Skrb za okolje: Namesto greznice bo kmalu obvezna druga rešitev

Barbara Gavez Volčjak Barbara Gavez Volčjak
14.06.2020 02:29

Male komunalne čistilne naprave so rešitev za območja individualne gradnje, kjer še nekaj časa ne bo urejena javna kanalizacija.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aquamatic

V Sloveniji se včasih niti ne zavedamo, kakšen privilegij uživamo, ker imamo dovolj pitne vode. Vsekakor pa bi se morali zavedati, da skrb za čisto vodo ni zgolj naloga javnih komunalnih podjetij, temveč se začne pri vsakem posamezniku. Prav vsakdo izmed nas bi se moral varčno obnašati že pri porabi vode - od umivanja zob, prhanja do splakovanja stranišča - in pri tem razmišljati tudi o ravnanju z njo. Stanovalci v blokih na to morda nimajo tolikšnega vpliva kot prebivalci v individualnih hišah. V krajih, ki imajo urejeno javno kanalizacijo, morajo lastniki svoje stanovanjske objekte obvezno priključiti na kanalizacijski sistem. To določa Uredba o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode. Priključitev je obvezna ne glede na to, ali je imel objekt prej urejen drugačen način čiščenja - s pretočno ali nepretočno greznico ali malo čistilno napravo. Kjer urejene javne kanalizacije ni, bi morali lastniki objektov namesto greznic urediti male komunalne čistilne naprave najkasneje do konca leta 2021. Po veljavni Uredbi o čiščenju odpadne vode morajo lastniki objektov, ki tega še nimajo urejenega, na svoje stroške zagotoviti primerno čiščenje odpadne vode. Pri tem lahko skladno z uredbo preuredijo tudi greznico, če je ta dovolj velika in dovoljuje predpisane postopke.

Postopek prijave

Postopek prijave male komunalne čistilne naprave je natančno določen z zakonom. "Malo komunalno čistilno napravo (MKČN) prijavimo podjetju, ki izvaja storitev gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode v domači občini," pojasnjuje Sandi Podgoršek iz podjetja Komunala Odtok iz Maribora. "Prijava se izvede na obrazcu. Po navadi imajo podjetja, ki izvajajo gospodarsko javno službo, že vnaprej pripravljene obrazce za prijavo MKČN. K vlogi je treba priložiti dokazila, ki so navedena na prijavi/vlogi in so predpisana z uredbo. Dokazati je treba učinek čiščenja MKČN, kar izvedemo z analiznim izvidom prvih meritev, ki jih opravi akreditirani laboratorij. Prikazati je treba lokacijo male komunalne čistilne naprave in njen iztok.
Vso tehnično dokumentacijo MKČN pregleda izvajalec gospodarske javne službe ob pregledu naprave, ki se izvede prvo naslednje koledarsko leto od zagona MKČN."

Glede na to, da je mala čistilna naprava enostaven objekt, ta ne potrebuje posebnega gradbenega dovoljenja, dovolj sta pravica graditi in po predpisih urejen odmik od sosednjega zemljišča.
Aquamatic

Kaj storimo s staro greznico

Ob vgradnji male komunalne čistilne naprave je treba obstoječo greznico izključiti iz uporabe, vsebino (goščo) pa izčrpati in odpeljati na čiščenje na ustrezno komunalno čistilno napravo, ki je opremljena za prevzem grezničnih gošč.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta