Kateri so pomembni vidiki načrtovanja doma

Sanja Verovnik Sanja Verovnik
20.12.2024 06:00

Sodobne montažne hiše so zasnovane tako, da združujejo tehnološke inovacije, energetsko učinkovitost in estetsko dovršenost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Celotna Marlesova urbana nadstropna hiša je povezana z logiko pametnega doma, kar omogoča nadzor nad vsemi njenimi vidiki.
Marles Hiše

Pri načrtovanju doma ni pomembna le izbira hiše, temveč tudi premišljena odločitev glede lokacije, tlorisa, orientacije objekta, gradbenih materialov in energetske učinkovitosti.

• Lokacija:

Aljaž Šterk iz družbe Jub opozarja, da je lokacija ključen dejavnik pri načrtovanju doma. Zemljišče mora biti stabilno, varno pred naravnimi nesrečami in dobro povezano z infrastrukturo. Obenem je treba razmišljati dolgoročno - ali bo izbrana parcela še vedno ustrezna čez desetletja? Pomembna sta tudi kakovost zraka in dostopnost objektov za vsakodnevne potrebe.

• Energijska učinkovitost:

Nika Bratović iz podjetja Marles opozori, da je treba pri načrtovanju gradnje lastnega doma poleg zunanjega videza in razporeditve prostorov upoštevati še številne vidike, ki so hkrati prednosti montažne gradnje. Energijska učinkovitost je po njenem mnenju ključnega pomena, saj izbira materialov in gradbenih metod zagotavlja dobro izolacijo, zmanjšuje toplotne izgube in uporablja obnovljive vire energije. Vse to pripomore k nižjim stroškom ogrevanja in hlajenja ter manjšemu ogljičnemu odtisu. V Marlesu strankam tudi svetujejo, da se dobro pozanimajo o kakovosti materialov, ki bodo v hišo vgrajeni, da zahtevajo certifikate, ki jamčijo, da bo njihov dom zgrajen iz nadstandardnih materialov. "Vse bolj smo namreč danes usmerjeni v uporabo recikliranih materialov in gradnjo z naravnimi materiali, kar bo v prihodnje najverjetneje postalo obvezno. Uporaba trajnostnih in okolju prijaznih materialov, kot so les, reciklirani materiali in barve brez škodljivih kemikalij, prispeva k zdravemu bivalnemu okolju in zmanjšuje vpliv na okolje," je odločna Bratovićeva.

Vsakdo si želi živeti na varnem in prijetnem mestu, kjer je hiša zaščitena pred naravnimi nesrečami, kot so plazovi, poplave ali požari. Tudi dostop do doma naj bo enostaven, priporočajo v JUBHome.
Foto: Jubhome

• Orientacija objekta:

Katja Božičko, vodja arhitekturnega biroja Lumar, pa ocenjuje, da sodobna tehnologija montažne gradnje in materiali omogočajo nadvse raznoliko arhitekturo, veliko prilagodljivost in razgiban dizajn. Ob zunanjem videzu in razporeditvi prostorov je po njenih besedah nujno upoštevati tudi nekatere druge dejavnike, ki jih skupaj s kupci definirajo v podjetju ob pogovorih in načrtovanju hiše. Kot prvega izpostavi orientacijo objekta: "Pravilna orientacija je ključnega pomena za izkoriščanje naravne svetlobe in toplote, kar prispeva k energetski učinkovitosti in udobju bivanja. Pri zasnovi in orientaciji steklenih površin se upošteva umestitev objekta v prostor in s tem povezane poglede, ki jih ponuja tako parcela kot tudi sama orientacija zasteklitev. Steklene površine na južnih in zahodnih fasadah v zimskem času omogočajo tudi pasivno ogrevanje. V poletnem času pa je treba poskrbeti za ustrezno senčenje steklenih površin, da ne prihaja do prekomernega pregrevanja prostorov."

Oceniti je treba tudi danosti parcele in terena: "Pri načrtovanju je treba upoštevati specifične značilnosti parcele, njeno obliko, velikost, nagib terena, dostopnost in bližino infrastrukture. Prav tako je treba analizirati podnebne pogoje in možnosti za zaščito pred naravnimi nesrečami." Ne gre zanemariti niti potrebnih prostorov glede na življenjski slog in njihovo velikost. Sogovornica je namreč mnenja, da mora načrtovanje nove hiše temeljiti na potrebah in življenjskem slogu celotne družine. "Treba je določiti optimalno število in velikost prostorov, ki bodo služili različnim funkcijam - bivalni prostori, spalnice, delovni prostori, skladišča ... - in na podlagi tega oblikovati ustrezen tloris ter s tem povezano funkcionalnost."

• Gradbeni materiali:

Gradnja hiše mora temeljiti na kakovostnih in trajnostnih materialih, ki zagotavljajo dolgo življenjsko dobo ter minimalno vzdrževanje. "Gradnja mora biti v skladu z lokalnimi prostorskimi akti, ki določajo dovoljeno velikost, obliko, postavitev in višino objekta, pa tudi druge urbanistične pogoje. Ko se stranke odločajo za novo hišo, jih prosimo, da posredujejo podatke o parceli, na kateri nameravajo graditi (številka parcele in lokacijska informacija). Na podlagi lokacijske preveritve razberemo zakonodajne pogoje oblikovanja, ki jih novi objekt mora izpolnjevati, in na ta način stranki tudi svetujemo, kakšno hišo lahko na posamezni parceli gradi," opozori Božičkova. 

Tudi premišljena izbira gradbenih materialov ima velik pomen, zato je treba skrbno izbrati konstrukcijske elemente iz okvirne konstrukcije ali masivne lesene elemente (stene, stropi, streha), stavbno pohištvo (okna, vrata), talne obloge, sanitarno opremo. Izbrani materiali definirajo končno podobo objekta, tako v notranjosti kot zunanjosti, pravi Lumarjeva arhitektka.

• Ogrevanje, prezračevanje in hlajenje:

Udobje bivanja ni popolno brez ustreznih sistemov ogrevanja, prezračevanja in hlajenja. Lumarjeve hiše že standardno vključujejo rekuperacijo zraka, toplotne črpalke in možnosti nadgradnje s sončnimi elektrarnami. Poleg tega vgrajujejo sisteme pametnega doma, ki omogočajo optimizacijo porabe energije in lažje upravljanje celotnega domačega okolja.

Sodobna tehnologija montažne gradnje in materiali omogočajo nadvse raznoliko arhitekturo, veliko prilagodljivost in razgiban dizajn.
Lumar
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta