Uspešno zgodbo s čilijevim vinom piše Matic Vizjak, najbolj inovativni mladi kmet leta 2017. Potem ko je z njim v Washingtonu navdušil 200 najimenitnejših gostov, je nedavno predstavil še špric, sestavljen iz laškega rizlinga, sauvignona, rumenega muškata in zelene paprike.
Kateri čiliji imajo radi slovensko podnebje?
Rumeni, rdeči habanero, čokoladni habinero, ti so najbolj prilagodljivi našemu podnebju, najboljše rodijo, niso zahtevni, pojasni Matic Vizjak.
Iz 50 na 20 čilijev
Ko je po napornem delu doma in v tujini sklenil iti na svoje, je začel na kmetiji gojiti čilije. Petdeset sort čilijev z vsega sveta je kasneje zmanjšal na manj kot 20. Prepričan je namreč, da kvantiteta ni vedno najboljša odločitev. Izbral je tiste čilije, ki so najbolj primerni za našo kulinariko in ki jih ima tudi sam najraje: "Recimo lemon drop, devil's tongue in sorte habanerov. Ti so klasika, te imam najraje. Dosegajo okoli pol milijona skovilov." In ker ni obroka brez čilija, pravi Vizjak, so se na netipični slovenski kmetiji lotili tudi pridelave pikantnega vina.
Tri odličja v New Yorku
"Zamisel se je nastala dan po prvem pravem čili festivalu v Sloveniji, ki ga vsako jesen prirejamo v Šmarju pri Jelšah. Opazili smo nešteto kombinacij s čilijem, od omak, piva, marmelad do čokolad … Ena kombinacija pa je manjkala, pikantno vino. Tako sva z očetom šla takoj v akcijo in prvi poskusi so se takoj začeli. Rabila sva celo leto, da je produkt prišel na raven javne promocije in prodaje. Šele, ko smo se združili s sosednjim vinogradništvom Ivan Kolar, smo skupaj z njegovim enološkim znanjem pridobili tudi tri odličja v New Yorku," se začetkov spomina Matic Vizjak.
Vino mora biti vino
Na vprašanje, ali smo Slovenci ljubitelji pikantne hrane, Vizjak odločno pritrdi in doda, da vedno bolj. Prav tako v kulinariki postajamo bolj pogumni, doda. "Še vedno smo konservativni - vino mora biti vino in med mora biti med, ampak eksponentno raste število raziskovalcev, ki bi poskusili ali podarili kremni med z ingverjem ali modro vino," opaža inovativni mladi kmet. Pri svojem delu je ugotovil, da se moraš prilagajati trendom.
Belo k ribi, rose je sam sebi dovolj
Belo pikantno vino Matic Vizjak priporoča k ribi, lahki perutnini ali sirom. "Rose pikantno vino pa je najbolje piti kar kot aperitiv ali digestiv, saj je to izrazito aromo naravne gozdne jagode ter rumenega muškata v kombinaciji z blago noto čilija enostavno škoda mešati s čimerkoli. Že sam zagotavlja namreč res unikatno doživetje," razloži vinar.