Na meji mogočega

Tone Žuraj
01.03.2019 14:59

Drugi abonmajski koncert Grad Rače: Aleš Klančar, trobenta, in Jan Gričar, saksofon

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aleš Klančar in Jan Gričar v Račah
Eva Mustafa

Kot že prvi abonmajski koncert KUD Rače v gradu Rače s Tjašo Krajnc s citrami je tudi drugi abonmajski koncert minil v znamenju virtuoznega ognjemeta naših mednarodno priznanih umetnikov. Tokrat z Alešem Klančarjem s trobento in Janom Gričarjem s saksofonom. Spored koncerta je kontrastiral z dvotirnostjo med starim in novim, z gravitacijo k novemu, saj sta umetnika specialista za sodobno zvočno izraznost. Spored skladb je bil izbran tako, da sta bila instrumenta mnogokrat postavljena v njihove mejne tehnične zmožnosti.
Tako smo slišali dve učinkoviti deli za trobento solo Mauricia Kagela Morceau de Concours in Matthiasa Pintscherja Shining Forth. Podobno sta učinkovali skladbi za solo alt saksofon C. P. E. Bacha Sonata za flavto v a-molu (priredba za altovski saksofon) in Thierryja Eschaicha Lutte za solo altovski saksofon. V skupni igri so zazvenele zanimiva dialoška The lifting and folding brightness Nevilla Halla in njegova The darkness shattered, the fragment, pa priredba za trobento in saksofon J. S. Bacha - posrečen izbor Dvoglasnih invencij ter vitalistična Passacaglia in Tetris domačega sodobnega skladatelja Dušana Bavdka za altovski saksofon in trobento.
Aleš Klančar in Jan Gričar sta kot solista in v duetu prepričala v vseh pogledih skozi celoten tehten programski lok koncerta z vseskozi napeto izvedbeno energijo.
Aleš Klančar, letnik 1981, je študiral trobento na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri Stanku Arnoldu, nadaljeval pa v Malmöju na Švedskem pri priznanem Hakanu Hardenbergerju, kjer je leta 2005 tudi diplomiral. Med nagradami, ki jih je prejel še v času šolanja, so prva nagrada in zlata plaketa na državnem tekmovanju mladih slovenskih glasbenikov Temsig, leta 1996 in leta 1999, Škerjančeva nagrada za nadarjenost in izjemne dosežke leta 2000, bil pa je tudi večkratni dobitnik štipendije švedske Kraljeve akademije za umetnost. Kot specialist za sodobno glasbo je sodeloval z ansambli, kot so MusikFabrik, Nemčija, Klangforum, Avstrija, Contechamps, Švica, Ard Nova, Švedska, Athelas Sinfonietta, Danska, in drugi. Sodeloval je s priznanimi dirigenti, kot so Peter Rundel, Pascal Rophe, Emilio Pomarico, Peter Eötvös in drugi, ter nastopal na uglednih festivalih in s priznanimi svetovnimi orkestri. Ima naziv Yamaha Artist in igra izključno na instrumente te znamke.
Jan Gričar spada v mlajšo generacijo uspešnih slovenskih glasbenikov. Z odliko je končal študij na akademiji za glasbo v razredih profesorjev Matjaža Drevenška in Mihe Rogine. Glasbeno pot je nadaljeval v Franciji, na regionalnem konservatoriju v Versaillesu pri profesorju Vincentu Davidu in uspešno zaključil študij na prestižnem pariškem konservatoriju pri profesorjih Claudu Delanglu in Laszlu Hadadyju. Kot solist nastopa z Dunajskimi simfoniki, Simfoničnim orkestrom Slovaškega radia, RTV Slovenija in z dirigenti, kot so Matthias Pintscher, En Shao, Marko Letonja, Anton Nanut ... Je prvonagrajenec številnih domačih in mednarodnih tekmovanj. Za izjemne uspehe na glasbenem področju je prejel Škerjančevo nagrado in Prešernovo nagrado Univerze v Ljubljani. Na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani poučuje saksofon in komorno igro.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta