V Parizu so slovesno razglasili prve slovenske restavracije, ki se ponašajo s slovitimi Michelinovimi zvezdicami. Te kuharskim mojstrom pomenijo veliko priznanje, po mnenju strokovnjakov pa bodo slovenskemu turizmu v času po epidemiji novega koronavirusa omogočale hitrejše okrevanje.
Po eno Michelinovo zvezdico v Sloveniji je prejelo pet chefov:
- Gregor Vračko (Hiša Denk iz Kungote)
- Tomaž Kavčič (Pri Lojzetu iz Vipave)
- Uroš Štefelin (Vila Podvin iz Radovljice)
- Uroš Fakuč (Dam iz Nove Gorice)
- Jorg Zupan (Atelje iz Ljubljane)
Posebno nagrado za trajnostno kulinariko so prejeli: Luka Košir (Gostišče Grič iz Horjula), Bine Volčič (Monstera Bistro iz Ljubljane), Ana Roš (Hiša Franko iz Kobarida), Davide Crisci (Gostilna za Gradom iz Kopra), Uroš Gorjanc (Gostilna Krištof iz Kranja) in Ksenija Krajšek Mohorčič (Mohorčič iz Rodika).
Brata Michelin sta vodnik po restavracijah ustanovila, da bi voznikom omogočila kar najbolje izkoristiti potovanja.
Michelin navdušen tudi nad Sedem
Ponosni so tudi v mariborski Cafovi ulici, kjer je je Višja strokovna šola za gostinstvo in turizem spisala eno bolj originalnih gastronomskih zgodb pri nas. Restavracija, ki je v bistvu šolska, a je v resnici toliko več. Svetovljanski kulinarični duh, ki ga pri njih pod taktirko chefa Sebastjana Plevčaka ne manjka, je Restavracijo Sedem pripeljal v še vroč Michelinov vodič za Slovenijo. Plevčak, vodja restavracije Tadej Ljubec in sama VSGT so skozi leta ustvarili odličen teren za brušenje novih kulinaričnih diamantov in iskanje svežih izrazov v kulinariki z veliko mladostniškega zanosa in drznosti.
Z Michelinovimi krožniki so ocenjevalci nagradili:
Simona Bertonclja (Julijana, Bled), Jureta Tomiča (Ošterija Debeluh, Brežice), Manco Vovko (Gostilna Vovko, Brusnice), Marijo Zaveršek (Gostilna Franci, Celje), Luko Jezerška (Dvor Jezeršek, Cerklje na Gorenjskem), Davida Bucika (Gredič, Dobrovo v Brdih), Sebastijana Kovačiča (Hiša torkla, Izola), Ivico Evačiča (Marina, Izola), Davideja Criscija (Gostilna za Gradom, Koper), Uroša Gorjanca (Gostilna krištof, Kranj), Marka Pavčnika (Pavus, Laško), Maro Borac (As, Ljubljana), Komna Bakića (B-Restaurant, Ljubljana), Boruta Puglja (CUBO, Ljubljana), Boštjana Pavlija (Harfa, Ljubljana), Janeza Bratovža (JB, Ljubljana), Petra Kovača (Maxim, Ljubljana), Bineta Volčiča (Monstera Bistro, Ljubljana), Duška Daića (Separe, Ljubljana), Florijana Viranta (Shambala, Ljubljana), Igorja Jagodica (Strelec, Ljubljana), Hirokija Ishikawo (Sushimama, Ljubljana), Anžeta Pavloviča (Valvas'or, Ljubljana), Janeza Erzena (Vander, Ljubljana), Davida Vračka (MAK, Maribor), Sebastijana Plevčaka (Sedem, Maribor), Daliborja Janačkovića (Calypso, Nova Gorica), Tadeja Gašparina (Pikol, Nova Gorica), Damjana Finka (Hiša Fink, Novo mesto), Nejca Bana (Otočec Castle, Otočec na Krki), Luko Gmajnerja (Galerija okusov, Petrovče), Dimitrića Gradimirja (Stara Gostilna, Piran), Tomaža Bevčiča (Rizibisi, Portorož), Marja Povšnarja (Sophia, Portorož), Jurija Daolia (Hiša Krasna, Sežana), Borisa Berganta (Danilo, Škofja Loka), Klavdija Piriha (Kendov Dvorec, Spodnja Idrija)
Večletna prizadevanja
Že več let si slovenski gostinci in turistični delavci prizadevajo, da bi znameniti kulinarični vodnik Michelin, ki ga imenujejo tudi rdeča biblija, prišel v Slovenijo. Razglasitev je bila sicer sprva napovedana za mesec marec, a zaradi pandemije do nje ni prišlo.
Direktorica Slovenske turistične organizacije je prepričana, da je eden ključnih produktov slovenskega turizma tudi kulinarika. Poudarila je, da Michelin vstopa le na lokacije z dokazanim kulinaričnim potencialom. "Z vstopom na slovenski trg dokazuje, da Slovenija sodi v sam vrh svetovne gastronomije, da je njena ponudba konsistentna v kakovosti in vrhunskosti, da je butična in trajnostna, da ima inovativne in kreativne kuharske mojstre, ki s svojimi predanimi ekipami skrbijo za res edinstvena doživetja, ki temeljijo na kakovosti lokalno pridelanih surovin," je dejala Pakova.