Odkrito priznanje, iskreno obžalovanje ter finančna in osebna stiska, ki da jih je pahnila v kršenje zakona, Nasirja Shahbaza, Ahmada Mehmooda in Shahida Farooqa pri kazni zaradi nezakonitega tihotapljenja tujcev niso imeli kaj veliko teže. "Delovali ste v hudodelski združbi, dejanja ste načrtovali, z zavržnimi kaznivimi dejanji pa grobo kršili pravni red Republike Slovenije," je odločitev sodišča trem državljanom Pakistana, ki so pri nas zaprosili za mednarodno zaščito, pojasnila sodnica Ana Klampfer Binder. "Azil ste izrabili za izvrševanje kaznivih dejanj," je dodala. Nasir bo v zaporu preživel štiri leta in štiri mesece, Ahmad tri leta in tri mesece, Shahid pa tri leta in en mesec.
Zakonsko določena najnižja kazen za takšna kazniva dejanja je tri leta zapora in obvezna stranska denarna kazen. Nasir mora v roku treh mesecev od pravnomočnosti sodbe plačati 5000 evrov, Ahmad 1200, Shahid pa 1000 evrov. Ker trojica nima premoženja, bo tudi prisilna izterjava sodišča skoraj zagotovo nemogoča, v takem primeru se kazen preračuna v dodaten zapor. Nasirju tako, če ne bo zmogel plačati zneska, grozi dodatnih 250 dni zapora. Trojico bodo po prestani kazni za več let izgnali iz Slovenije.
Po izgubi službe kršili zakon
Vsi trije, ki so na sodišču priznali krivdo za organiziranje prevozov tujcev čez Slovenijo v smeri druge države EU, za kar so bili plačani, so po prihodu k nam imeli službo. Zgodbe vseh so si podobne, vsi trije so bili prisiljeni zapustiti svojo domovino. "Zelo sem se trudil tukaj življenje začeti na novo, za preživetje sem opravljal različna dela, a sem po svetovni katastrofi, ki je vplivala na vse nas, službo izgubil," je razlagal eden od njih, ki se ga je družina odpovedala, saj ji je povzročil toliko sramu. Vztrajajo, da so zakon kršili iz nuje, iz finančne in osebne stiske. Trojica se je opravičila, priznala napako, obljubila, da ji kaj podobnega ne bo nikoli več padlo na pamet. Sodnica je vse to sicer štela za olajševalne okoliščine pri izreku kazni, a pojasnila, da stiska vendarle ne more biti opravičilo za izvrševanje kaznivih dejanj.
Sodelovali naj bi tudi taksisti in varnostniki
Trojica je bila del dvanajstčlanske hudodelske združbe, ki je junija 2019 in nato od junija do oktobra lani organizirala prevoze, prevažala tujce in drugače sodelovala pri nezakonitem premikanju tujcev od hrvaške do italijanske meje oziroma iz ljubljanskega azilnega doma do Italije. Glavna v združbi sta prevoze organizirala kar iz azilnega doma, še trije drugi organizatorji so imeli manjšo vlogo, ostali so bili prevozniki, štirje od njih ljubljanski taksisti. V združbi so sodelovali tudi trije varnostniki v azilnem domu. Ti naj bi več tujcem omogočili prost izstop iz doma, in to še preden so jim odvzeli prstne odtise in jih vnesli v sistem Eurodac, s čimer so jim omogočili nadaljnjo pot v ciljno državo.
Več obtoženih je na predobravnavnih narokih zanikalo očitano jim krivdo. Koliko zaporne kazni jim grozi, je sicer odvisno od tega, v katerem časovnem obdobju so sodelovali v hudodelski združbi. Lani so se na področju tihotapljenja tujcev namreč zvišale kazni. Za pridobitev nesorazmerne premoženjske koristi oziroma delovanje v hudodelski združbi je bila prej zagrožena kazen od enega do osmih let zapora, od lani poleti pa od tri do petnajst let.