Ko opremljamo stanovanje, se prej ali slej zastavi vprašanje, ali bomo bivalno okolje opremili s preprogami. Veliki ljubitelji preprog si dom brez njih težko predstavljajo, po drugi strani pa je kar nekaj ljudi, ki nikakor ne bi dopustili, da jim kdo prinese preprogo čez prag, ker so trdno prepričani, da so to zgolj nepotrebni lovilci prahu in neposredni povzročitelji alergij. Ker pa ničesar na svetu ne moremo strogo ločevati na črno in belo, je treba resnico vselej poiskati nekje vmes.
Pisana raznolikost
Preproge so lahko narejene iz raznovrstnih materialov in v različnih oblikah, navsezadnje se tudi njihova uporaba razlikuje glede na kulturo in tradicijo posamezne dežele. Pri nas uporabljamo preproge skoraj izključno za prekrivanje tal, drugje, denimo v azijskih deželah in tudi v arabskem svetu, z njimi oblagajo stene in prekrivajo pohištvo, ponekod pa jih vsakodnevno uporabljajo pri molitvenih obredih.
Nekoč so preproge izdelovali ročno in pri tem uporabljali samo naravne materiale, z razvojem industrije pa so se pojavile nove tehnike in sintetični materiali, ki so omogočili serijsko proizvodnjo poceni preprog – takšne najdemo tudi danes, vendar zanje zelo pogosto velja izrek: “Kar kupiš poceni, drago plačaš.“
Precej drugače je z naravnimi preprogami, navsezadnje naj bi povzročale manj alergij. Naravne preproge so lahko narejene iz volne (zelo cenjena je volna nizozemskih ovc) ali moherja (volna striženih angorskih koz), lanu, bombaža, svile ... Veliko je tudi preprog, pri katerih je posamezno vlakno kombinirano iz različnih materialov – denimo lanu, volne in bombaža, ali pa bombaža in akrila. Vsak material ima specifične lastnosti, tako denimo za lanene preproge velja, da bolj ko jih teptamo, lepše postajajo, za volnene pa, da je njihovo čiščenje zelo enostavno in da so izjemno odporne proti madežem. Če vas zanima, za katere preproge boste največ plačali, ni dileme, da so svilene najdražje – za kvadratni meter fine svilene preproge bo treba odšteti najmanj 700 evrov.
Orientalske, tibetanske in še kakšne
Preproge se razlikujejo ne le po materialih, temveč tudi po izvoru izdelka oziroma po izvoru tehnike vozlanja in vrsti motiva. Po svetu so najbolj znane perzijske ali orientalske preproge z izjemno bogatimi vzorci, prepoznavne so tudi tibetanske, ki se uporabljajo za meditacijo, medtem ko evropske preproge povezujemo z modernejšo strojno tehniko. Po načinu izdelave razlikujemo med ročno vozlanimi (smirenski in perzijski vozel), ročno tkanimi, mehansko tkanimi, iglanimi in pletenimi preprogami.
Nekoč so jih krasili prizori iz življenja, danes pa na sodobnih talnih tkaninah najdemo abstraktne motive, geometrijske vzorce, vijuge in tudi cvetlične motive, ki so vselej aktualni.
Vizualni vtis
Če želite navidezno povečati in razširiti prostor, vanj položite preprogo v svetli barvi, če pa hočete, da bi velik prostor dobil bolj ubran videz, izberite temno ali preprogo z obiljem vzorcev. Kadar izbirate preprogo kot dekorativni dodatek ali umetniški element v sklopu prostora, je lahko ta bodisi skladna s preostalo opremo v stanovanju in pohištvu daje barvno oporo, ali v popolnem kontrastu z njo, da izzove pogled. Vselej pa bo preproga ustvarila udobnejši in zanimivejši interier.
Za otroške sobe so primerne na otip mehke preproge iz naravnih materialov s kratko pristriženimi vlakni.
Seveda je treba preproge ustrezno negovati, čeprav so zaščitene in obdelane z antistatiki in sredstvi proti moljem. Nujno je redno sesanje (pazljivi bodite pri čiščenju z globinskimi krtačami, ker lahko scefrajo vlakna), občasno stepanje in zračenje, madeže bo najlaže odstraniti s posebnimi čistili, ki jih prodajajo v trgovinah s preprogami, približno enkrat letno pa je priporočljivo, da preprogo odnesete v strokovno pranje oziroma čiščenje v čistilnico.
In še to: če opremite svoj dom z zares kakovostno preprogo, ga bo ob primerni negi več let ali celo desetletij učinkovito krasila. Najmanj pa bo uničena tista, ki je na steni, še zlasti, če jo obesite na mesto, kjer ne bo izpostavljena sončnim žarkom.