Slekel je majico in zakričal: "Pridi, da te ubijem!" Kdo izmed nasilnežev je nato Pfeiferja zabodel na Lentu?

18.10.2021 06:00
Miha Šenekar, ki je moral septembra v pripor zato, ker je s svojimi pajdaši sodeloval v grobem obračunu s Kristijanom Pfeiferjem, v katerem je bil ta zaboden, ni več za zapahi. Odnesel jo je s pogojno sodbo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Čeprav je kaznivo dejanje priznal in ga obžaloval, se bo Miha Šenekar oziroma njegov odvetnik zoper višino kazni pritožil. Foto: Vesna LOVREC
Vesna Lovrec

Ekspresno hitro se je v Mariboru odvil postopek zoper trojico, ki so jo policisti septembra prijeli zaradi incidenta na Lentu, v katerem je bil z ostrim predmetom v hrbet zaboden Kristijan Pfeifer. V noči na 18. september so se nanj spravili Miha Šenekar, Alen Lang in Matej Kovač. Policisti so jih hitro polovili in ovadili zaradi kaznivega dejanja nasilništva, pred preiskovalno sodnico pa so privedli samo Šenekarja, čeravno kriminalisti niso ugotovili, da bi bil Pfeiferja zabodel prav on. Samo zanj je tožilstvo terjalo pripor zato, ker je bil za razliko od Kovača in Langa v preteklosti že obsojen zaradi istovrstnega kaznivega dejanja. Preiskovalna sodnica je predlogu tožilstva sledila in presodila, da je Šenekar zrel za pripor.

Rešilo ga je podkožno maščevje

Okrajni sodnik Jan Šömen ga je na kazensko odgovornost poklical v petek. Ko je dva metra visoki 28-letnik, vklenjen v lisice in v spremstvu dveh pravosodnih policistov, prihajal po hodniku sodišča, ga je na stolu pred sodno dvorano pričakal Pfeifer, a mu Šenekar ni dal priložnosti, da bi si pogledala v oči. Dvignjene glave mu je obrnil hrbet, se sklonil k svojemu odvetniku Mihi Žinkoviču in se začel pogovarjati z njim. Mirne živce je ohranil tudi v sodni dvorani in pozorno sledil vsebini obtožnega predloga, ki mu ga je predstavilo tožilstvo. V petek je bilo prvič pred javnostjo razkrito, da je 18. septembra s Pfeiferjem obračunalo pet oseb, od katerih sta dve za preiskovalce še vedno neznanca. Pfeifer je bil po besedah tožilstva tistega dne gost v lokalu Niagara. Sedel je na terasi lokala, ko je k njemu pristopil Lang in mu sporočil, da ga na parkirišču čaka Frenki - Miha Šenekar, da se "zmenita", kar je glede na obstoječi spor med njima pomenilo, da ga Šenekar vabi na fizični obračun. Pfeifer se je odzval in odšel na parkirišče, kjer ga je res čakal Šenekar. Slekel si je majico in Pfeifrja izzval: "Pridi sem, da te ubijem!" Oškodovancu so se začeli približevati še Lang in Kovač ter dva neznanca. Skupina je bila oborožena z dvema kijema, neznan predmet je po zatrjevanju tožilstva v rokah držal tudi Šenekar. Pfeifer se je zaradi premoči pognal v beg, skupina ga je dohitela in nekdo od napadalcev ga je zabodel v hrbet. Imel je srečo. Storilec mu ni poškodoval vitalnih organov, saj z nožem ni prišel dlje kot v podkožno maščevje. "Rana je bila velika 50 x 37 milimetrov," je tožilstvo navedlo v obtožnem predlogu.

Obračun se je zgodil 18. septembra na parkirišču pod Titovim mostom v Mariboru. Foto: Vesna LOVREC
Vesna Lovrec

Oškodovanec sanjal o 10.800 evrih

Pripravljen na to, da bo tožilstvo v primeru takojšnjega priznanja zanj predlagalo pogojno kazen, je Šenekar dejanje priznal in ga obžaloval, čeravno z grenkim priokusom, saj je bil najprej informiran, da bo tožilstvo zanj predlagalo pogojno kazen deset mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let, nakar se je ponudba zaostrila in je za končni predlog obveljalo, da bo tožilstvo terjalo pogojno kazen enega leta zapora s preizkusno dobo treh let. Poleg glavne kazni je bil zoper Šenekarja predlagan še stranski ukrep varnostnega nadzorstva: prepoved približevanja žrtvi za čas enega leta. Obdolženi v prepovedi približevanja ne vidi nobenega problema, si je pa zaželel, da bi sodišče prepoved približevanja določilo tudi Pfeiferju, saj za nastalo situacijo ne glede na to, da je sam kaznivo dejanje priznal, krivi prav oškodovanca.

Ko je sodnik že hotel preiti na zaključne besede, misleč, da oškodovanec Pfeifer zoper obdolženega ni priglasil premoženjskopravnega zahtevka, ga je v sodni dvorani prekinil odvetnik Tarek Naji in opozoril, da se je zahtevek očitno nekje izgubil, saj ga je v Pfeiferjevem imenu sodišču predložil pravočasno. Za fizične in psihične bolečine ter prestani strah bi oškodovanec od Šenekarja rad izterjal 10.800 evrov. "Iz obtožnega predloga ne izhaja, da je obdolženi Šenekar poškodoval oškodovanca," je spomnil zagovornik Žinkovič in obenem pripomnil, da je višina zahtevka, upoštevaje vse okoliščine, tudi poškodbo Pfeiferja, pretirana. Odvetnik Naji je Žinkoviču ugovarjal, češ da je iz obtožnega predloga razvidno, da je možno, da je prav obdolženi Šenekar povzročil vbodno rano. "Možnost ni dovolj za sklepanje o vzročni zvezi med dejanjem, ki je Pfeiferja oškodovalo, in samo škodo," je pooblaščencu Pfeiferja vrnil Žinkovič.

Srečen bo, če ga ne bo več videl

Poleg premoženjskopravnega zahtevka, za katerega po njegovem sploh ni temelja, je zagovornik problematiziral tudi višino predlagane kazni. "Oškodovanec je obdolženega več kot mesec dni pozival k pretepu in mu sredi noči pošiljal grozilna sporočila, da bo na nečloveški način z nožem razparal ženo obdolženega in njunega dve leti in pol starega otroka," je motiv za septembrski incident razložil odvetnik Žinkovič. Po njegovih besedah je Šenekar utemeljeno sklepal, da je Pfeifer nevaren. "Znano mu je, da je bil v preteklosti zaradi nasilniškega obračuna že ustreljen. Znano mu je tudi, da je ropal neznance, dva tedna pred obravnavanim dogodkom pa v nočnem lokalu Rocco nekoga celo zabodel. O tem je Šenekarju izpovedal Lang, ve se tudi, da Pfeifer praviloma s seboj vedno nosi nož. Utemeljeno je torej obdolženi sklepal, da je oškodovanec nevaren," je našteval odvetnik, nakar je razkril, da je oškodovanec v skupini do neprepoznavnosti pretepel tudi Šenekarjevega prijatelja iz mladosti. "Prav slednje je treba upoštevati pri presoji ravnanj obdolženega, saj razlog ni bilo dolžniško-upniško razmerje, kot si je izmislil oškodovanec," je sklenil zagovornik obdolženega in sodišču predlagal, da Šenekarju določi pogojno kazen osem mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. "S prepovedjo približevanja se obramba strinja za kakršnokoli obdobje, saj bi bil obdolženi najbolj srečen, če oškodovanca ne bi nikoli več videl," je dodal Žinkovič.

Sodnik Šömen ni ugodil niti predlogu obdolženega niti predlogu oškodovanca. Kot je običajno v kazenskih postopkih, je Pfeiferja s premoženjskopravnim zahtevkom napotil na pravdo, hkrati pa se je strinjal z odvetnikom Žinkovič, da ni jasna vloga vseh obdolženih in s tem tudi ne vzročna zveza, ki je nujna za odločanje o utemeljenosti premoženjskopravnega zahtevka. Prav tako sodnik ni pokazal posluha za Šenekarjevo prošnjo, ampak je sledil tožilstvu in obdolženemu določil pogojno kazen leto zapora s preizkusno dobo treh let, kot je to zahtevalo tožilstvo. "Nismo našli okoliščin za nižjo kazen. Spoštujte sodbo, lahko se vam prekliče. Oškodovancu se eno leto ne smete približati na razdaljo sto metrov (prepovedana je tudi komunikacija po telefonu in drugih elektronskih napravah)," je sodnik namenil Šenekarju in ga takoj po izreku sodbe izpustil na prostost.

Sodba za Šenekarja še ni pravnomočna. Čeprav je 28-letnik dejanje priznal, se zanj pokesal in bil obsojen na zgolj pogojno kazen, je odvetnik Žinkovič napovedal, da se bosta s klientom zaradi po njegovem previsoke kazni zoper prvostopenjsko odločitev pritožila na višje sodišče.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta