Brezovnik mora zapustiti univerzo

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
17.12.2019 21:31

Mariborski senatorji so redno profesuro odrekli znanemu strokovnjaku za lokalno samoupravo, Boštjanu Brezovniku, ki mu očitajo poskus plagiatorstva; Brezovnik: gre za obračunavanje in diskreditacijo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
"To je poskus diskreditacije zaradi mojega vodneja projekta priprave pokrajinske zakonodaje," je prepričan Boštjan Brezovnik (drugi z desne). 
Andrej Petelinšek

Senatorji Univerze v Mariboru so zavrnili še eno habilitacijo v redno profesuro, tokrat enemu najbolj vplivnih profesorjev mariborske univerze, Boštjanu Brezovniku s Pravne fakultete, ki se je v minulih dneh znašel pod plazom javnih očitkov o plagiatorstvu, podjetništvu v okviru njegovega Inštituta za lokalno samoupravo ter zaslužkarstvu, ki da si ga obeta od projekta pokrajin, kjer je vodja strokovne skupine za pripravo predlogov nove razdelitve Slovenije.

Rektor Zdravko Kačič
Sašo Bizjak

Razčiščevanje za nazaj

Habilitacijska komisija Brezovniku rdečega kartona ni pokazala zaradi neizpolnjevanja formalnih pogojev - tem je zadostil -, ampak zaradi primera izpred šestih let. Takrat naj bi si bil Brezovnik in njegov tesni sodelavec, Jan Žan Oplotnik, sicer bivši prorektor in Kačičev rektorski protikandidat, prisvojila članek Brezovnikovega mentorja, Boža Grafenauerja, in ga skušala objaviti pod svojim imenom, vendar je to preprečil Grafenauer, ker je članek po naključju dobil v recenzijo. Brezovnik, sicer soavtor Grafenauerjevega članka, je pojasnjeval, da Oplotnik ni vedel, da je avtor tudi Grafenauer, in da je članek v objavo poslal brez Brezovnikove vednosti. Oplotnik je zgodbo potrdil, zadeva se je zaključila z opravičilom in razgovorom pri tedanjem dekanu Saši Preliču, ki takrat ni uvedel nobenih sankcij. Je pa Prelič, kot tudi Grafenauer, z zadevo pred meseci seznanil Kačiča, ta pa je prvega minule dni povabil, da najprej habilitacijski komisiji, potem še senatu predstavi dogajanje iz leta 2013.

Saša Prelič, nekdanji dekan Pravne fakultete Maribor
Marko Vanovšek

Brezovnik v tožbo

Brezovnik je na drugi strani prepričan, da gre za obračunavanje z njim. Po njegovih besedah mu rektorat in vodstvo Pravne fakultete neupravičeno pripisujeta odgovornost v zvezi z razkritji družbe Ernst&Young, ki so bila pripravljena v času, ko je bil Oplotnik prorektor za finance, in ker mu, kot navaja, zamerijo opozarjanje na "slabo poslovanje" Pravne fakultete, odkar jo vodi dekanka Vesna Rijavec. Vse dogajanje ocenjuje še kot "poskus diskreditacije zaradi mojega vodenja projekta priprave pokrajinske zakonodaje". "Izrazito neobičajno je, da so senatorji odločili na podlagi razlage profesorja Preliča, ne da bi mi dali možnost zagovarjati se v postopku in predložiti dokaze, da očitnega dejanja nisem storil. Takrat, ko so imeli možnost, nobeden od akterjev, ne Prelič ne Grafenauer, ni reagiral in izpeljal nobenega postopka, ne vložil kazenske ovadbe, ne izpeljal disciplinskega postopka ali postopka pred komisijo za etična vprašanja," razplet habilitacije komentira Brezovnik. Ob tem zatrjuje, da so mu na vsakem koraku habilitacijskega postopka postavljali ovire, ko je vse preskočil, pa "potegnili ven zadevo izpred šestih let".

"To je poskus diskreditacije zaradi mojega vodneja projekta priprave pokrajniske zakonodaje," je prepričan Boštjan Brezovnik (drugi z desne). 
Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta