Želja učencev in dijakov po popravljanju ocen in brisanju neopravičenih izostankov ni nova, le način se je z digitalizacijo pedagoške dokumentacije spremenil. Na Srednji šoli Slovenska Bistrica so nedavno zaznali zlorabo šolskega sistema elektronske pedagoške evidence portala Lo.Polis in spremembo ocene v sistemu e-redovalnice.
"Zgodila se je ena sprememba lastne ocene"
Portal 24ur.com, ki je za dogajanje izvedel od mame enega od dijakov, je sicer poročal, da naj bi bili dijaki četrtega letnika Srednje šole Slovenska Bistrica vdrli v šolski sistem Lo.Polis in opravičevali izostanke od pouka, popravljali ocene v e-redovalnici in tudi pridobili kontrolne naloge.
"Potrjujem, da obstaja utemeljen sum o vdoru v sistem e-pedagoške evidence šole. V skladu z zakonodajo smo o dogodku obvestili pristojne institucije," je povedala ravnateljica šole mag. Iva Pučnik Ozimič. V šoli v skladu s pristojnostjo šole izvajajo vse potrebne ukrepe in mirijo, da ni bilo množičnega spreminjanja ocen, temveč je obseg omejen. "Zgodila sta se ena sprememba lastne ocene in brisanje nekaterih evidentiranih izostankov," je dejala ravnateljica in dodala, da zaradi varovanja postopkov več informacij ne morejo posredovati.
Kakšna kazen čaka dijaka, še ni znano
Vnos ocen v e-redovalnico je možen le z geslom profesorjev. Po naših neuradnih podatkih se v sistem Lo.Polis ni vstopalo mimo legalnih poti vstopa, to pa je z geslom. Temu so pritrdili tudi v podjetju Logos.si. "Sumi se nepooblaščena uporaba gesla. Vdora ni bilo mogoče zaznati, v sistem se je vstopalo po običajni poti - z vnosom gesla," je pojasnila vodja projekta Lo.Polis Jana Sirc. Kako naj bilo geslo pridobljeno, uradno še ni znano. Preiskuje pa to policija in odgovarja le, da so prijeli prijavo, ki se nanaša na področje računalniške kriminalitete. Vzdušje na šoli, ki se je tako znašla v središču medijske pozornosti, te dni ni prijetno, maturantom pred maturo, ki se začne čez slab mesec, pa ni lahko. Kakšna usoda čaka dijaka, še ni znano, lahko ga tik pred zaključkom šolanja izključijo, grozi mu lahko tudi zaporna kazen.
Vdora v sistem še ni bilo
V obdobju papirnatih redovalnic in dnevnikov je kdo včasih s pisalom naredil kak popravek, z digitalizacijo pedagoške dokumentacije pa se širijo inovativne metode zlorab, a težje so tudi posledice, ki se jih morda mladi niti ne zavedajo. "Inovativnost dijakov in učencev je zagotovo pozitivna lastnost. Elektronski sistem varovanja podatkov je bolj varen od papirnatega, vsi vnosi, popravki ali izbrisi podatkov so evidentirani z revizijskimi sledmi. Slabih izkušenj doslej nismo imeli," še pravi Jana Sirc in dodaja, da je sistem zelo varen in vdora v njihov sistem še ni bilo. "Strežniki so v identičnem okolju kot strežniki bank in zavarovalnic. Zloraba gesla se je že pojavila, a znotraj kolektiva šole in ne s strani učencev/dijakov," pojasnjuje.
Lažna spletna stran eAsistent še neraziskana
Pred nekaj meseci je bil napada deležen drug šolski informacijski sistem. Januarja so mediji poročali o kraji dostopnih podatkov določenih učiteljev preko lažne spletne strani eAsistenta. Takrat naj bi bili dijaki ustvarili lažen klon sistema in ga podtaknili učiteljem, pridobili njihove prijavne podatke in nato sami popravljali ocene v pravi e-redovalnici. Spletno aplikacijo eAsistent, v kateri je tudi redovalnica, uporablja več kot 35.000 slovenskih učiteljev. Kriminalistična preiskava računalniške kriminalitete, ki jo izvaja PU Kranj, še ni zaključena.