Policisti ljubljanske policijske uprave so raziskali grozljiv zločin, ki se je zgodil 18. marca v gozdu pri Zgornjih Duplicah v okolici Grosupljega, ko je bil najden 77-letni Slavko Knafelj. Ugotovili so, da so ga do smrti zaradi koristoljubja pretepli štirje mlajši moški, ki so na kraju dejanja in na poti domov v okolico Kočevja za sabo puščali biološke in druge sledi. Prav te so policiste privedle do njih. Zaradi suma, da so vzeli življenje Knaflju, ki so ga domačini klicali gozdni mož, saj je zadnjih 14 let živel v gozdu pri Zgornjih Duplicah, je bil pred dnevi odrejen pripor za 24-letnega Marjana Brajdiča, 19-letnega Mihaela Grma in njegovega leto starejšega brata Marjana ter njunega bratranca, 23-letnega Marka Belcla. Četverica, ki ji grozi kazen do 30 let zapora, je ovadena, da je v sostorilstvu zakrivila kaznivo dejanje umora na grozovit način, in sicer iz koristoljubja. Vsi štirje osumljenci so že stari znanci policije, nekateri tudi obsojeni zaradi premoženjskih kaznivih dejanj in kaznivih dejanj z elementi nasilja.
Policija našla več dokazov
O zločinu so danes spregovorili tudi na policiji, in sicer vodja kriminalistične policije na Policijski upravi Ljubljana Damjan Petrič in Damjan Miklič z oddelka za krvne delikte na Generalni policijski upravi. Petrič je povedal, da je policijska preiskava pokazala, da so se osumljenci, ki po podatkih policije Knaflja niso osebno poznali, pripeljali z osebnim avtomobilom in ga parkirali ob robu gozda, nato pa so se do bivališča žrtve odpravili peš, saj so očitno vedeli, da naj bi imel pri sebi denar. "Oškodovanca so pretepali, ga zvezali ter od njega zahtevali denar in vrednejše predmete. Vzeli so mu okoli dva tisoč evrov, nato so zbežali, oškodovanca pa so pustili zvezanega na tleh. Tako ga je naslednji dan našel njegov znanec in je poklical pomoč," je povedal Petrič. Knaflju žal ni bilo več mogoče pomagati in je umrl na kraju zločina. Kar sedemdeset policistov različnih rodov policije, med njimi tudi vodniki službenih psov in potapljači specialne enote policije, so okolico zločina sprva intenzivno preiskovali dva dni. Ker pa preiskava ni dala rezultata, so gozd, kjer je bil najden Knafelj, dodatno preiskovali še pet dni, da bi našli sledi za morilci. Poleg tega so policisti intenzivno opravljali razgovore - z najmanj sedemdesetimi ljudmi - in pregledovali nadzorne kamere v bližnji in daljni okolici kraja zločina. Njihov trud je obrodil sledove. "Približno petnajst kilometrov od kraja dogodka smo našli odvržene predmete, ki so nakazovali, da izvirajo s kraja dogodka oziroma so bili tam uporabljeni. V kraju, kjer so bivali osumljeni, pa so bili zažgani še nekateri predmeti, ki so izvirali s kraja dogodka, saj so jih osumljeni, ko so izvedeli, da je pretepeni umrl, zažgali. Sledove, ki so osumljene povezovali s krajem dogodka, smo našli tudi v avtomobilu, s katerim so se pripeljali na kraj dogodka. Osumljence pa so posnele tudi varnostne kamere na bencinskem servisu v Ribnici, kjer so kupovali pripomočke, ki so jih uporabili na kraju dogodka. Policija je na podlagi najdenih bioloških sledov na kraju dogodka najprej prijela enega osumljenca, nato pa še ostale tri. 1. aprila so bili s kazensko ovadbo, kjer se jim očita umor, privedeni k preiskovalni sodnici, ki je za vse štiri odredila pripor," je še povedal Petrič.
Slovenija med najvarnejšimi državami sveta
Slovenija je ena najvarnejših držav na svetu, pravi Damjan Miklič, saj smo med državami z najmanj umori, uboji oziroma poskusti teh dejanj ne le v Evropi, temveč v svetu. "Če smo v Sloveniji v 90 letih letno beležili okoli sto umorov, ubojev oziroma poskusov teh kaznivih dejanj, se jih zadnja leta povprečno zgodi okoli 40, z izjemo leta 2015, ko je bilo teh kaznivih dejanj 49, leta 2020 47. Tudi množičnih umorov, ki smo jih lani zabeležili v kar treh primerih, se pri nas zgodi malo. Leta 2007 smo tak primer imeli v Zdenski vasi pri Grosupljem, leta 2003 na Gorjancih in leta 2002 v Rovinju (šlo je za slovensko družino, morilec je bil družinski član, op. a.). Večina tovrstnih kaznivih dejanj se zgodi v družinskem krogu," pravi Miklič. Večina ubojev in umorov je uspešno preiskana. V zadnjih 30 letih je ostalo neraziskanih umorov le za dober odstotek vseh izvršenih dejanj. Dobro preiskanost tovrstnih kaznivih dejanj v Sloveniji pa na policiji pripisujejo zelo dobremu delu slovenske policije, je še dodal Miklič.
Slavčev brat umrl naravne smrti
Po poročanju medijev je bil Knafelj, ko ga je našel prijatelj, še živ, zato je poklical reševalce. Kljub dolgemu oživljanju mu medicinska ekipa ni mogla rešiti življenja. Obdukcija je pokazala, da je imel hudo otekle možgane, utrpel je možgansko krvavitev, zlom lobanje in obraznih kosti. Nesrečni Knafelj je umiral v hudih mukah, saj naj bi bil pretepen do nezavesti, storilci pa so mu z vrvjo zvezali roke in noge. Vzeli so mu denar, ki ga je imel v žepih in torbici okrog pasu, in stara mobilna telefona. Preiskovalci so v potoku nedaleč od prizorišča zločina našli odvrženo jakno, v žepih oblačila pa šest rokavic, dve črni kapi, tri podkape in naboj. Umorjeni je bil med domačini zelo priljubljen. Rad je kolesaril, na leto je menda prevozil več kot 20 tisoč kilometrov. Tudi v zrelih letih se je vsak dan vozil s kolesom, kdaj tudi s svojo vespo, peljal se je do Grosupljega na kavo, celo večkrat v dnevu. V mladosti je bil tekmovalec. Kolo je vozil za Astro, leta 1970 je bil republiški in državni prvak. Veljal je za skromnega in poštenega človeka, ki je imel rad ljudi in živali. Slavc, kot so Slavka klicali prijatelji, je pokopan poleg brata Avguština, ki je umrl lani in s katerim sta nekaj let skupaj živela v gozdu. Čeprav je med domačini slišati, da naj bi bil tudi Avguštin umrl nasilne smrti, je Damjan Petrič to zanikal. "Obdukcija pokojnega je pokazala, da ni bil žrtev kaznivega dejanja, temveč da je umrl naravne smrti, saj je bil več let bolan," je povedal Petrič.