Sanitarna toplotna črpalka: optimizirana za učinkovito pripravo tople vode

Topla sanitarna voda je zelo pomembna za zagotavljanje ustrezne osebne higiene. Zato naj bo vedno, ko jo potrebujemo, na razpolago v zadostni količini.

Poslušaj
Shutterstock

Praviloma se topla sanitarna voda zagotavlja s sprejemniki sončne energije ali alternativnim sistemom z uporabo obnovljivih virov energije, kar velja predvsem za novogradnje. Na splošno pa v gospodinjstvih pripravljamo sanitarno vodo z raznimi napravami. Električne bojlerje, ki so bili nekoč najpogostejši način segrevanja vode, počasi zamenjujejo sanitarne toplotne črpalke. Sprejemniki sončne energije niso tako množični, kot bi lahko bili glede na naravne danosti. Dostikrat pa je sanitarna voda segreta s kurilnimi napravami. Tako ugotavljamo, da številni segrevajo sanitarno vodo s plinom, drvmi, kurilnim oljem ali daljinskim ogrevanjem.

Merila pri izbiri sistemov segrevanja sanitarne vode naj bodo okolju in denarnici prijazna. Prednost naj imajo obnovljivi viri energije, sončno sevanje in toplota okolice, drva pa le med kurilno sezono.

Pixabay

Kaj je sanitarna toplotna črpalka

Sanitarna toplotna črpalka je naprava, namenjena izključno ogrevanju sanitarne vode, torej vode za uporabo v gospodinjstvu, za prhanje, umivanje rok in podobno. Deluje po podobnem principu kot druge toplotne črpalke, vendar je optimizirana za učinkovito pripravo tople vode.

Sanitarna toplotna črpalka izkorišča toploto iz okolice - zraka v prostoru, zunanjega zraka ali odpadnega zraka iz prezračevanja - in jo s pomožno energijo dvigne na višji temperaturni nivo ter segreva vodo v bojlerju. Če jemlje toploto iz prostora ali iz zraka za prezračevanje, lahko tudi delno ohlaja te prostore.

Sanitarne toplotne črpalke so primerne za uporabo v gospodinjstvih, stanovanjih, počitniških hišah in drugih objektih, kjer je potrebna topla sanitarna voda. Prednost rabe sanitarne toplotne črpalke je preprosta vgradnja in bistveno manjša raba elektrike, pomanjkljivost pa višja cena od običajnega električnega bojlerja. V posameznih stanovanjih je, zlasti zaradi varčevanja s prostorom, primerna stenska malolitrska sanitarna toplotna črpalka s prostornino 80 l. Če je vgrajena v kopalnici, naj zajema toploto iz pomožnega prostora ali iz zunanjosti.

Sanitarna toplotna črpalka stane 2000 evrov in več, malolitrska 900 evrov in več. V enodružinski hiši se naložba v sanitarno toplotno črpalko povrne v približno štirih letih v primerjavi z električnim bojlerjem.

Sanitarna toplotna črpalka izkorišča toploto iz okolice - zraka v prostoru, zunanjega zraka ali odpadnega zraka iz prezračevanja - in jo s pomožno energijo dvigne na višji temperaturni nivo ter segreva vodo v bojlerju.
Shutterstock

Sprejemniki sončne energije

Segrevanje sanitarne vode s sprejemniki sončne energije je okolju prijazen in stroškovno učinkovit način ogrevanja vode. Sistem izkorišča sončno energijo za segrevanje vode, ki se nato uporablja za gospodinjske namene. Za štiričlansko družino zadošča 4 do 6 m2 sončnih kolektorjev, vgrajenih na streho, kjer prejmejo največ sončne svetlobe. Obstajata dve glavni vrsti sončnih kolektorjev: ploščati in vakuumski. Toplota iz kolektorjev se s tekočino prenese v hranilnik tople vode.

Običajno je dovolj sonca za segrevanje vode med majem in septembrom, v preostalem času pa potrebuje podporo ogrevalnega sistema ali sanitarne toplotne črpalke. Solarni komplet s 300-litrskim bojlerjem stane okoli 3000 evrov. Vračilna doba je približno sedem let.

Segrevanje sanitarne vode s sprejemniki sončne energije je okolju prijazen in stroškovno učinkovit način ogrevanja vode.
Shutterstock

Segrevanje sanitarne vode s kurilno napravo

V kurilni sezoni je segrevanje sanitarne vode s kurilno napravo primerno, zlasti če je kurilna naprava učinkovita in uporablja obnovljive vire. Predlagamo kombinacije z biomasnim kotlom, ogrevalno toplotno črpalko ali učinkovitim daljinskim ogrevanjem. Plinski grelniki za segrevanje sanitarne vode so na slabem glasu, tudi če so kondenzacijski, ker je plin fosilni energent iz uvoza. Kurilno olje pa je energent, ki se pospešeno umika. Zunaj kurilne sezone je bolje ogrevati sanitarno vodo z drugo napravo, ker ima kurilna naprava slabši izkoristek pri delni obremenitvi.

Segrevanje sanitarne vode s fotovoltaiko

Cene fotovoltaike se nižajo, kakovost fotonapetostnih panelov pa raste. Fotovoltaika postaja nepremagljivo poceni. Cene električnih solarnih modulov so zdaj tako ugodne, da je fotonapetostno ogrevanje vode konkurenčno ogrevanju s toplotnimi sprejemniki sončne energije, ima tudi vrsto tehničnih prednosti. Proizvodnja je enakomerneje razporejena preko leta, ob vročem poletju ni pregrevanja vode. Prednosti so tudi, da je lokacija bojlerja poljubna, lahko tudi oddaljena, povezava je z električnim kablom namesto z debelimi izoliranimi cevmi, ni ventilov, črpalk, tekočine, ni puščanja, ni vretja tekočine med dopustom, ni zmrzovanja, ni vzdrževanja … Solarni regulator za segrevanje vode s fotovoltaiko je preprostejši kot razsmernik sončne elektrarne, kar je še dodatna prednost.

Cena kompleta z močjo 3 kW in s 300-litrskim bojlerjem je do 2500 evrov, rok vračila je do pet let.

Segrevanje vode z električnim bojlerjem

Raba elektrike za neposredno ogrevanje bojlerjev (Joulova toplota) je z vidika rabe energije odsvetovana. Začetna naložba je razmeroma nizka, od 200 do 500 evrov, zato je priljubljeno. Letni stroški delovanja so visoki, pri oceni 2700 kWh letno je strošek za elektriko 600 evrov. V primerjavi z drugimi načini segrevanja vode se naložba v električni bojler ne povrne. Nasprotno, za mnoge učinkovite sisteme segrevanja sanitarne vode je možno dobiti nepovratna sredstva, za električni bojler pa ne.

V primerjavi z drugimi načini segrevanja vode se naložba v električni bojler ne povrne.
Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.