"Spomnim se, da je Aleš Trontelj prišel do mene. Povedal mi je, da želi Igor Velov v zameno, da Trontljevo podjetje SGB od Agencije za varnost v prometu (AVP) dobi sredstva za izdelavo aplikacije za varne šolske poti Lilly&Val, ki je bil avtorski projekt SGB, in da se del denarja nakaže nekemu boksarskemu klubu. Trontelj mi je rekel, da od njega ne bo nihče dobil niti centa, da je on pošten in da tako ne bo delal," je včeraj na nadaljevanju sojenja nekdanjemu direktorju AVP Igorju Velovu pričal Peter Dular.
Tožilec Luka Grasseti Velova bremeni jemanja podkupnine v času, ko je še bil direktor AVP. Velov se danes ukvarja s poslovnovarnostnim svetovanjem, leta 2016 pa je bil zaposlen kot prokurist v Trontljevem podjetju SGB. Čeprav naj bi bil Velov od Trontlja zahteval podkupnino, je ljubljansko podjetje SGB z AVP nekaj mesecev kasneje sklenilo pogodbo za projekt Lilly&Val, pogodbo je v imenu SGB na AVP podpisal Dular, "ker se Trontelj ni želel srečati z Velovom," je še pred sodnico Sanjo Javornik na ljubljanskem okrožnem sodišču povedal Dular.
Policiji ga je prijavil nekdanji kriminalist
Dogodek, ki je Velova pripeljal na sodišče, sega v leto 2016. Ljubljansko podjetje SGB, ki je v dogovoru z AVP izdelalo aplikacijo za varne šolske poti Lilly&Val, naj bi se bilo pri agenciji zanimalo o tem, da bi aplikacijo razširilo na čim več slovenskih šol. Takrat je po trditvah tožilstva prišlo do sestanka v enem izmed ljubljanskih lokalov, na katerem naj bi bil Velov podpis pogodbe pogojeval s provizijo 20 odstotkov, ki bi jo SGB moral nakazati kranjskemu boksarskemu klubu Bulldog (gre za 4800 evrov). Nakazila klubu Bulldog na koncu ni bilo, v preiskovanje primera pa se je vpletla policija.
Ravnanje Velova je tedaj policiji naznanil direktor podjetja SGB, ki se ukvarja predvsem s poslovnovarnostnim svetovanjem, pripravlja pa tudi prometne študije. Gre za Aleša Trontlja, nekdanjega dolgoletnega kriminalista. Ljubljansko podjetje SGB je, čeprav Trontelj ni nakazal denarja boksarskemu klubu Bulldog, z AVP julija 2016 sklenilo pogodbo za nekaj aplikacij za varne šolske poti, takšne pogodbe so sklenili še leta 2017, 2018 in 2019.
Trontelj je na sodišču pričal, da je bil zelo šokiran, ko mu je Velov v lokalu dejal, da naj bi vsak mesec za nek športni klub njegovo podjetje nakazalo 400 ali 500 evrov. Najprej je to povedal sodelavcem, potem pa še Robertu Štabi, ki je bil tedaj generalni sekretar AMZS.
Zanika očitke
"Nikoli nisem zahteval ali pogojeval podpisa pogodbe za denar, Alešu Trontlju sem samo posredoval prošnjo za sponzorstvo boksarskega kluba Bulldog. Očitno si je moje besede narobe razlagal. Zato menim, da je ta dogodek narobe interpretiran, da je zlorabljen. In da je načrt, da se gre na policijo in da je treba Velova 'zjebat' ter iti s to zgodbo v medije, nastal v pisarni AMZS," je v svojem zagovoru povedal Igor Velov. Svojega mandata na čelu AVP ni končal, saj ga je tedanja vlada predčasno razrešila maja 2019. Njegovo razrešitev je vladi predlagal Svet AVP, ker Velov članom sveta ni ustrezno pojasnil dogodka, povezanega s poškodbo službenega avtomobila, ki ga je uporabljal. Sojenje se nadaljuje 4. junija, ko bo predvidoma Velovu tudi izrečena sodba.
Na sestanku so bili glasni
Sodišče je včeraj zaslišalo tudi Štabo. Ko ga je Trontelj seznanil s tem, da hoče Velov od njega podkupnino, mu je svetoval, da ga prijavi policiji. "Sum korupcije je padel tudi na tako ugledno ustanovo, kot je AMZS, ki je že praznovala stoto obletnico obstoja", se je Štaba spominjal dogajanja po aretaciji Velova, saj so tedaj javnost pretresali škandali s ponarejenimi potrdili za opravljene vozniške izpite in tehnične preglede. Ker so kriminalisti, ki so preiskovali sume koruptivnih kaznivih dejanj, novemu vodstvu AMZS in AMZS, d.d., svetovali, naj se zaščitijo pred koruptivnimi vplivi, in sicer tako, da najamejo zunanje podjetje, ki bo poskrbelo za varnost delovanja AMZS, je AMZS, d.d., katere direktorica je bila Lucija Živec, sklenilo pogodbo s podjetjem SGB. "Pogodba je bila podpisana ze eno leto. Ko pa sem izvedel, da je SGB, čeprav mi je Trontelj povedal, da je hotel Velov podkupnino, z AVP sklenilo pogodbo za aplikacijo Lilly&Val, sem nemudoma zahteval sestanek s Trontljem. Nanj sta prišla Trontelj in Dular. Bili smo glasni, od Trontlja sem zahteval odgovore. Rekel sem mu, da v AMZS, ki je večinski lastnik AMZS, d.d., hočemo transparentnost, da moramo delati zakonito in se oprati sumov korupcije. Zato sem ga vprašal, ali je res SGB sklenilo pogodbo z Velovom oziroma z AVP. Trontelj je nato rekel, da o Velovu in sumih, da ga je skušal podkupiti, še ne more govoriti, ker se je tako dogovoril s policijo. Zato sem mu rekel, da z njegovim podjetjem ne moremo več sodelovati. Potem se je prekinila pogodba med AMZS, d.d., in Trontljevim podjetjem, ne vem pa, kdo jo je prekinil," je še povedal Štaba.
Sojenje se nadaljuje 4. junija, ko so predvidene zaključne besede obrambe in tožilstva.