S predčasnim odpiranjem kuvert uradniki gradbincem pomagali do posla

Gordana Possnig Gordana Possnig
05.02.2021 06:00
Kriminalisti preiskujejo gradbene posle, za katere so izvajalci kandidirali na celjski in vojniški občini. Sum je, da so uradniki v zameno za podkupnino prirejali dokumentacijo in podkupovalcem razkrivali ponudbe konkurence.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ervin Stojnšek v tej fazi preiskave ni mogel izdati, ali so kriminalisti proti vpletenim v korupcijo uporabili prikrite preiskovalne ukrepe.
Gordana Possnig

Na širšem celjskem območju so kriminalisti zaradi sumov korupcijskih kaznivih dejanj jemanja in dajanja podkupnin v sredo opravili 15 hišnih preiskav in pridržali enajst oseb. Preiskava, ki jo usmerja specializirano državno tožilstvo, se je nadaljevala tudi včeraj. Med osumljenimi so štiri osebe zaposlene na občini. Od tega tri na celjski občini, na oddelku za okolje, prostor in komunalo, in ena na vojniški občini. Podrobnosti sredinih hišnih preiskav, ki so jih poleg celjskih preiskovalcev izvajali tudi mariborski, je včeraj predstavil Ervin Stojnšek, vodja oddelka za gospodarsko kriminaliteto v sektorju kriminalistične policije na Policijski upravi Celje.

Največji posel vreden poldrugi milijon evrov

Pojasnil je, da je korupcijskih dejanj osumljenih 13 fizičnih in 12 pravnih oseb, policisti pa preiskujejo 30 poslov, katerih vrednosti se gibljejo od nekaj tisoč evrov do poldrugega milijona evrov. V sredo in četrtek so kriminalisti na širšem celjskem območju opravili 15 hišnih preiskav, večinoma v gradbenih podjetjih. "Osumljeni so v letih 2019 in 2020 pri razpisih subjektov javnega prava (gre za občine, op. p.) zlorabljali svoj položaj tako, da so posegali v prejeto dokumentacijo, torej fizično odpirali kuverte in listine zamenjevali z dokumentacijo oziroma podatki, ki so dajalcu podkupnine omogočali pridobitev posla. Tako je bilo pri razpisih manjše vrednosti. Pri razpisih večjih vrednosti pa so kaznivo dejanje storili tako, da so sam razpis po prejeti dokumentaciji razveljavili, osumljena oseba se je z vsebino seznanila, predstavnika gospodarske družbe, ki je dajal podkupnine, pa seznanila s konkurenčnimi pogoji oziroma ponudbami in na tak način omogočila, da je na ponovljenem razpisu posel dobil. Podkupnine so se prejemale v obliki denarja in daril," je pojasnil Stojnšek. O konkretnih projektih Stojnšek ni želel govoriti, je pa razkril, da je šlo pri projektih manjših vrednosti za gradbena dela in storitve, pri večjih vrednostih pa za gradbena dela.

Kdo je policiji naznanil korupcijo, Stojnšek v tej fazi preiskave ni želel obelodaniti, prav tako ni izdal, ali so kriminalisti proti vpletenim v korupcijo med preiskavo uporabljali prikrite preiskovalne ukrepe.

O oškodovanju v številkah se po njegovih besedah ne da govoriti, saj so se posli, ki so bili predmet javnih razpisov, v nadaljevanju izvedli. Govor pa je o neposrednem izkrivljanju konkurence, neenakopravni obravnavi sodelujočih na javnih razpisih in na neki način tudi o gospodarnosti porabe javnih sredstev, je še dodal Stojnšek. Najvišja zagrožena kazen za takšno kaznivo dejanje je štiri oziroma pet let zapora.

Bojan Šrot: Med osumljenci ni vodilnih na občini

Gordana Possnig

V zvezi s kriminalističnimi preiskavami je izjavo podal tudi celjski župan Bojan Šrot, ki je povedal, da med osumljenci ni nihče iz vodstvenega kadra na občini. "Sami nismo zaznali kakršnihkoli nepravilnosti. Če bi, bi ustrezno ukrepali. Osumljene osebe niso v službi. Bo pa direktorica občinske uprave izpeljala vse potrebne postopke, kakor to veleva zakonodaja. Primer je v predkazenskem postopku, osebe so šele osumljene, zakonodaja pa delovnopravne posledice predvideva za pravnomočno obsojene na zaporno kazen, višjo od šestih mesecev," je dodal Šrot in v izjavi razkril, da odredba preiskovalnega sodnika zajema 203 strani. Kriminalisti so preiskavo po županovih besedah opravili v treh pisarnah.

Gordana Possnig

Tudi vojniški župan Branko Petre je potrdil, da je ena od sodelavk na občini osumljena, da je za nagrado omogočila pridobitev posla pri gradnji vrtca na Frankolovem. V preiskavi so ji zasegli dokumentacijo in računalnik. Neuradno naj bi bili v korupcijo vpleteni celjski gradbeni podjetji Oder in Peor.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta