V Mariboru se je ta teden zaključil tridnevni poletni otroški tabor. Je med aktivnostmi projekta AFROskop – afirmativna rasna ogledala, ki ga izvaja društvo Baobab in je podprt s sredstvi programa ACF (Active Citizens Fund). Prizadeva si temnopoltim otrokom omogočiti pozitivne rasne priložnosti. Predsodki in rasna izključevanja niso izjema v vsakdanjem življenju otrok in mladostnikov, med katerimi so tudi posvojeni iz Afrike. Letos so se zbrani iz Maribora, Celja in Ljubljane srečali v mariborski Plesni dimenziji na Taboru.
Dobiti občutek skupnosti
"Prizadevamo si zgraditi most med medrasno posvojiteljsko skupnostjo in afriško skupnostjo pri nas, saj prav iz afriške skupnosti črpamo pozitivne priložnosti in izkušnje, ki jih naši otroci potrebujejo," pravi Sabina Banič Boakai, medrasna posvojiteljica in vodja projekta AFROskop. "Cilj projekta je opolnomočiti tako otroke kot starše. Pomagamo jim, da bodo otroci zgradili pozitivno samopodobo, da bodo ponosni na svoje korenine. Z različnimi vsebinami omogočamo izkustveno učenje in razvoj veščin, kako otroke izpostaviti pozitivnim rasnim priložnostim, ki spodbujajo ponos in pozitivno rasno identiteto, in kako obvladovati negativne situacije, povezane z raso in negativnimi sporočili o etničnih manjšinah, ki jih otroci nezavedno ponotranjijo. Pri aktivnostih imajo ključno vlogo predstavniki afriške skupnosti pri nas. Otrokom kot afirmativna rasna ogledala oziroma zgledi pomagajo, da se v njih prepoznajo, se počutijo videni in dobijo občutek skupnosti tudi zunaj primarne družine," doda Sabina Banič Boakai.
Tabora, ki je letos potekal prvič, so se udeležili otroci z afriškimi koreninami, potomci Afričanov, otroci iz rasno mešanih družin in posvojeni otroci iz afriških držav. "Prišlo jih je osemnajst med šestim in enajstim letom, kar trinajst otrok je bilo afriških korenin. Večina otrok na taboru je bila iz Maribora in okolice, imeli smo tudi otroke iz Celja in celo deklico iz Ljubljane," odgovarja z Liberijcem poročena Sabina Banič Boakai.
Otroke so animirali gostje
Otroci so ob druženju tkali prijateljstva, plesali, se igrali, se ukvarjali s športom in ustvarjali na delavnicah. Vsak dan se jim je pridružil gost. Dalanda Diallo, plesna pedagoginja in predsednica društva Baobab, jim je Afriko približala ob petju in plesu in jih pripravljala na nastop z afriškim pevskim zborom Sankofa, ki se bo predstavil v Tednu Afrike v nedeljo zvečer v Mestnem parku Maribor. "Ker je za otroke afriških korenin pomembno ohranjati stik z Afriko, so bile delavnice zasnovane tako, da vsebujejo elemente zahodnoafriških plesov. Tudi sicer so ti plesi atraktivni zaradi energičnosti, ritmičnosti, pripovednosti in izpovednosti gibov. Sama imam afriške korenine, moj oče prihaja iz Gvineje. Prav skozi ples sem začutila povezanost s svojo afriško stranjo, zato z veseljem to posredujem naprej," pripoveduje plesna pedagoginja Dalanda Diallo.
"Otrokom in staršem pomagamo, da bodo otroci zgradili pozitivno samopodobo"
Ob njej so otroke animirali še Liberijec Ernest K. Boakai, Kendy Guerrero iz Dominikanske republike, Juliana Sabelnik, pisatelj Igor Plohl, ki je po nesreči ostal paraplegik, otrokom pa je predstavil svojo zgodbo in izkušnjo v Tanzaniji na invalidskem vozičku, soustanoviteljica Plesne dimenzije Natalija Pravdič Mohd in Elizabeth Adjei, ki ima po očetovi strani ganske korenine, ter Genís Costas Mañero iz Španije, ki je bil posvojen iz zahodne Afrike.