Velika Borštnikova nagrada za predstavo 6

PV
28.10.2018 17:03

Nagrado za režijo je dobila Nina Rajić Kranjac za Naš razred, nagrado po presoji žirije pa performans Skupaj. Igralske nagrade so dobili Matej Puc, Aljaž Jovanović, Vito Weis in Uroš Kaurin, Tamara Avguštin in igralski kolektiv predstave Naš razred.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Usvarjalci predstave 6 - (od leve) Iztok Drabik Jug, Katarina Stegnar, režiser Žiga Divjak, Vito Weis, producentka Tina Dobnik, Gregor Zorc in Alja Kapun - pred festivalsko uprizoritvijo  
Andrej Petelinsek

V Veliki dvorani SNG Maribor se je ob 20. uri začela zaključna prireditev 53. Festivala Borštnikovo srečanje s podelitvijo nagrad za aktualne dosežke in na koncu za igralsko življenjsko delo - Borštnikov prstan si bo nadel Janez Škof. 
Strokovna žirija 53. Festivala Borštnikovo srečanje - Nika Arhar (predsednica), Goran Ferčec, Simona Hamer in Marko Sosič - je vse odločitve sprejela soglasno. Tudi tokrat se zdi poročilo žirije zelo pomemben, konstitutiven del distribucije nagrad, izbiro je treba brati skozi stališče žirije oziroma skozi misel iz poročila žirije: "Morda je gledališče ujelo trenutek, v katerem je pomembno vsako predpostavko ponovno postaviti pod vprašaj in je stališče pomembnejše od individualnih profesionalnih kreacij."

Borštnikova nagrada za dramaturgijo

Matic Starina za dramaturgijo v predstavah Sen kresne noči (MGL) in Visoška kronika (SNG Drama Ljubljana). "S poetičnimi in radikalnimi dramaturškimi intervencijami dramaturg Matic Starina Sen kresne noči in Visoško kroniko preoblikuje v originalne in avtorske uprizoritvene koncepte, ob tem pa ohranja vse dramske, narativne in simbolične sloje predlog."

Borštnikova nagrada za scenografijo

Branko Hojnik za scenografijo v predstavi Sen kresne noči (MGL). "Branko Hojnik ujame različne pomenske in asociativne plasti sodobne avtorske obdelave Shakespearjevega Sna ter jim s scensko konstrukcijo pride naproti kot avtonomna enota kompleksne uprizoritvene idejne mreže."

Borštnikova nagrada za glasbo

Branko Rožman za glasbo v predstavah Naš razred (Prešernovega gledališča Kranj, Mestnega gledališča Ptuj in Mini teatra Ljubljana), Sen kresne noči in Visoška kronika. "Branko Rožman razume glasbo in celotno zvočno podobo kot aktiven in živ element gledališkega dogodka. Premišljeno izbira ustrezne glasbene postopke in jih subtilno, a prezentno vpleta v uprizoritve."

Borštnikova nagrada za mlado igralko

Tamara Avguštin za vlogo v predstavi Visoška kronika. "Igralka Tamara Avguštin natančno in odmerjeno gradi svojo avtentično odrsko prezenco, ki ji pridaja kanček ironije in samoironije. Svojo vlogo oblikuje z rafinirano svežino in ganljivim notranjim nabojem, ki ga izžareva tudi v intenzivnih trenutkih tišine svojega odrskega bivanja."

Štiri Borštnikove nagrade za igro

Uroš Kaurin in Vito Weis za vlogi v predstavi Heroj 2.0 – Predstava vseh (KUD Moment in Zavoda En-knap). "Igralski tandem Uroša Kaurina in Vita Weisa pred nami dekonstruira, premišlja in uprizarja igro in igralski poklic. Skozi samoironijo, humor, metagledališke postopke in osebne zgodbe razgrajujeta fikcijo in s tem vzpostavljata avtonomno polje ustvarjalnega užitka, znotraj katerega v presežkih zaživijo tako solistične igralske bravure kot natančna partnerska igra ali improvizirani segmenti."
Matej Puc za vlogo v predstavi Sen kresne noči. "Matej Puc je z intenzivno in celovito izvedbo čvrsto presečišče vseh dramskih silnic kompleksnega scenskega mehanizma uprizoritve. Z lastnim igralskim habitusom znotraj izhodiščnega okvira lika Demetrija gradi prostor za igralski razvoj in metamorfozo, pri čemer znotraj žanra elizabetinske komedije raziskuje mučna stanja nelagodja in tesnobe."
Aljaž Jovanović za vlogo v predstavi Visoška kronika. "Aljaž Jovanović oblikuje svojo vlogo s silovitim, čustveno odmerjenim in miselno dognanim igralskim nabojem, ki v gledalčevi zavesti odstira prostore človekove ranljivosti in resnice. Ob sugestivnem pripovedovalskem orodju izlušči še vrsto obrazov, ki jih celovito telesno in karakterno zasnuje v enkratne igralske presežke."
Igralski kolektiv v predstavi Naš razred. "Igralski ansambel Prešernovega gledališča Kranj z dvema gostoma v Našem razredu nastopi kot senzibilen in izvedbeno discipliniran kolektivni igralski organizem. Kot takšen omogoča in dopolnjuje natančno orkestrirano odrsko celoto, v kateri noben posameznik tudi v najmanjšem trenutku ne izgubi svojega mesta."

Borštnikova nagrada za najboljšo režijo

Nina Rajić Kranjac za režijo predstave Naš razred. "Nina Rajić Kranjac se režije vsebinsko in strukturno kompleksne dramske epopeje Naš razred loti suvereno, drzno in celostno. S prepletanjem in plastenjem različnih uprizoritvenih postopkov ustvarja svojstven odrski jezik, ki se lucidno posveča tako velikemu planu kot najmanjšemu detajlu. Osrednji fokus njene režijske poetike ostaja igralski korpus, iz katerega iztisne maksimum. Inovativno ga vpenja v fluidno mrežo ostalih polnopravnih elementov (scenografija, gib, glasba, kostumi, luč) in tako ustvari močno ter bogato gledališko izkušnjo."

Borštnikova nagrada po presoji žirije

Predstava Skupaj za edinstveno performativno gesto. "Performans Skupaj s svojo zasnovo in izvedbo zastavlja temeljna vprašanja vsakršne gledališke situacije in jih preverja v koncentriranem in intenzivnem odrskem bivanju. Leja Jurišić in Marko Mandić z vzpostavljanjem uprizoritvenega skupnega skozi postopek improvizacije v vsaki izvedbi posebej odpirata prostor performativnega tveganja, ki je dodatno izzvano s šesturnim trajanjem izvedbe."

Velika Borštnikova nagrada za najboljšo uprizoritev

6 v režiji Žige Divjaka (SMG in Maska Ljubljana). "V komorni situaciji in s sugestivnim gledališkim jezikom predstava 6 hrabro razkrije anatomijo dehumanizirane sodobnosti in njenih iracionalnih družbenih predsodkov. Uprizoritev brezšivno združuje dokumentarno in fiktivno gradivo, ki ga avtorska ekipa vzpostavlja v dialogu kontrastov o strahu pred 'drugim', ob čemer dobi občinstvo srhljiv vpogled v tiho družbeno vojno, ki se odvija v srcu Evrope. Izvedbeno disciplinirano in politično glasno zrcali licemerstvo vsega, kar kot družba mislimo, da smo, tega, kar zares smo, in tistega grozljivega, kar bi lahko postali."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta