Pred premiero: Hora - Cantata, koreografiji Cluga in Bigonzettija

Nova sodobnobaletna predstava Baleta SNG Maribor v Veliki dvorani

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prizor iz baleta Hora
Tiberiu Marta

Balet Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo jutri, 8. marca, v Veliki dvorani v Sloveniji premierno izvedel koreografiji domačega umetniškega vodje in mednarodno uglednega koreografa Edwarda Cluga in njegovega italijanskega kolega Maura Bigonzettija z naslovom Hora – Cantata v grenko-sladkih melodijah s pridihom etno glasbe, ki slavijo lepoto življenja v vsej njeni čutnosti in minljivosti.

Cantata

V Cantati, ustvarjeni za Balet Gulbenkian v Lizboni leta 2001, je koreografu Mauru Bigonzettiju na avtorsko glasbo skupine Assurd uspelo zajeti neukrotljivo naravo, divjo lepoto in vitalni instinkt senzualne plesne govorice, ki v okviru komorne plesne postavitve in ob spremljavi italijanske etno glasbe intenzivno raziskuje različne podobe in odtenke intimnega razmerja med moškim in žensko. Ritualu zapeljevanja po naravni logiki stvari sledita strast in užitek; ujetost v večno neizpolnjenost užitka vodi v prepir, ta v ljubosumje, nestanovitnost, ta pa naposled v razdor in umik.
Italijanski koreograf Bigonzetti je letnik1960. Baletnemu ansamblu rimske Opere se je pridružil leta 1979, kjer je plesal vse do leta 1983, ko se je pridružil baletni skupini Aterballetto iz mesta Reggio Emilia, eni najprepoznavnejših italijanskih institucij, ki se je popolnoma posvetila sodobnemu baletu. Po desetletju aktivnega nastopanja v skupini Aterballetto se je Bigonzetti v celoti osredotočil na koreografijo. S svojim koreografskim prvencem Sei in Movimento iz leta 1990 se je naglo uveljavil kot samosvoj avtor z značilno plesno poetiko. Leta 1993 se je kot rezidenčni koreograf pridružil Toskanskemu baletu, 1997. pa je prevzel umetniško vodstvo baleta Aterballetto, ki ga je vodil do leta 2007, ko se je odločil za samostojno koreografsko pot. Leta 2016 je za krajše obdobje prevzel vodenje baletnega ansambla milanske Scale. Njegove koreografije so uprizorila številna priznana glasbena in plesna gledališča po Evropi.
Ženska skupina Assurd je bila ustanovljena leta 1993, posveča se obnovi in adaptaciji priljubljenih tradicionalnih pesmi z italijanskega juga. Pri svojem usvajanju bogatega glasbenega etnografskega materiala izhaja skupina iz učenja petja pri še živečih izvajalkah in izvajalcih ljudske glasbe, velikokrat pa si v primeru rekonstruiranja glasbene dediščine že izgubljenih generacij pomagajo tudi z ohranjenimi posnetki. Pri svojem umetniškem delu tako uporabljajo kombinirane glasbenoantropološke metode z najsodobnejši izsledki etnomuzikologije.

Hora - Kólo

V svoji koreografski stvaritvi Hora, ustvarjeni za Dortmundski balet leta 2017, se je Edward Clug prvič intenzivno naslonil na glasbeno dediščino rodne Romunije, še posebej na sofisticirane ritmično-melodične adaptacije legendarnega godalnega kvarteta Balanescu. Leta 1987 ga je ustanovil romunski violinski virtuoz Alexander Balanescu, ki je kvartet vodil v mnoge neraziskane glasbene svetove. Zasedba je tesen partner skladateljev, kot sta Michael Nyman in Gavin Bryars, sodeluje pa z glasbenimi izvajalci in avtorji, kot so John Lurie (The Lounge Lizards), Jack DeJohnette, Ornette Coleman, David Byrne, Pet Shop Boys, Spiritualized, Kate Bush in Kraftwerk. Razvili so edinstveno glasbeno poetiko in način izvajanja. Iz glasbenega opusa Alexandra Balanescuja, ki ga kvartet izvaja, so po naročilu nastala zvrstno raznolika dela bodisi za sodobni ples, film in televizijo, animirane filme in gledališče.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta