Domače knjižne police izdajajo naš značaj

Ba. V.
15.01.2025 10:40

Kako pravilno hranimo knjige, da jih ne napadejo resnični knjižni molji.

Poslušaj
Shutterstock

V dobi vseprisotnih zaslonov in elektronskih medijev je skoraj utopično razmišljati, da si bo kdo doma uredil knjižni regal, kaj šele ustvaril domačo knjižnico. Pa vendar je branje na papirju še zmeraj priljubljeno in še obstajajo "knjižni molji", ki jim počitek v naslanjaču s knjigo v roki pomeni pobeg iz vsakdanjega vrveža v neki drug svet. In ti slej ko prej potrebujejo prostor, kamor odložijo svoje knjige, da jih lahko nepoškodovane zmeraj znova vzamejo v roko. Zbrali smo nekaj nasvetov, kje in kako hraniti knjige, te danes skoraj že prestižne spremljevalke omikanega človeka.

Kateri prostor je pravi

Za knjižnico lahko uporabite skoraj vsak prostor, da je le suh in ne preveč svetel. Neposredna svetloba knjigam škodi, prav tako vlaga, saj se na papirju lahko tvori plesen, lotijo pa se ga tudi molji in druge žuželke. Izogibajte se torej kletem in podstrešjem, sicer pa lahko v stanovanju ali hiši izkoristite vsak kotiček, tudi pod stopnicami, nad posteljo in celo nad vrati.

Police naj bodo dovolj debele

Na običajnih regalih za dnevno sobo, globokih 40 cm, lahko knjige stojijo tudi v dveh vrstah, paziti pa moramo, da so police dovolj debele, da se pod težo ne upognejo. Pri sodobnem pohištvu iz ivernih plošč se to hitro zgodi, nekoliko bolje je pri masivnem pohištvu. Posebno eleganten videz knjižnice dosežemo z regali iz temnejšega masivnega lesa, ki so sicer dražji, vendar bolj kakovostni. Sodobnejši pa so beli furnirni regali, ki dajejo občutek zračnosti. Če postavimo regale do stropa in jih pritrdimo na steno, bo prostor na videz večji.

Shutterstock

Kako razvrščamo knjige

Knjige lahko razporedimo po več kriterijih: vsebini, žanrih, velikosti. Če želimo enoten razmik med policami v regalih, se ravnamo po večjih knjigah in namestimo police 35 cm narazen. Lahko pa se požvižgamo na velikost in knjige združimo glede na tematiko, denimo leposlovje, priročnike, otroške knjige, leksikone. 

Zagotovimo si zadostno svetlobo

Najbolje je brati pri dnevni svetlobi, ko se stemni, pa poskrbimo za dobro bralno luč, ki naj bo postavljena za hrbtom in točkovno usmerjena v knjigo. Tako se izognemo neprijetnemu odsevu, ki povzroča solzne in pekoče oči. V nasprotju z nami pa imajo knjige raje temo, saj papir na močni svetlobi porumeni, tisk pa začne bledeti. Svetloba naj zato ne bo usmerjena neposredno v knjige.

Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.