Na našem avtocestnem križu se število tovornih vozil dnevno povečuje, saj je Slovenija ena od tranzitnih držav. Posledično so bolj tveganim situacijam še posebej izpostavljeni vozniki gospodarskih vozil, ki morajo do potankosti obvladati svoja vozila in se pravočasno odzvati na različne, tudi nevarne situacije. A žal policisti tudi med vozniki tovornih vozil pogosto odkrijejo takšne, ki kršijo prometne predpise. Najpogosteje gre za prekoračitev hitrosti, uporabo mobilnih telefonov in drugih naprav med vožnjo, ki preusmerjajo pozornost s ceste, neuporabo varnostnega pasu, nepravilnosti, povezane s tovorom, ter nepravilno prehitevanje.
Nujen čas za počitek
Tudi zato je Agencija za varnost prometa (AVP) eno od letošnjih preventivnih akcij za večjo varnost namenila voznikom tovornih vozil in avtobusov. Minuli vikend se je je udeležilo več kot 90 voznikov. Seznanili so se z novostmi in tehničnimi rešitvami, ki zmanjšujejo tveganja, mrtvimi koti velikih vozil, vzvratnimi kamerami, zavornimi potmi različnih tipov vozil, umikanjem nenadni oviri in vzvratno vožnjo.
Poudarek pa je bil na varnem pritrjevanju tovora in vplivu preobremenjenih tovornih vozil na varnost v prometu. "Samo pri nas registrirana tovorna vozila so v prvem četrtletju prevozila šest milijard kilometrov in prepeljala 24,5 milijona ton blaga," je izpostavil direktor AVP Jože Hribar. Glede na isto obdobje lani to pomeni tri odstotke več prepeljanega blaga in sedem odstotkov več prevoženih kilometrov.
Žal pa se tudi med vozniki tovornih vozil še vedno najdejo takšni, ki uživajo alkohol. Letos je bil kriv že za dve smrtni prometni nesreči, je opozoril Hribar. Ivan Kapun z Generalne policijske uprave je k temu dodal, da policisti med vozniki tovornih vozil, ki so vpleteni v prometne nesreče, pogosto zaznajo tudi utrujenost, zato je nujno, da si ti vzamejo čas tudi za počitek. "Da smo na cesti vsi udeleženci bolj varni in odgovorni, je tudi zasluga različnih izobraževanj, ki so nujno potrebna," meni Peter Pišek, predsednik sekcije za promet pri Obrtni zbornici Slovenije, ki ima svoje logistično podjetje in dobro ve, kaj je ta čas največja težava, s katero se soočajo vozniki tovornih vozil.
"To je čakanje na mejnih prehodih v državah Zahodnega Balkana, kjer vozniki na prestop meje čakajo nečloveško dolgo, posledično to močno vpliva tudi na pretočnost prometa. S to težavo so seznanjeni vsi notranji ministri Zahodnega Balkana, tudi naša aktualna ministrica, in upam, da bomo ta problem čim prej rešili. Sicer pa pri nas, glede na to, da smo tranzitna država, nimamo ustrezno urejenih počivališč, kar pa rešujemo z ministrom za infrastrukturo. Za ustrezno tehnično opremljenost vozil je namreč vsak voznik odgovoren sam, za ustrezno infrastrukturo pa država," pravi Pišek. Da naj vozniki kupujejo nova, tehnično dovršena vozila s sodobno opremo, pa je opozoril udeležence izobraževanja predsednik sekcije za prevoz blaga v cestnem prometu pri Gospodarski zbornici Slovenije Milan Slokar.
Premalo odstavnih pasov
Sicer pa so tovrstna srečanja dobrodošla tudi za izmenjavo mnenj med vozniki. "Tudi sam sem se že srečal s težavo, ko je bil tovor neustrezno zapakiran, posledično bi bil tak tudi naložen, če ne bi na to opozoril. Na cesti smo namreč za vse odgovorni mi, vozniki. Zato je prav, da na nepravilnosti, če jih opazimo, tudi opozorimo. Sicer pa je tudi pri nas še nekaj manevrskega prostora za izboljšave, zlasti kar zadeva urejenost počivališč ob avtocesti. V tujini so ta, resda za doplačilo, opremljena tudi s prhami, nekatera celo s pralnimi stroji, saj so številni vozniki zdoma tudi po več tednov," nam pove Peter Omejc iz Kranja, voznik tovornega vozila z dolgoletnimi izkušnjami doma in v tujini.
Eden takih je tudi Franc Rataj, zasebni avtoprevoznik iz Šentjurja, ki prav tako zaznava, da je tovornih vozil na našem avtocestnem križu vse več. "Žal pri nas nimamo dovolj odstavnih pasov, kamor bi se umaknili vozniki, ki imamo čez dan tudi prepoved prehitevanja. To posledično upočasnjuje vožnjo vseh, povezano pa je tudi s prekomernim onesnaževanjem okolja," je opozoril Rataj.