Tri tedne po uničujočem neurju v Lovrencu na Pohorju, kjer sta julija divjala potok Radoljna in njen pritok Plešiščica, je precejšen del škode že odpravljen, kljub temu pa je med občani še zmeraj mogoče zaslediti strah in nelagodje. "Grozno je bilo, vsi smo bili na robu z živci. Težko je z besedami opisati, kako se počutiš, ko gledaš vso to vodo, ki je kar in kar naraščala, in poslušaš ta neverjetni hrup, ko se po strugi valijo tono in več težke skale in drevesa s koreninami vred. Ne znate si zamisliti, kako je pokalo. Tu pri nas je Radoljna prestopila brežino, voda se je razlila po našem dvorišču, so pa na srečo gasilci vse objekte zaščitili pravočasno. Tu živim več kot 40 let, podobno hudo je do zdaj bilo le enkrat, ampak je tokrat bilo huje. Gori na Jezerci je odneslo most, ki je očitno zajezil strugo, in ko je potem voda premagala to oviro, je moral val čez njo pljuskniti res z neverjetno silo," se predzadnje julijske nedelje z grozo spominja Hrabro Prapertnik, ki živi tik nad mostom ob Srparski poti na Kumen, ki ga je neurje prav tako odneslo. Da je voda v preteklih neurjih segla že višje, potrdi tudi župan Marko Rakovnik: "Je pa očitno tokrat moč vode bila bolj usmerjena, voda je po strugi tekla z izjemno hitrostjo. Mislim, da je prav to naredilo največ škode."
Za novi most 150 tisoč evrov
Most bo občina, tako Rakovnik, obnovila še letos, predvidoma že oktobra. Gradnja je nujna, saj je na desnem bregu Radoljne brez primerne povezave s preostalim svetom ostalo kar nekaj krajanov. Ti zdaj avtomobile puščajo na levem bregu potoka, do njih pa pridejo čez začasen most za pešce. "Ta most je res dobrodošel, moja sestra živi namreč čisto ob potoku na desnem bregu in brez njega bi do nje potreboval precej več časa. Se pa vsakokrat, ko ga prečkam, spomnim, kako res hudo je bilo tisti dan. Ko zdaj gledaš ta potok, ti res ni jasno, kako lahko voda naenkrat tako narase," se z nelagodjem dogodka spominja tudi Štefan Prapertnik.
"Očitno je bila tokrat moč vode bolj usmerjena, voda je po strugi tekla z izjemno hitrostjo"
Gradnja novega mostu, tega trenutno še projektirajo, bo občino stala okrog 150 tisoč evrov, občina pa bo denar zanj zagotovila s prerazporejanjem proračunskih sredstev. "Na srečo smo imeli v zalogi sredstva za rekonstrukcijo mostu pri cerkvi Svete Marije v Puščavi, ki je sicer prav tako dotrajan, a je za trenutne namene vseeno še zmeraj dovolj uporaben in njegova obnova ni tako nujna, kot je ta," pove Rakovnik.
Sanacija poteka hitro
Čeprav pristojne komisije škodo še ugotavljajo, je ta po županovih besedah med štiri in pet milijoni evrov. Okrog dva milijona evrov bosta potrebna za sanacijo strug obeh potokov, dva do trije milijoni pa za sanacijo cestne in druge poškodovane infrastrukture. "Je pa bilo veliko tega že postorjenega, sanacija poteka res hitro, predvsem v delu, ki je odvisen od občine in kjer je bilo tako ali tako v naprej jasno, da tega ne bo plačal nihče drug. Sanirali smo praktično vse udore na cestah, podprli mostove, kjer so bili spodjedeni, utrdili brežine in podobno, veliko tudi s pomočjo koncesionarja za vode, družbe VGP Drava. Na asfaltiranje cest in nekatere druge zadeve pa bo treba počakati."
Za popis škode zadolženo ministrstvo za gospodarski razvoj
Za popis škode po neurjih s poplavami 18. julija je zadolženo ministrstvo za gospodarski razvoj. Oškodovanci morajo oceno škode poslati na posebnem obrazcu, ki ga najdejo na spletni strani ministrstva, in ga do 25. avgusta poslati na elektronski naslov poplave2021.mgrt@gov.si ali po navadni pošti na naslov Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo RS, Trubarjeva ulica 11, 2000 Maribor (z oznako "Poplave julij 2021").
Med drugim so tako do zdaj delno sanirali tudi cesto na Kumen, ki je utrpela največjo škodo in je bila do nedavnega neprevozna. Trenutno jo lahko uporabljajo kmetje z delovnimi stroji, z osebnimi avtomobili pa bo predvidoma prevozna v tednu ali dveh. Čeprav jo lokalni prebivalci že uporabljajo, za zdaj še zmeraj ostaja zaprta tudi cesta na Roglo, ki je uradno še vedno gradbišče.