Ne le eno, sodišče bo potrebovalo (najmanj) dve roki svežega kadavra ali več njih za praktičen preizkus žaganja, ki bi odgovoril na vprašanje glede mehanizma nastanka poškodbe, je bil na ljubljanskem okrožnem sodišču jasen Jože Balažic, sodni izvedenec medicinske stroke. Govorimo seveda o primeru Odrezana roka, v katerem tožilstvo Juliji Adlešič očita, da si je januarja predlani s krožno žago na Velikem Osolniku namenoma odrezala levo roko, da bi dobila odškodnino petih zavarovalnic v skupni vrednosti približno 1,2 milijona evrov.
"Bomo, če bo treba"
"Potrebujemo več rok, ne le ene. Najmanj dve," je ponovil sodni izvedenec. En eksperiment namreč ne bo dovolj, saj bo treba eno roko prosto žagati, drugo pa, ko v dlani nekaj drži, denimo poleno. "Prosta roka ima drugačen mehanizem, kot če je nekaj v njej," je pojasnil. Česa podobnega v njegovi 40-letni karieri na sodni medicini niso delali, so pa v Hamburgu za potrebe nekega primera s sekiro sekali roke, kar je sprožilo zgražanje javnosti. "To so hude stvari. Truplo je treba postaviti na žago. Ampak ga bomo, če bo treba," je malce presenetil prisotne v dvorani, katerih večina si je doslej predstavljala, da se bo v preizkusu rezalo "samo" roko. "Če se reže samo roko, rezultat ne bo enak oziroma primerljiv. Na žago je treba dati cel kadaver," je zatrdil. Kako bi truplo postavili v takšen položaj, si težko predstavlja tudi predsednica tričlanskega senata, sodnica Marjeta Dvornik, tožilec Sedin Kičin pa je izpostavil, da bi bil položaj roke v takem primeru umetno ustvarjen, nanje pa bi vplivale tretje, zunanje sile, torej tistega, ki bi truplo držal v pravem položaju.
Že obsojeni, zdaj jim sodijo znova
Na zatožni klopi sedijo štirje obtoženi: poleg Julije Adlešič še njen zaročenec Sebastien Abramov, njegova mati Tinka Huskić Colarič in njegov oče Gorazd Colarič. Obtoženi se pred senatom zagovarjajo zaradi očitkov o goljufiji in pomoči pri tem. Adlešičeva, piše v obtožnici, si je januarja 2019 namerno odrezala levo roko nad zapestjem, da bi prejela visoko odškodnino, saj je ob pomoči drugih obtoženih pri petih zavarovalnicah sklenila zavarovanja, po katerih bi, če bi bila zaradi odrezane roke stoodstotna invalidka, prejela skupno 1,166.300 evrov odškodnine. Septembra lani je isti sodni senat, ki obtoženim sodi znova, Huskić Colaričevo oprostil, preostalo trojico pa spoznal za krivo. Adlešičevi je zaradi nadaljevanega kaznivega dejanja goljufije izrekel dve leti zapora, Abramovu, ki je že bil pravnomočno obsojen zaradi goljufije, pa tri leta. Colarič je bil zaradi pomoči pri kaznivem dejanju obsojen na enoletno pogojno kazen s preizkusno dobo dveh let. Višji sodniki so junija letos sodbo razveljavili, zato so se obtoženi znova znašli na sodišču.
Svinjske noge imajo (pre)več maščobe
V Nacionalnem forenzičnem laboratoriju (NFL) so v sklopu prvega sojenja, ki se je lani jeseni zaključilo z obsodbo in zaporno kaznijo za Adlešičevo in njenega zaročenca Sebastiena Abramova, opravili več preizkusov z žago, a so rezali svinjske noge. Že takrat je sodni izvedenec travmatološke stroke Matjaž Veselko ocenil, da niso v celoti primerljive z roko, saj imajo več maščobnega tkiva, pa tudi kost je drugačna, zato bi najbolj primerljive podatke o hitrosti reza dobili z rezanjem človeškega trupla. "Samo v tem primeru bi lahko res prišli do zaključkov, kakšne bi bile posledice hitrega spusta žage, in bi se dokazalo, da je šlo za nesrečo, kakor vztrajamo že od začetka," je sodnico že lani nagovoril Mitja Pavčič, zagovornik Abramova. Predlog obrambe je zavrnila, a je takšen poskus po razveljavitvi prvostopenjske sodbe naložilo višje sodišče. Sodni izvedenec Balažic se je strinjal, da so naše dolge kosti povsem drugačne kot pri pujsih, zato bi pri njih rez z žago trajal nekaj sekund več. "A 100-odstotno zanesljiv ni niti poizkus na kadavru v primerjavi z živim človekom," je Balažic odgovoril na poizvedovanje tožilca. Sodni izvedenec ocenjuje, da bo sodišče pri iskanju kadavra naletelo na več težav: najprej to, da eno ne bo dovolj, treba bo najti takšnega s podobno (drobno) konstitucijo, na kakršno denimo naletijo zgolj enkrat letno, preizkus pa je treba opraviti izjemno hitro po nastopu smrti, na voljo imajo le kakih 24 ur. Kot dodaten kamen spotike je navedel še pridobitev dovoljenja svojcev, da se truplo pokojnika uporabi v take namene, in Komisije RS za medicinsko etiko.