Mreža centrov raziskovalnih umetnosti in kulture RUK napoveduje bogato festivalsko jesen. V Mariboru že teče festival Kiblix, ki se letos osredotoča na navidezno resničnost. V Trbovljah se bo danes začel Speculum Artium, osredotočen na robotiko, v Kopru pa v petek festival IZIS, ki je v letošnji ediciji posvečen spopadanju s podnebno krizo.
Mreža RUK je sestavljena modularno iz treh lokalno-regionalno-nacionalno-mednarodno umeščenih platform DDT (Trbovlje), PiNA (Koper) in KIBLA (Maribor), ki kapilarno vpenjajo akterje iz svojih okolij, platform in mrež.
Do konca novembra napovedujejo izjemne razstave, delavnice, tematske pogovore in performanse. Letos prvič organizirajo tudi brezplačen avtobusni prevoz iz Ljubljane na vse tri lokacije festivalov. V razstavišču Kibla Portal v Mariboru je od 7. julija na ogled mednarodna skupinska razstava Kiblix 2020-2021: Virtualni svetovi danes. Kuratorska ekipa, ki jo sestavljajo Živa Kleindienst, Tadej Vindiš, Peter Tomaž Dobrila in Aleksandra Kostič, postavlja v središče letošnje edicije tega festivala vprašanje, kateri in kakšni so virtualni svetovi danes.
Razstava, ki sovpada s 25. obletnico ustanovitve MMC Kibla, se je v poletnih mesecih dopolnjevala s posameznimi projekti, v celoti pa bo zaokrožena z drugim sklopom projektov, ki jih bodo predstavili 1. oktobra. Celotna postavitev bo na ogled do konca novembra. Med drugim bodo na ogled robot in kiparska instalacija Amygdala in Calyx Marca Donnarumme, vizualni roman v navidezni resničnosti in prostorska instalacija Stratholme.GoStop Peta Jiadonga Qianga, računalniško generiran video Delusional Mandala Lu Yang, interaktivna instalacija Prelet svetlobe kolektiva Compiler, video digitalne modne kolekcije The Fabricant in Amber Jae Slooten ter navidezna resničnost in prvoosebni 360-stopinjski videi Gledajoči jaz - Drugi Marka Farida.
V Trbovljah bo med 23. in 25. septembrom potekal festival novomedijske kulture Speculum Artium. Letošnja izvedba festivala odpira vpogled v začetke novomedijske umetnosti s prvim gostovanjem interaktivne skulpture Senster poljskega umetnika Edwarda Ihnatowicza v Sloveniji. Senster, ustvarjen leta 1970, velja za prvo interaktivno umetniško delo, ki ga upravlja umetna inteligenca. Predstavlja objekt, okoli katerega se bo vrtela vsa postavitev.
Koprsko skladišče Libertas bo med 24. septembrom in 15. oktobrom ponovno polnil festival IZIS, ki ga organizira Kulturno izobraževalno društvo PiNA. Gre za vsakoletno prireditev in razstavo, ki prikazuje inovativne, mednarodno priznane avdiovizualne in novomedijske umetnosti. Letošnja, 9. edicija festivala, 2200 UND3R, naslavlja podnebno krizo, natančneje vpliv, ki se v obmorskih mestih preko dvigovanja srednjega morja že kaže v vse pogostejšem poplavljanju. Obiskovalci se bodo na razstavi senzorično prepustili zaznavanju povezave med novomedijsko vizualno umetnostjo, tankočutnostjo in okoljsko trajnostjo.
Del programa bo tudi v HEKI - laboratoriju na presečišču umetnosti in znanosti, ki ga bo PiNA odprla za javnost 1. oktobra v amfiteatru za Areno Bonifika.