Matej Markuš se lahko pohvali z novo nagrado za svoja vina.
Matej Markuš je vinogradnik in vinar, ki svoja vina prodaja pod blagovno znamko Oskar. Za to ime se je odločil, ker je del družinske tradicije. Dedkovo posestvo, ki se nahaja v Malečniku, so namreč daleč naokoli poznali kot kmetijo pri Oskarju. In prav dedek je tisti, po katerem je mladi vinar podedoval ljubezen do vinograda in vina. Potem ko je kmetijo prevzel od svojih staršev, ki se z vinogradništvom sicer niso ukvarjali kot s primarno dejavnostjo, sta vinograd in vinska klet ponovno popolnoma zaživela. Danes skupaj z družino obdeluje deset hektarjev vinogradov. Preden je prevzel družinsko klet, je desetletje delal kot enolog v različnih vinskih kleteh, tudi znani štajerski zadružni kleti Vinag. Njegov poklic in izkušnje, ki si jih je pridobil, so mu v veliko pomoč pri delu v vinogradu in vinski kleti. Zase pravi, da je vse v enem: "Poskrbim za surovino, grozdje, in končni izdelek, vino."
Eno so ocenjevanja, drugo prodreti na trg
Markuševa vina niso znana samo v Sloveniji, temveč tudi izven njenih meja. Eno izmed Oskarjevih vin, polsladki rumeni muškat, je nedavno na prestižnem ocenjevanju vin Great American International Wine Competition v New Yorku, kjer ocenjujejo vina z vsega sveta, prejelo cenjeno medaljo za kakovost. Gre za polsladki rumeni muškat, nadvse sveže in enostavno vino, ki je med 15 tisoč vzorci s celega sveta prejelo platinasto medaljo. Priznanje, ki se ga ne bi branil nihče. A eno so ocenjevanja vin v New Yorku, drugo pa, kako v tej svetovni metropoli tudi prodreti na trg in tam prodajati svoje izdelke, opozori vinar iz Malečnika. "V New York redno pošiljamo svoje vzorce na ocenjevanje. Vino iz naše kleti je prejelo platinasto medaljo, kar je najvišja stopnja medalje," pojasnjuje Markuš.
Vino je individualna stvar
Odličje so v Markuševi vinski kleti prejeli še za leto 2020, vendar je bila podelitev medalj prestavljena zaradi globalne epidemije. Oskarjeve steklenice rumenega muškata sedaj krasijo nalepke, ki pričajo o novi pomembni pridobitvi. "Steklenice nagrajenega vina smo opremili z nalepkami, da kupci vedo, da je bilo vino nagrajeno, sicer pa je nagrada potrditev za naše dobro delo," še dodaja Markuš. Hkrati tovrstna odličja na široko odpirajo vrata do potrošnikov. Markuš namreč opaža, da je za rumeni muškat večje povpraševanje, odkar je dobilo platinasto priznanje. So pa ocenjevanja vin tudi finančni zalogaj, hkrati pa moraš poleg vrhunskega izdelka imeti nekaj sreče, da prepričaš mednarodno komisijo, ki vina vzame pod drobnogled, pojasni vinar iz Malečnika. Meni namreč, da je vino osebna stvar in okusi ljudi povsem različni. Po njegovih besedah je Slovenija specifična vinska dežela, kjer je proizvodnja vin butična in ne masovna kot v nekaterih drugih vinskih državah po svetu. In prav zaradi tega je slovenskim vinarjem težje prodreti na večje tuje trge, kot je ameriški. Je pa vedno treba iskati priložnosti, vztraja vinar, ki je v New Yorku že prepričal strogo mednarodno komisijo in bo v prihodnosti zagotovo tudi ljubitelje kakovostne žlahtne kapljice.