Z mariborske občine so v sredo pozno zvečer vendarle posredovali in razkrili vsebino koalicijskega sporazuma, ki ga je dan prej podpisalo deset strank in list v mestnem svetu (Lista Arsenovič za Maribor, SMC, Lista kolesarjev in pešcev, Levica, Gasilci Maribora, Desus, NSi, Lista mladih. Povezujemo, Stranka mladih - Zeleni Evrope). Medtem ko Saša Arsenovič še čaka na podpisa Melite Petelin in Stojana Auerja, ki naj bi bila nezadovoljna z odnosom župana, smo preverili, kakšne zaveze so koalicijski partnerji uskladili v končni verziji sporazuma, ki se imenuje Za Maribor prihodnosti. Ta bo sicer stopil v veljavo, ko ga bodo podpisali predstavniki vseh koalicijskih partnerjev.
Osnutek proračuna brez posvetovanja v koaliciji
Koalicijska pogodba je zapisana v 24. členih na trinajstih straneh, glavne spremembe od osnutka pa najdemo predvsem v nekoliko širše zastavljenih programskih nalogah, ki pa so še vedno brez konkretnih ciljev ali časovnice za njihovo realizacijo. V osnutku sporazuma so se politični partnerji zavezali, da bodo do 28. februarja uskladili tudi načrt realizacije projektov za leto 2019, ki bi vendarle vseboval bolj jasne cilje, nabor ukrepov, dejavnosti in projektov, a se to še ni zgodilo. Ta akcijski načrt naj bi bil tudi usklajen s predlogom proračuna za leto 2019, vendar je mestna uprava osnutek proračuna v vrednosti 136 milijonov evrov objavila brez posvetovanja znotraj koalicije. Do prvih pogovorov o najpomembnejšemu dokumentu občine naj bi tako prišlo šele v prihodnjem tednu, še pred naslednjo sejo mestnega sveta, ki bo 11. marca.
Programske naloge koalicije v mandatu 2018-2022
1. Strateško upravljanje (reorganizacija občinske uprave, ničelna stopnja tolerance do korupcije, oblikovanje dolgoročne strategije mesta ...)
2. Mestno jedro, mestne četrti in krajevne skupnosti (ureditev mestnega jedra in nabrežij reke Drave, trajnostna ureditev prometa ...)
3. Komunala, promet in prostor (nova urbanistična zasnova ureditve mesta in sprejetje občinskega prostorskega načrta v letu 2020 ...)
4. Mestna ekonomija, okolje in turizem (tehnološki start up inkubator, zaustavitev upadanja populacije mesta ...)
5. Vzgoja, izobraževanje in šolstvo, mladina in informacijska družba (kakovostna predšolska in šolska vzgoja, izboljšan dostop do javnih storitev in informacij preko spleta ...)
6. Zdravje in sociala (vzpostavitev sveta za javno zdravje in okolje, zmanjševanje socialnih razlik med občani ...)
7. Medgeneracijska solidarnost (spodbujanje neprofitne stanovanjske gradnje, izboljšanje oskrbe starejših občanov ...)
8. Kultura (zagotovitev ustreznih prostorov Mariborske knjižnice, mestnega kina in UGM ...)
9. Šport in rekreacija (vzpodbujanje vloge in pomena športnih društev ...)
Za odbor za mednarodno sodelovanje
Župan Arsenovič si je v koalicijskem sporazumu zagotovil tudi soglasje za spremembo statuta mariborske občine, ki je potrebna za imenovanje četrtega podžupana. Koalicija pa si bo prizadevala tudi za ustanovitev odbora za mednarodno sodelovanje kot delovnega telesa MOM.
"Nikoli ne bodo izvajali pritiska na katerikoli organ odločanja"