Blaž Češka iz stanovanjskega sklada sredi nastajajoče soseske pod Pekrsko gorco, ki bo imela trg oziroma ulico, namenjeno zbiranju ljudi in druženju, veliko igrišč in dreves Foto: Andrej PETELINŠEK
Stanovanjska soseska pod Pekrsko gorco je največja aktualna državna investicija Stanovanjskega sklada RS (SSRS) v Mariboru, vredna skoraj 64 milijonov evrov. Projekt javnih najemnih stanovanj na Studencih je v gradnji od marca lani. Med Šarhovo ulico in Kamenškovo gradijo devet dvonadstropnih objektov s podzemnimi parkirnimi garažami. Koncept presega običajno stanovanjsko novogradnjo zadnjega časa, saj vključuje nove, sodobne arhitekturne rešitve in bivanjske standarde. V soseski bo veliko zelenja in dodatnih programov. Reporterska ekipa Večera je obiskala gradbišče, kjer zaključujejo prvo fazo oziroma pet objektov, ki bodo vseljivi prihodnje leto.
Pogledi na okoliške vedute in zelene površine
Arhitekt Blaž Češka, vodja projektov pri stanovanjskem skladu, je povedal, da "sosesko zaznamuje nizka pozidava v obliki zavitih meandrov, ki omogoča poglede na okoliške vedute vsem stanovalcem. Veliko je zelenih površin na raščenem terenu, ki ob bogati krajinski ureditvi in umestitvi igrišč in urbane opreme omogočajo oblikovanje kvalitetnega zunanjega prostora za stanovalce soseske in neposredne okolice. Moderno sosesko odlikujejo racionalna tlorisna zasnova stanovanjskih enot, svetli bivalni prostori in balkoni. Zasnovana je kot energetsko učinkovita in dosega energijski razred A2."
{api_embed_photo}731163{/api_embed_photo}
Stanovanja, ki so velika od 35 kvadratnih metrov do 85, imajo velike okenske površine, gotov lamelni parket in so brez arhitektonskih ovir. Imajo talno gretje, prezračevanje s sistemom rekuperacije in možnost klimatizacije. Kopalnice so opremljene s sivo-belo keramiko, tla so v enotnem nivoju tudi v kabini za prhanje in omogočajo prilagajanje gibalno oviranim ljudem. Štirisobna stanovanja imajo ločeno kopalnico in stranišče ter "utility", prostor, namenjen vzdrževanju perila in drugim gospodinjskim opravilom. Posebnost so shrambe, velike tri kvadratne metre, ki so v istih etažah kot pripadajoča stanovanja. Na strehah je predvidena namestitev sončne elektrarne.
Stanovanja imajo velika okna in balkone. Foto: Andrej PETELINŠEK
"Sosesko odlikujejo racionalna tlorisna zasnova stanovanjskih enot, svetli bivalni prostori in balkoni"
SSRS je zemljišče na Studencih odkupil od DUTB in z že izdelanim prostorskim načrtom, ki je določal obliko in etažnost objektov ter komunalno ureditev z dostopno cesto. S pomočjo arhitektov iz birojev Jereb in Budja arhitekti, Dobrin in Kostak GIP so izboljšali in nadgradili prvotno zasnovo. Zato da bi omogočili veliko zelenih površin in rast visokih dreves ter ustvarili večji središčni trg, so zmanjšali garaže. Atrije pritličnih stanovanj so odprli in povečali stanovanja in balkone, ki so se v času epidemije covida-19 izkazali kot pomemben element, ki vzpostavlja kakovost bivanja. Balkoni v soseščini pod Pekrsko gorco so veliki okrog štiri kvadratne metre, pri večjih stanovanjih merijo tudi več.
Trajnost in ulica, ki povezuje ljudi
"Stremeli smo h kakovostnim, trajnim in vzdržljivim materialom, ki omogočajo cenovno sprejemljivo vzdrževanje za najemnike in lastnika," je pojasnil Češka. Optimizacija vodovodnih poti in neobdelan beton na balkonih ter zidovih hodnikov so rešitev, ki predstavlja trajnostno gradnjo in prinaša nekaj prihranka. Hodniki v blokih imajo tudi dnevno svetlobo, saj so na koncih vgrajena okna. Čeprav imajo objekti le dve nadstropji, so opremljeni z dvigali. Predvidena je klasična tankoslojna in modularna fasada bele barve.
Osrednja ulica soseske pod Pekrsko gorco bo brez parkirišč in bo predstavljala točko, ki naj bi gradila skupnost in bo namenjena zbiranju ljudi, druženju. Promet je umaknjen na rob soseske. Večina parkirnih mest je v podzemlju (500 od skupno 600) in so opremljena z inštalacijami za polnjenje električnih avtomobilov. V sklopu soseske bo tudi javna polnilnica za električna vozila. V pritličju objektov so velike skupne kolesarnice. Razmišljajo tudi o servisu souporabe avtomobilov in koles. "Stanovanjski sklad bo izbral pooblaščenega upravnika stanovanja, ki bo v našem imenu upravljal sosesko in skrbel za nemoteno bivanje vseh stanovalcev nove soseske," napovedujejo pri skladu.
Na 4,7 hektarja pod Pekrsko gorco stanovanjski sklad zaključuje gradnjo 212 najemniških stanovanj od skupno 400 načrtovanih.
Stanovanja so velika od 35 do 85 kvadratnih metrov.
Vseljiva bodo predvidoma v prvi polovici leta 2022 ali nekoliko kasneje.
Soseska bo imela dvooddelčni vrtec, dnevni center za starejše, košarkarsko igrišče, rolkarski park in druga otroška igrišča.
Parkirna mesta v podzemlju so opremljena z inštalacijami za polnjenje električnih avtomobilov.
Foto: Andrej PETELINŠEK
V soseski je načrtovana tudi programska pestrost. Od skupno 400 najemnih stanovanj bo 60 oskrbovanih. Tam bodo dnevni center aktivnosti za starejše, prostori bivalne skupnosti Sožitje za posameznike s posebnimi potrebami in vrtec z dvema oddelkoma. Predvidenih je več igrišč za otroke in športne dejavnosti (košarka, rolkanje itd.).
Zakaj gradnja zamuja
Gradnja soseske pod Pekrsko gorco, katere glavni izvajalci so Pomgrad, Gitri, GH Holding in VG5, zamuja. Druga faza, ki obsega štiri stavbe s pripadajočo garažo in 188 stanovanji, bo "glede na težave, povezane z dobavami materialov in pomanjkanjem delovne sile, predvidoma končana in predana v uporabo v drugem polletju 2022," so novo časovnico opredelili pri skladu.
Kolikšna bo cena najema
SSRS pričakuje, da kljub nekaterim korekcijam posameznih stroškov in globalnemu dvigu cen gradbenih materialov in storitev skupni strošek investicije ne bo presegel zneska 63,9 milijona evrov. "Investicija se financira pretežno iz lastnih sredstev sklada. Za izvedbo prve faze je bilo pridobljenih 13,7 milijona evrov posojila CEB (Razvojna banka Sveta Evrope, op. p.)," navajajo pri stanovanjskem skladu, ki ga vodi direktor Črtomir Remec.
Cena za najem stanovanja v podobni, nedavno zaključeni soseski Novo Brdo v Ljubljani, ki jo je prav tako postavil sklad, je okoli osem evrov za kvadratni meter. Drugi stroški v to niso zajeti. Kolikšne bodo najemnine v Mariboru, še ni znano. Pričakovati je, da bodo nižje (najbrž za kakšen evro ali dva).
"Najemnine so še v fazi oblikovanja," razlaga Blaž Češka. "Višina cene najema stanovanj bo znana ob objavi javnega razpisa. Ko bodo stanovanja pripravljena in bodo izvedeni končni pregledi stanovanj s strani pooblaščenih oseb, bo sklad na svoji spletni www.ssrs.si objavil javni razpis." Kar bi lahko bilo v prvi polovici naslednjega leta. Kriteriji, kdo bo lahko kandidiral za najem stanovanja, tudi še niso znani. Lani so izpostavili, da bodo imeli prednost ranljivejši, mladi in (mlade) družine. Prve vselitve napovedujejo "predvidoma v prvi polovici prihodnjega leta, vendar je čas epidemije dokaj nepredvidljiv, zato so pogoji in roki nezanesljivi".