Svetloba, zrak in voda = življenje

Mitja Sagaj Mitja Sagaj
30.10.2024 09:13

Če k zraku, svetlobi in vodi dodamo še kakovosten spanec, ki vendarle v idealnih razmerah pomeni kar tretjino posameznikovega življenja, je enačba za polnovredno bivanje popolna.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

"Voda je seveda koristna, še bolj zrak in največ svetloba." Tako je že pred več kot poldrugim stoletjem razmišljal Arnold Rikli, mojster zdraviliškega turizma, tako imenovani sončni doktor z Bleda, ki je že sredi 19. stoletja za premagovanje bolezni in utrjevanje zdravja priporočal kopanje v hladni vodi, golo sprehajanje in sončenje. Za tisti čas napredni trendi za kakovostno življenje so se skozi leta, desetletja nekoliko preoblikovali, a zavedanje, kako pomembni so tako svetloba, voda kot zrak, je danes vpeto v tako rekoč vse pore življenja. Morda se sicer vse tri naravne dobrine jemljejo preveč za samoumevne, jih je pa ob ustrezni prepoznavnosti njihove vloge mogoče danes regulirati precej bolje kot nekoč. 

Znano dejstvo je, da ljudje v zaprtih prostorih preživimo približno 90 odstotkov časa, se pa s kakovostjo razmer v notranjih prostorih ukvarjamo manj kot z razmerami v zunanjem okolju. Objekte, ki so morali zadnjega pol stoletja postajati predvsem energetsko varčnejši, smo tesnili, zdaj bi jih želeli znova zračiti. Ker se zavedamo pomena svežega in kakovostnega zraka za življenje. Z ustreznimi prezračevalnimi sistemi je danes to mogoče ob sočasnem zagotavljanju energetske učinkovitosti, saj sistemi z rekuperacijo omogočajo prav to ‒ svež zrak brez toplotnih izgub in tudi brez vnosa vročega zraka iz okolice v objekte. Ob tem pa ustrezna filtracija zrak očisti, iz njega odstrani alergene, da je bivalno okolje kar najbolj prijetno. 

Svetloba je seveda najboljša, če je naravna, a tudi tam, kjer je ni, je mogoče danes s sodobnimi svetili ustvarjati svetlobne razmere, ki ustvarjajo prijetno bivalno in tudi delovno okolje. Raziskave zadnjih let potrjujejo, da lahko z ustrezno izkoriščenostjo svetlobe in zraka produktivnost zaposlenih povečamo tudi do deset odstotkov. Tudi, če ne gre za zaposlene, pa dvig produktivnosti prinaša koristi tudi, če gre za gospodinjska opravila. Manj porabljenega časa za delo pomeni več časa za življenje. 

Tudi raziskave v izobraževalnih institucijah so pokazale, da učenci dosegajo boljše rezultate pri testih, če so izpostavljeni močnejši, hladni beli svetlobi, ki stimulira njihovo budnost. Manjša osvetlitev in toplejša barva svetlobe pa nasprotno ustvarita sproščeno ozračje, ki je primernejše za umirjanje. 

Voda ob ustrezni svetlobi in kakovostnem, svežem zraku nima prav nič manjše vloge za zdravo življenje. Ob dejstvu, da tudi v okoljih, kjer je nekoč veljala za izjemno čisto, danes kakovost pitne vode upada, je filtracija seveda primeren način za zagotavljanje njene ustrezne kakovosti. Voda pa prav zaradi postopkov filtracije pogosto postane bolj siromašna, celo oropana ključnih mineralov. Tudi zato so dobrodošle nove tehnologije, ki zagotavljajo čisto in polnovredno vodo, ki ohranja vse dobre lastnosti za zdravo življenje. 

Če k zraku, svetlobi in vodi dodamo še kakovosten spanec, ki vendarle v idealnih razmerah pomeni kar tretjino posameznikovega življenja, je enačba za polnovredno bivanje popolna. O vseh teh za življenje ključnih področjih bomo s strokovnjaki govorili tudi na okrogli mizi Zelena celica v četrtek, 7. novembra.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta