnosti početja, opozarjajo policisti. "V primeru, da bi se posamezni storilci kaznivih dejanj prijetju uprli, bi lahko prišlo tudi do hudih in neželenih posledic."
Tovrstni posnetki med ljudmi povzročajo nelagodje in strah, zato na policiji zagotavljajo, da se zavedajo pomena tesnega sodelovanja z lokalno skupnostjo, "s katerim zagotavljamo in krepimo občutek varnosti pri ljudeh".