Senčila na oknih: Pomagajo prihraniti energijo in odvrniti vlomilce

Ba. V.
19.11.2024 06:00

Pozimi rolete dvignemo čez dan, da nam sonce ogreva stanovanje, in spustimo ob prvem mraku, da ohranimo toploto v notranjosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Poleti senčila spustimo čez dan, da se hiša ne pregreva, pozimi je ravno nasprotno.
Jernej Lasbaher/ajm

Čeprav nas čez dan tu in tam še ogreje sonce, so jutranje in večerne temperature že prav zimske. Zdaj je skrajni čas, da preverite stanje zunanjih in notranjih senčil na oknih in steklenih vratih, torej na balkonu in terasi. Res je, da nanje najbolj mislimo v poletni pripeki, ko nas varujejo pred previsoko temperaturo v notranjosti. Toda zunanja senčila imajo pomembno vlogo tudi v mrazu, saj nam pomagajo varčevati z energijo in odgnati nepridiprave.

Raziskave, opravljene v Nemčiji, kažejo, da uporaba senčil pozimi znatno pripomore k znižanju stroškov za energijo. Lastniki hiš lahko s pametnim izkoriščanjem senčenja poleti, ki zmanjša porabo elektrike za klimatizacijo, in rolet pozimi privarčujejo do 30 odstotkov energije za ogrevanje oziroma hlajenje. Pametno izkoriščanje pomeni, da rolete dvignemo čez dan, tako da nam notranjost po naravni poti in zastonj ogreva sonce. Ko se začne mračiti in temperatura pade, pa rolete spustimo. S tem ustvarimo med roleto in steklom zračno pregrado, ki ohranja toploto v notranjosti. Strokovnjaki še opozarjajo, da so v starejših hišah prav okna in steklena vrata precejšnji toplotni mostovi, preko katerih se izgublja dragocena energija.

Ko hišo v hladnejšem delu leta obseva sonce, rolete dvignemo in izkoristimo toploto žarkov.
Shutterstock

Toplotni mostovi pa lahko nastajajo tudi pod kasetami rolet in ob odprtinah za vodila, zato jih moramo dobro zatesniti. Koristno pa je razmisliti tudi o avtomatskem pogonu rolet, ta ima namreč dvojni učinek: rolete se dvigajo in spuščajo samodejno s pomočjo senzorja, ki zaznava svetlobo in temo, ali pa jih upravljamo od daleč preko aplikacije na pametnem telefonu ali tablici. Poleg dobrega izkoristka sonca in varčevanja z energijo s tem odvrnemo tudi potencialne vlomilce, ki so prav v hladnejšem delu leta in med prazniki najbolj dejavni. Rolete, ki se premikajo, sporočajo, da je nekdo doma, spuščene rolete pa so za nepridiprave tudi dodatna ovira pri vlomu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta