Do 21. marca v UGM Studiu pod naslovom Krhkost bivanja razstavljata Karmen Čorak in Andrej Brumen Čop, ki je prepoznavno ime slovenske sodobne likovne umetnosti, Čorakova pa se je kot fotografinja uveljavila v tujini, najbolj v Italiji, kjer živi in dela. Umetnika sta doslej razstavo skupaj postavljala dvakrat, ker ju družijo sorodna bivanjska občutljivost in podobno naglašene teme ustvarjanja. Kustosinja razstave je Andreja Borin.
Krhkost bivanja so videli prvič leta 2018 v razstavišču Akademije lepih umetnosti v Rimu in drugič leta 2019 v Museo d'Arte Moderna Ugo Cara v Miljah. Zdaj nam njun pogled na svet bivanja prikazujeta tretjič in prvič v Mariboru. Dela Andreja Brumna Čopa razkrivajo malenkosti, zanj so pomembne tako kot detajli in obrobne teme našega dneva. Tudi zato, ker se, izpostavlja kustosinja razstave, prav preko najneznatnejšega dotikamo neizrekljivega, kot se ga lahko dotakne edinole še poezija. Svetloba na slikah in risbah slikarja je po njenem v vlogi tega neizrekljivega. Muhe, mravlje, komarji in vešče so popotniki med svetovi, odeti v meniško ogrinjalo svetlobe. Stična umetnikoma je tudi poezija, v Mariboru ju spremlja pesem pred tednoma izdane nove pesniške zbirke Uroša Praha.
O avtorjih
Karmen Čorak je študirala grafično oblikovanje na Grafični fakulteti v Zagrebu, nato pa se je usmerila v konserviranje del na papirju in se na tem področju izobraževala v Rimu, Avstriji in na Japonskem. Dela kot restavratorka - konservatorka v muzeju Gallerie dell'Accademia v Benetkah. Mednarodne nagrade za fotografijo je prejela v Parizu, Malagi in Berlinu. Njene fotografije se nahajajo v zasebnih in javnih zbirkah v Italiji, Franciji, Španiji, Nemčiji in na Japonskem.
Andrej Brumen Čop je študiral na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Študijsko je bival v Gradcu, potoval po Japonski, bil je prejemnik štipendije češke vlade in se je kot gostujoči študent izpopolnjeval na likovni akademiji v Pragi. Od leta 2009 predava risbo in slikarstvo na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Ukvarja se tudi z ilustracijo. Razstavljal je na številnih razstavah doma in v tujini, njegova dela hrani več slovenskih in tujih umetniških zbirk.
Preko najneznatnejšega se dotikamo neizrekljivega