Propadli cerkveni holdingi Zvon na sodišču: Tožilstvo se z oprostilno sodbo ne strinja

STA
23.11.2021 19:05

Okrožno sodišče je oprostilo četverico nekdanjih vodilnih v propadlih cerkvenih holdingih Zvon, specializirano državno tožilstvo pa se je na sodbo pritožilo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Sodnica Danila Dobčnik Šošterič je dopustila možnost, da bi ob stečaju projektne družbe I.J. Storitve leta 2013 lahko prišlo do oškodovanja upnikov.
Foto: Sašo BIZJAK

Sašo Bizjak

Na mariborskem višjem sodišču so izpeljali javno obravnavo v pritožbeni zadevi zoper oprostilno sodbo, ki jo je tamkajšnje okrožno sodišče maja lani izreklo četverici nekdanjih vodilnih v propadlih cerkvenih holdingih Zvon. S sodbo se ne strinja specializirano državno tožilstvo, ki jim očita zlorabo položaja pri nakupu delnic Luke Zadar leta 2007.

Senat mariborskega okrožnega sodišča pod vodstvom Danile Dobčnik Šošterič je Ljuba Pečeta, Simona Zdolška, Franca Ješovnika in Matejo Vidnar Stiplošek na prvi stopnji oprostil obtožb, a je takrat vseeno podaljšal prepoved razpolaganja z omenjenim premoženjem. Maja letos je sodišče zamrznitev premoženja podaljšalo še za leto dni.

Senat okrožnega sodišča je v sodbi pojasnil, da so oprostilno sodbo morali izreči, ker kljub obsežnemu dokaznemu postopku tožilstvu ni uspelo dokazati trditev, da so obtoženi že ob sklenitvi posojila 17,5 milijona evrov vrednega posojila Zvonov projektni družbi I.J. Storitve za nakup delnic vedeli, da je ta prezadolžena in ji nikoli ne bo uspelo vrniti posojila.

Da je bila omenjena družba od Zvonov angažirana za sklenitev nakupa večinskega deleža hrvaške luke, dejansko zgolj projektna, naj bi po njihovem potrdil tudi finančni izvedenec Drago Dubrovski, o tem pa so spregovorile tudi nekatere priče, zaposlene znotraj gospodarstva mariborske nadškofije.

Je pa senat dopustil možnost, da bi ob stečaju omenjene projektne družbe leta 2013 lahko prišlo do oškodovanja upnikov, zlasti na račun obeh holdingov Zvon, saj omenjeno premoženje ni pristalo v njuni stečajni masi, pač pa po nekaj verižnih poslih v lasati podjetja Dilucolo, ki je bilo v lasti mariborskega taksista Danijela Robnika. Prav zato formalni lastnik z delnicami pristanišča, ki je sicer po dokapitalizaciji že nekaj časa v večinski lasti kitajskih vlagateljev, do konca postopka ne more razpolagati z njimi niti uveljavljati svoje volje na skupščini.

Specializirani državni tožilec Iztok Krumpak je sicer za četverico obtoženih terjal zaporne kazni. Za prvoobtoženega nekdanjega člana uprave Zvon Dva Ljuba Pečeta je predlagal pet let zapora, za Zdolška in Ješovnika po tri, za Vidnar Stiploškovo pa dve leti zapora. Na višjem sodišču je pritožbo danes predstavljal tožilec Luka Moljk, ki predlaga izrek obsodilne sodbe z zapornimi in denarnimi kaznimi ali vsaj razveljavitev ter ponovno sojenje pred novi senatom na prvi stopnji. Tožilstvo je namreč prepričano, da so razlogi sodišča za oprostilno sodbo napačni in popolnoma zgrešeni. Kot je že ob izrečeni sodbi maja lani dejal Krumpak, je namreč dejansko stanje popolnoma drugačno, senat pa je dokazno oceno po njegovi oceni opravil popolnoma selektivno.

Višji sodniki bodo sodbo izdali v pisni obliki, ob tem pa Zdolška in Stiploškovo, člana uprave Zvona Ena, čaka še razplet sojenja, prav tako zaradi obtožb o zlorabi položaja pri nakupu argentinskih družb Sadowa in Elevadores, s katerimi naj bi bila za okoli tri milijone evrov oškodovala še eno slamnato družbo Forš. Glavna obravnava se bo nadaljevala 10. decembra, ko naj bi cenilec predstavil cenitve njenih nepremičnin v Bosni in Hercegovini. (sta)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta