Čez dva tedna - enajst mesecev po zelo odmevni skupni akciji slovenske in hrvaške policije, Europola in Interpola ter drugih tujih policij, v kateri je bilo konec januarja letos aretiranih večje število osumljenih trgovanja z drogo, zasežena pa je bila precejšnja količina različne droge, orožja in denarja - se bodo na ljubljanskem okrožnem sodišču zoper slovenski del obtoženih začeli predobravnavni naroki. Na zatožno klop bo pri nas sedlo kar 39 ljudi, vpletenih v mednarodno kriminalno združbo. Takšno število obtoženih v istem procesu je do zdaj največje v samostojni Sloveniji. Okrožni sodnik Srečko Škerbec je predobravnavne naroke razpisal za več dni. Kot so nam ob našem poizvedovanju sporočili z ljubljanskega okrožnega sodišča, se bodo pričeli 14. decembra in nadaljevali vsak dan do 23. decembra.
Z drogo zaslužili vsaj 1,3 milijona evrov
V sodni preiskavi sta le dva od 39 obtoženih priznala trgovanje z drogo, njuni vlogi v kriminalni združbi pa sta bili v primerjavi z drugimi obtoženimi obrobni. Koliko obtoženih namerava krivdo priznati na predobravnavnem naroku, se še ne ve, pričakovati pa je, da bo večina očitke zanikala in bo tako klasično sojenje steklo za precejšnje število obtoženih, kar bo povzročilo težavo pri organizaciji sojenja. Ljubljansko sodišče namreč nima tako velike sodne dvorane, da bi v njej lahko sedelo tako veliko število obtoženih, njihovih odvetnikov, pravosodnih policistov, ki spremljajo pripornike, sodni senat in tožilci, ki bodo zastopali obtožbo. Zato bodo morali dvorano najeti zunaj sodišča, je pojasnila tiskovna predstavnica ljubljanskega okrožnega sodišča Mateja Jazbec in dodala, da se bo sojenje za tiste, ki na predobravnavnih narokih krivde ne bodo priznali, lahko pričelo predvidoma marca prihodnje leto. Ljubljansko okrožno sodišče namreč še ni našlo in najelo dvorane zunaj stavbe sodišča, kjer bo potekal proces. "Zadeva je trenutno v fazi dopolnjevanja ponudb," je o pripravah oziroma iskanju primerne dvorane pojasnila Jazbečeva.
Zadeva je zelo obsežna, obtožnico zoper 39 domnevno vpletenih v mednarodno kriminalno združbo zastopa tožilka Tamara Gregorčič s specializiranega državnega tožilstva. Spisala jo je na 375 straneh in jo na ljubljansko okrožno sodišče vložila konec julija. Kriminalistična preiskava je trajala več kot dve leti, v tem času so člani združbe s prodajo droge po prepričanju preiskovalcev in tožilstva zaslužili najmanj 1,3 milijona evrov. Po podatkih iz obtožnice je združba, ki je bila pri svojem delovanju zelo previdna, najmanj od septembra 2017 do januarja 2020 na območju Slovenije, Hrvaške in Avstrije trgovala z drogo, in sicer heroinom, kokainom, ekstazijem - MDMA, konopljo (rastlino in smolo), hašišem in amfetamini. Policija je v preiskavi uporabljala prikrite ukrepe, tako so se v kriminalno združbo infiltrirali tudi tajni delavci policije, ki so se pri osumljenih zanimali za nakup droge.
V Sloveniji proizvajali spid
Policija je že med preiskavo ugotovila, da hudodelska združba, katere vodja naj bi bil Aleš Zupančič, 38-letni podjetnik iz Kamnika, imenovan Kapo, tudi sama proizvaja drogo amfetamin, imenovano spid, kar je bila novost na slovenskem trgu. V okviru akcije je bilo v dveh navideznih odkupih zaseženih kar sto kilogramov spida, proizvedenega v Cerkljah na Gorenjskem. Sedemnajst obtoženih je v priporu, en član hudodelske združbe Aleša Zupančiča, Simon Nose, pa je priprt na Hrvaškem, izhaja iz obtožnice. Preostali se bodo na sodišču branili s svobode. Tožilstvo tudi trdi, da je obtoženi Novica Joskić organiziral še lastno mrežo preprodajalcev prepovedanih drog, prav tako sta svojo hudodelsko združbo imela obtožena Svjetlan Stjepić in Milan Baraga. Vsi trije pa so bili člani Zupančičeve hudodelske združbe. V obtožnici in v priporu so se tako znašli Zupančič, Kamničani Jure Močnik, Novica Joskić, Peter Ulčar, Branko Šćulija, Rok Lesjak, Žiga Sever, Igor Levstik, Simon Pretnar, Matjaž Hočevar, Sandi Oven, vsi iz Ljubljane, Goran Ropret, Žan Novak, oba iz Cerkelj na Gorenjskem, Gašper Zdešar iz Polhovega Gradca, Aleksander Spasojević iz Preserij pri Radomljah, Svjetlan Stjepić iz Hrastnika in Sašo Gadža iz Podgorja. Nekateri obtoženi so po navodilih Zupančiča drogo hranili, vozili in prodajali drugim članom združbe oziroma tudi tajnim delavcem policije. Drugi obtoženi, neposredno podrejeni Joskiću, Stjepiću in Baragi, pa so trgovali z drogo po njihovih navodilih. Tožilstvo trdi, da so bili Zupančič, Pretnar, Ropret in Lesjak ter naznani osebi z vzdevkoma Doctor new in Ooooooo vpleteni v proizvodnjo spida in kasnejšo njegovo prodajo. Zupančič se je 14. januarja letos s tajnim delavcem policije dogovoril za nakup sto kilogramov spida za 130 tisoč evrov, potem ko je že nekajkrat prej policist pod krinko od Zupančiča in njegovih podrejenih kupil to drogo. Spid je po Zupančičevem naročilu izdelal Ropret v laboratoriju na svojem naslovu bivanja v Cerkljah na Gorenjskem. Obtoženi Zupančič, Močnik, Šćulija, hrvaški državljan Dragutin Vuk, Sever in Joskić so bili po trditvah tožilstva vpleteni v nakup in dobavo kokaina iz Ekvadorja v Južni Ameriki v Luko Koper. Poskusni prevoz 30 kilogramov kokaina je uspel, zato je kasneje v Luko Koper prispelo še 300 kilogramov kokaina, ki pa ga je policija zasegla.
Nasledili posle Balkanskega bojevnika
Policija je s tajnim delovanjem prišla do podatkov, da je Kapo, torej Aleš Zupančič, prevzel in nasledil posle balkanskega narkokralja Darka Šarića, potem ko je ta pred leti pristal v beograjskem priporu. To naj bi bilo dokazovalo tudi srečanje med Rokom Lesjakom, ki je bil v združbi Aleša Zupančiča na visokem položaju, in Antejem Cosićem, ki je pri trgovanju z drogo sodeloval z Darkom Šarićem. Slednji je bil kot nekoč največji preprodajalec kokaina v Evropi, ki ga je dobavljal iz držav Južne Amerike, zaradi trgovanja z drogo v Beogradu obsojen na petnajstletno zaporno kazen. Člani njegove kriminalne združbe, aretirane leta 2010 v Sloveniji in znane kot Balkanski bojevnik, pa so bili pri nas prav tako obsojeni na visoke zaporne kazni.