Kdo ve, ali bo televizijski zvezdnik Mario Galunič tudi po današnji odločitvi ljubljanskega okrajnega sodišča, da se mora njegova dolgoletna zalezovalka obvezno zdraviti v psihiatrični ustanovi, sploh lahko miren. Tudi laikom je bilo na razglasitvi sodbe sodnice Barbare Klajnšek, ki je izjemno profesionalno, mirno in odločno zaključila postopek, jasno, da je Korošica, ki je Galuniča zalezovala kar dve desetletji, hudo bolna.
Na tisoče ljubezenskih pisem
Večji del sojenja, sploh ko se je govorilo o bolezni obdolžene, je sicer potekalo za zaprtimi vrati, a je morala sodnica obdolženo večkrat poslati na hodnik. Ni in ni se mogla umiriti. Ves čas je prekinjala sodnico, tožilko in nasploh motila postopek. Neprestano je govorila tudi na hodniku. Da ni bolna, da ima Maria Galuniča rada in da ni bila do njega nikoli nasilna, kvečjemu je bil nasilen do nje on, ki da jo je enkrat namerno povozil, da ji je zlomil roko in podobno. "Nisem zalezovalka, samo njegova prijateljica bi bila rada. Jaz nisem ta oseba, ki jo je treba zdraviti, on je. Zdaj tako ali tako nočem nič več od njega," je deževalo iz njenih ust. Kasneje se je spustila tudi v besedni dvoboj s svojim zagovornikom, ki se je trudil pomiriti jo, ji pojasniti njene pravice, pravne možnosti in podobno, a ni šlo.
Oškodovani Galunič je sodišču razlagal, da se je zalezovanje začelo že leta 2000, ko sta stanovala v istem bloku, da mu je sledila, da ga je obiskovala, da mu je poslala nešteto ljubezenskih pisem. Da je bilo nekoliko bolje, ko je bila vmes na zdravljenju in ko je rodila sina. Da pa je zadnja leta spet zelo hudo in da je prejel več tisoč elektronskih sporočil in sporočil prek družbenih omrežij. Da mu je pisala, kako zelo ga ljubi, kako bi rada z njim imela otroka, kako želi, da bi si skupaj ustvarila družino. Poslala mu je za kup fotografij sebe in svojega osemletnega sina. Vse to je Galunič podkrepil z dokazi in sodnica Klajnškova je tudi v obrazložitvi sodbe dejala, da je bil oškodovani zelo prepričljiv ter vidno prestrašen in pretresen.
Blodnjava motnja erotičnega značaja
Psihiatrična izvedenka Brigita Novak Šarotar je sicer ocenila, da gre pri obdolženi za blodnjavo motnjo erotičnega značaja. Da ta še vedno traja, da je bila zato med izvajanjem kaznivega dejanja neprištevna in da bi ustrezno zdravljenje z zdravili utegnilo pomagati, sicer pa bi se zalezovanje lahko le še stopnjevalo.
Sodnica je odločila, da je obtoženi dokazano, da je izpolnila vse znake kaznivega dejanja zalezovanja. A v skladu z zakonom sodišče neprištevne osebe ne more obsoditi, pač pa je sledilo predlogu tožilstva o ukrepu obveznega psihiatričnega zdravljenja s prostosti, ki lahko traja največ dve leti, vmes pa bo sodišče na pol leta preverilo njeno stanje. "Če pa se ne boste zdravili ambulantno, ima sodišče vso možnost odrediti zdravljenje v ustrezni ustanovi. Za vas in vašega otroka bo bolje, da se zdravite," je dejala sodnica Barbara Klajnšek. V tistem je oškodovanka zavpila, da se zdravila ne bo, in je odvihrala iz sodne dvorane. Že prej pa so jo najbolj razburile besede sodnice, da bo v tem primeru zaradi zavarovanja otroka treba vključiti tudi druge ustanove, za to pristojne.