Mariborski mestni svet je na izredni seji s 26 glasovi za in enim proti vendarle potrdil dokapitalizacijo občinske družbe Mestne nepremičnine. Svetniki so o dokapitalizaciji družbe odločali že prejšnji teden na redni seji, a je, predvsem zaradi nasprotovanja koalicijske Liste kolesarjev in pešcev, niso potrdili. Mestna uprava je zato sklicala izredno sejo, saj se z dokapitalizacijo mudi, občina namreč želi ujeti še zadnji vlak za paketni nakup treh nepremičnin od DUTB, ki je po naših podatkih za skrajni rok podpisa pogodbe predvidel 29. oktober.
Mestne nepremičnine bodo z dokapitalizacijo v višini 782 tisoč evrov plačale drugi obrok kupnine stavbnih zemljišč na območju nekdanjega motela v Bresternici v vrednosti 280 tisoč evrov, kupile zemljišče v Magdaleni v višini 950 tisoč evrov, sanirale streho gostilne Pri treh ribnikih v višini 40 tisoč evrov, 110 tisoč evrov pa bi namenile za investicijsko vzdrževanje parkirnih prostorov.
Soglasje za pridobitev nepremičnin v MTT
Mestni svet je brez glasu proti sprejel sklep o predhodnem pisnem soglasju k osnutku besedil pravnih poslov za pridobitev nepremičnin na območju nekdanje Mariborske tekstilne tovarne (MTT) v Melju.
Arsenovič: Gre za odličen posel
Župan Saša Arsenovič se je uvodoma svetnikom opravičil za slabo pripravljeno gradivo na prejšnji seji in jim zagotovil, da ni glede tega, kaj se bo na zemljišča na območju nekdanjega motela v Bresternici umestilo, še nič odločenega. "Zemljišča kupujemo po zelo nizkih cenah, dogovorjenih že pred dvema letoma. Gre za odličen posel," je še povedal župan. Da gre zgolj za odkrivanje potenciala, ne pa za prejudiciranje forme, oblike ali vsebine, je svetnike prepričeval tudi podžupan Gregor Reichenberg.
Večina svetnikov se je nato v razpravi sklicevala na pisanje predsednika krajevne skupnosti Bresternica - Gaj Primoža Hedla, ki je opozoril, da tamkajšnji krajani na zemljiščih nekdanjega motela ne želijo stanovanjske gradnje, ampak akvarij, mini golf, slaščičarno, postajališče za nekaj avtodomov, mini živalski vrt, gibalni park in podobno. Miha Recek (samostojni) je zato predlagal sklep, da se občina zaveže, da na kupljenem zemljišču nikoli ne bodo stali stanovanjski bloki, a župan predloga ni dal na glasovanje. "Danes odločamo samo o nakupu zemljišč, ne pa o sprejemu občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN). Šele ta bo določil vsebino in takrat bomo upoštevali tako želje krajanov kot tudi zgodovino in prihodnost mesta," je odločitev utemeljil Arsenovič.
Kljub temu je Recek želel še odgovor na vprašanje, kaj bo občina z zemljiščem, če OPPN, ki bi tam opredelil stanovanjsko gradnjo, zaradi nasprotovanja krajanov ne bo sprejet. "O OPPN ne bom odločal jaz, ampak mestni svet. Glede na ceno, zemljišče kupujemo po ceni 20 evrov za kvadratni meter, pa me niti malo ne skrbi, da bi naredili luknjo v proračunu. Verjamem, da bomo našli idealno rešitev," je odgovoril Arsenovič.
Obstrukcija nekaterih opozicijskih svetnikov
Da to gradivo razgalja župana v celoti, pa je menil Matic Matjašič (Lista mladih. Povezujemo). "Na eni strani odličen menedžer, na drugi pa pomanjkanje dialoga, včasih celo aroganca, ko je bilo na prejšnji seji samoumevno, da bo koalicija potrdila vse. Zato je prvič ta točka tudi padla. Ste pa me prepričali, da je nakup teh zemljišč nujen," je dejal Matjašič.
"Na eni strani odličen menedžer, na drugi pa pomanjkanje dialoga, včasih celo aroganca"
Seja je sicer potekala ob obstrukciji nekaterih svetnikov opozicije. Lista Franca Kanglerja NLS se je ni udeležila, menijo namreč, da župan z gradivom zavaja. "Župan sporoča, da se na dotičnem območju ne bo gradilo to, kar je navedeno v gradivu. Čemu potem gradivo, če podatki, ki so v njem, ne držijo," so zapisali. Seje se nista udeležila tudi oba svetnika LPR.