Skriti glasovi iz sence pandemije

Petra Vidali Petra Vidali
25.10.2022 16:37

Festival Borštnikovo srečanje sodeluje z Zagrebškim gledališčem mladih in Beograjskim dramskim gledališčem v projektu, ki želi v izhodišču osvetliti in problematizirati nasilje nad ženskami.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Projekt Sence pandemije: skriti glasovi so predstavili Snježana Abramović Milković, direktorica Zagrebškega gledališča mladih, Aleš Novak, umetniški direktor Festivala Borštnikovo srečanje, Bojana Karajović iz Beograjskega dramskega gledališča in dramaturginja Ivana Vuković.
Sašo Bizjak

Zagrebško gledališče mladih kot glavni partner ter Festival Borštnikovo srečanje in Beograjsko dramsko gledališče pripravljajo projekt Sence pandemije: skriti glasovi, ki naslavlja problem nasilja nad ženskami v času zaprtja javnega življenja zaradi pandemije koronavirusa.

Danes je bila v SNG Maribor prva javna predstavitev dvoletnega projekta, ki ga s 200.000 evri financira program Ustvarjalna Evropa. Gre torej za prvo udeležbo Borštnikovega srečanja v Ustvarjalni Evropi, medtem ko je iz drugih virov na ravni EU festival že bil financiran. Direktor festivala Aleš Novak opaža, da se vsi veliki gledališki festivali odlikujejo tudi s produkcijo predstav, ob tem pa se mu zdi posebej pomembno, da Borštnikovo srečanje tudi na tem nivoju manifestira svojo mednarodno naravnanost.

Borštnikovo srečanje je seveda programska enota SNG Maribor, v predstavi, ki bo leta 2024 postavila piko na i projektu s skupnim angleškim naslovom Shadow Pandemic, bodo sodelovali ob beograjskih in zagrebških kolegicah in kolegih igralke in igralci mariborske Drame.

A pot do tja je še dolga. Danes so naredili prvi korak ne le s predstavitvijo, temveč z odprtjem natečaja za dramsko oziroma uprizoritveno besedilo. Natančneje, za kar tri dramska besedila, ki jih bosta potem dramaturginja Ivana Vuković in režiserka Selma Spahić (V Drami SNG je pred leti režirala dramo Simone Semenič tisočdevetstoenainosemdeset) pripravili za uprizoritev kot omnibus. Če bo le mogoče, bodo to besedila v slovenščini, hrvaščini in v srbščini, razen če bi se pokazalo, da nabor v kakšnem od jezikov ni prinesel želenih rezultatov.

Natečaj pa ima še eno posebnost: vabijo samo avtorice. Projekt se tako za opolnomočenje žensk bori na več nivojih. Prispela besedila bo ocenjevala sedemčlanska žirija, ki jo sestavljajo dramaturgi iz vseh treh okoljih, slovenski delež sta Rok Andres in Vilma Štritof. Tudi ko bodo besedila že izbrana, jih bo na delavnicah mogoče še izpopolnjevati, že pred oddajo besedil - natečaj se bo zaključil 18. januarja prihodnje leto - pa bodo dramaturški kolegiji, na katerih bodo avtoricam nudili natančnejše napotke. Vse o projektu lahko izveste na spletni strani, FB ali instagram profilu projekta Shadow Pandemic.

Že februarja bodo predstavili izbor nagrajenih besedil, ki bo preveden v angleški jezik in objavljen na spletni strani projekta. Uprizoritev v režiji Selme Spahić bo javnosti predstavljena pomladi 2024, po premiernih uprizoritvah v partnerskih gledališčih načrtujejo dve gostovanji v tujini (Poljska, Češka).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta