Z vodo lahko varčujemo na več načinov. Franci Janžekovič iz salona kopalnic MCK med bolj učinkovitimi izdelki za varčevanje z vodo v domači kopalnici izpostavlja varčne armature, WC-školjke z dvojnim splakovanjem in tuš glave z nizkim pretokom. "Sodobne armature so opremljene z mehanizmi, ki zmanjšujejo pretok vode brez zmanjševanja učinkovitosti. Perlatorji ali aeratorji, ki se vgrajujejo na izliv armatur, mešajo vodo z zrakom, to pa zmanjša porabo vode, ne da bi vplivalo na občutek moči vodnega toka. Školjke z dvojnim splakovanjem omogočajo uporabniku izbiro manjše ali večje količine vode za splakovanje, kar lahko znatno zmanjša porabo vode v gospodinjstvu. Podobno kot varčne armature pa tuš glave z nizkim pretokom zmanjšujejo količino vode, ki se uporablja med tuširanjem, ne da bi to vplivalo na kakovost tuširanja," razlaga sogovornik. V Geberitu poleg kotličkov z dvokoličinskim načinom splakovanja in perlatorjev na pipah dodajajo še školjke brez roba in posebno oblikovane školjke, ki omogočajo kvalitetno splakovanje z le štirimi litri vode. In opozarjajo: "Z vodo pa lahko varčujemo tudi posredno. Če se zavedamo, da se za to, da pride do nas ena sama rolica WC-papirja, porabi 168 litrov vode, lahko vidimo, da je načinov za varčevanje dovolj."
Kaj pomeni trajnost v kopalnici
"Kopalnice so običajno manjši prostori v stanovanjih in hišah, imajo pa zelo velik vpliv na naše okolje. V njih namreč uporabljamo veliko raznih kemikalij, od čistil do šamponov, mila, balzamov, pršil in podobnih izdelkov. Kopalnice običajno ogrevamo na višjo temperaturo kot druge prostore, so močno osvetljene in v njih uporabljamo veliko tople in hladne vode. Pozabiti ne smemo niti na opremo kopalnice. S pravilno izbiro izdelkov, ki jih uporabljamo, in racionalno porabo energije in vode lahko bistveno zmanjšamo negativne vplive na okolje, to pa je bistvo pojma trajnosti," naštevajo v Geberitu.
Franci Janžekovič iz salona kopalnic MCK meni, da trajnost in okoljska odgovornost postajata vse pomembnejša vidika pri odločitvah potrošnikov, "čeprav v praksi še vedno opažamo, da trajnostni vidik opremljanja kopalnice ni vedno na prvem mestu pri odločitvah kupcev. Kljub temu proizvajalci sanitarnih izdelkov že nekaj časa vlagajo v razvoj trajnostnih rešitev, kar kaže na prizadevanja industrije za spodbujanje odgovornejše potrošnje in proizvodnje."