Rožnate gugalnice, postavljene na meji med Mehiko in ZDA, so osvojile priznanje oblikovalskih nagrad Beazley za dizajn leta 2020. Ustvarila sta jih Ronald Rael in Virginia San Fratello, ki sta želela z gugalnicami, poimenovanimi The Teeter Totter Wall, spodbuditi povezovanje med različnimi skupnostmi, navaja britanski The Guardian.
Gugalnice so bile za kratek čas postavljene na meji med mehiškim mestom Ciudad Juarez in ameriškim El Pasom. Žirija za nagrade Beazley Designs of the Year, ki jih podeljuje Muzej oblikovanja v Londonu, je stvaritev opisala ne le kot "simbolično pomembno", ampak da hkrati poudarja, kaj je mogoče.
Ustvarjalca sta profesor arhitekture na univerzi Berkeley v Kaliforniji Ronald Rael in izredna profesorica na državni univerzi San Jose Virginia San Fratello. Ideja se jima je porodila že pred desetletjem, ko so ZDA začele večje gradnje na meji z Mehiko. Upala sta, da bodo ljudje s pomočjo projekta ponovno ocenili učinkovitost meja, želela pa sta tudi spodbuditi dialog namesto razdelitve. "Mislim, da je z nedavnimi dogodki v naši državi postalo vse bolj jasno, da ne smemo graditi zidov, ampak mostove," je dejala Virginia San Fratello.
"Razmisliti moramo, kako se lahko povežemo in smo skupaj, ne da si škodimo," je dodal Rael. Posnetki ljudi, kako se igrajo na gugalnicah in komunicirajo prek meje, so zavzeli splet julija 2019. Rael je gugalnice imenoval za "dobesedno vrtišče" med državama. Živo rožnato barvo gugalnic so navdahnili spomeniki ženskam, umorjenim v mestu Ciudad Juarez.