Na celjskem sodišču se je z zaslišanjem obdolženega Milana Banfiča in psihiatričnega izvedenca Mateja Kravosa začelo sojenje za dogodek 18. decembra 2020 okoli 7. ure zjutraj, ko je 50-letnik iz Žalca med spanjem z nožem napadel tedaj 87-letno mater in jo pri tem dvakrat zabodel v desno roko. Dokončanje dejanja mu je preprečil brat, ki je prihitel v sobo, ko je zaslišal materine krike. Banfič je nato z nožem prerezal vrat še hišnemu psu, ki ga je moral veterinar kasneje uspavati. Banfič je obtožen poskusa uboja in mučenja živali, oboje pa je po mnenju izvedenca Kravosa storil v neprištevnem stanju. Na sodišče so ga pripeljali iz forenzične enote mariborske psihiatrije, kjer se zdravi. Tožilstvo je v obtožnici zapisalo, da je dejanje storil neprišteven, in sicer v stanju hude psihične motnje in shizofrenije. Zato je zanj predlagalo ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja v ustanovi.
Obdolženi je v svojem zagovoru sodišču povedal, da se ne spominja, da je tedaj v dnevni sobi večstanovanjske hiše na Šlandrovem trgu v Žalcu z nožem med spanjem napadel mater. Ne spominja se niti, da je zabodel psa. Izgubo spomina pripisuje temu, da so mu misli tedaj zbledele. Nato pa je še dejal, da je bog v njem že od otroštva in da je bila njegova mama (ta je v celjski bolnišnici kasneje umrla zaradi covida) kriva, da je danes takšen, kot je, ker ga kot otroka ni dala zdravit v posebno institucijo. Povedal je tudi, da je slišal glasove, ki so mu govorili, da mora mamo ubiti, sicer da bo konec sveta, ker bodo vrgli atomsko bombo na Slovenijo. Zatrdil pa je tudi, da se je pred tem z mamo in bratom dobro razumel in da niso imeli sporov. Sodišču je še dejal, da se ne strinja z nadaljnjim zdravljenjem v ustanovi, sam predlaga ambulantno zdravljenje.
Izvedenec Kravos je pojasnil, da je obdolženec sposoben spremljati obravnavo, kar dokazuje dejstvo, da so zdravniki mariborske forenzične enote psihiatrije dovolili, da ga pripeljejo na obravnavo na celjsko sodišče. Da se dejanja usodnega dne ne spomni, pa je po njegovem mnenju povezano s tem, da so bile njegove misli tedaj nepovezane. Obdolženec je po njegovem izgubil stik z realnostjo, prepričan je o nečem, kar ni res. Po njegovem je zanj zdravljenje v ustanovi potrebno, ker bi sicer dejanje ponovil, če bi prišel v stik z osebo, ki mu ne bi ustrezala.
Medtem ko sta se tožilka Gabrijela Omerzu Geršak in obdolženčeva odvetnica Brigita Grasselli strinjali, da se izjave zaslišanih prič in izvedencev preberejo, pa se s tem ni strinjal sam obdolženec. Zato bo sodišče na naslednjo obravnavo povabilo bližnje sorodnike obdolženca (brate in sestro), ki so bili že zaslišani v preiskavi. Do tedaj pa bodo glede obdolženca pridobili še psihiatrično izvedensko mnenje Komisije za izvedenska mnenja pri Medicinski fakulteti v Ljubljani.
Sojenje se nadaljuje 28. marca.