V soboto popoldne so policisti na Bežigrajski cesti v Celju obravnavali 24-letnega voznika, ki je vozil s hitrostjo 111 kilometrov na uro, čeprav je tam hitrost omejena na 50 kilometrov na uro. Proti njemu so na okrajno sodišče podali obdolžilni predlog. Sicer pa je za tak prekršek predpisana globa v višini 1200 evrov in 18 kazenskih točk.
Že v petek dopoldne so celjski policisti na avtocesti obravnavali 20-letnega romunskega voznika, ki je na viaduktu Slatina, kjer je hitrost omejena na 100 kilometrov na uro, vozil s hitrostjo 172 kilometrov na uro. V hitrem postopku mu je sodni a izrekla 1200 evrov globe in še 9 kazenskih točk.
Počasneje je varneje
Policija opozarja, da je neprilagojena hitrost na slovenskih cestah med glavnimi dejavniki nesreč, še posebej tistih z najhujšimi posledicami. Z doslednejšim spoštovanjem omejitev hitrosti in ustrezno prilagoditvijo vožnje razmeram na cesti, bi lahko obvarovali marsikatero življenje, saj stopnja poškodb narašča sorazmerno s hitrostjo. Če bi povprečno hitrost v naseljih zmanjšali za samo en kilometer na uro, bi se število prometnih nesreč zmanjšalo za približno 4 odstotke. Znižanje povprečne hitrost za 1 kilometer na uro zunaj naselja pa bi pomenilo zmanjšanje števila nesreč zaradi hitrosti za približno 2 odstotka. Verjetnost smrti pešca ob trku pri hitrosti 50 kilometrov na uro je 85-odstotna, pri hitrosti 30 kilometrov na uro pa se verjetnost, da bo pešec zaradi trka umrl, zmanjša na manj kot 10 odstotkov.
Še posebej v naslednjih dneh, ko se v šolske klopi vračajo najmlajši osnovnošolci, za katere je pričakovati, da bodo pri ponovnih snidenjih s sošolci in prijatelji razigrani in v prometu manj pozorni, policisti pozivajo vse voznike naj bodo pri vožnji še posebej previdni strpni in odgovorni. Najmlajši pešci namreč veljajo za najbolj ranljive udeležence cestnega prometa.