V Občini Hoče-Slivnica so bili včeraj priča ekološki katastrofi. Za zdaj neznani storilec je dan prej na območju Pivole nad Botaničnim vrtom z več tovornjaki na treh lokacijah ob cesti odložil večje količine odpadnega oziroma grezničnega blata. Hočki župan Marko Soršak je bil o neprijetni in smrdeči najdbi ob cesti, ki se pred gradom Hompoš odcepi proti Bellevueju, obveščen že v četrtek popoldne, ko je tudi aktiviral policijo, civilno zaščito, upravitelja potokov VGP-Drava in lokalnega koncesionarja za ceste. Ta je v petek zjutraj tudi že počistil kakih 30 kubikov odpadnega materiala z ene lokacije in tako na stroške občine zavaroval bližnje vodno zajetje. A prave težave prinaša sanacija preostalih dveh lokacij, kjer je bilo suho kontaminirano blato, najverjetneje iz čistilne naprave, nasuto navzdol po gozdnem pobočju, od koder je spolzelo do potoka, od tam pa se razneslo daleč naokoli. Materiala je po grobih ocenah kar za 200 kubikov. Župana močno skrbi, da obstaja velika verjetnost, da bo prišlo ne samo do onesnaženja okolja, temveč tudi do onesnaženja vodnih zajetij.
"Ni denarja, ki bi to saniral"
"To je čisti ekološki kriminalt. Ni ga denarja, ki bi lahko to saniral," je bila nad kupi odpadnega blata ogorčena Mirjana Fesel iz podjetja VGP Drava, ki za državo ureja vodotoke. S pomočjo civilne zaščite in drugih posameznikov je tuhtala, kako odstraniti čim več smrdečega blata, ki je med drugim onesnažilo brežino potočne struge, a pravega plana v opoldanskih urah še ni bilo. Delo bo težaško, če ne že nemogoče. Teren je namreč izredno težko dostopen, kot je pojasnil Boštjan Horvat, poveljnik civilne zaščite občine Hoče - Slivnica, bi morali, če želijo dostopati s stroji, na novo urezati cesto. Tu je tudi vprašanje kritja visokih stroškov, ki po njegovih besedah padejo na lastnika zemljišč, v tem primeru Univerzo v Mariboru oziroma tamkajšnjo Fakulteto za kmetijstvo in biosistemske vede.
Njen dekan Branko Kramberger glede tega včeraj še ni mogel podati konkretnih informacij, je pa ob ogledu stanja na terenu dejal: "Šokiran sem nad tem, kar vidim. Blato, ki je bilo odloženo v gozd ob cesti, se verjetno še da odpeljati, problem bo verjetno nastal s tem, kar je odteklo v potok."
Onesnažen tudi Botanični vrt
Vzorce blata so poslali na analizo, ki bo pokazala, ali dejansko gre za odpadek iz čistilne naprave in tudi, ali je dodatno obremenjeno s slmonelo ali težkimi kovinami. To bi namreč, ker gre za vodovarstveno območje, pomenilo širšo ogroženost, je pojasnila Feslova. Blato iz čistilnih naprav sicer ni nevarni odpadek, je pa to odpadek, ki v naravno okolje ne sodi. "To blato pobere kisik iz vode, torej ogroža ribji živlej. V okolje pa se iz njega iztekajo nitriti in nitrati, če so prisotne še težke kovine, prihaja do zadrževanja teh težkih kovin," je razložila.
Tamkajšnji ribiški družini so že svetovali, naj ribe preselijo. Kot so ugotovili, je bil onesnažen tudi že potok skozi Botanični vrt in njegovi ribniki. V končni fazi sicer voda iz Pivolskega in Hočkega potoka pristane v Dravi, kjer pa onesnaženje zaradi velikega pretoka vode ni več problematično, je še povedala sogovornica.
V Dramljah podobna zgodba
Veliko je bilo včeraj tudi ugibanj, kdo si je drznil takšno neodgovorno, za naravo in ljudi ogrožujočo potezo. Župan Soršak je spomnil, da odkar Madžarska komunalnega blata iz Slovenije več ne sprejema, je cena za njegov prevzem poskočila in na kubik znaša že 200 evrov. Pri 200 kubikih blata, ki je namesto na primernem odvzemnem mestu pristal v gozdu "je nekdo naredil dober biznis", je dejal župan. Feslova pa izpostavila, da se je podobna zgodba pred štirimi tedni odvila tudi v Dramljah, kjer je bilo na kmetijsko zemljišče odloženih približno 400 kubikov blata iz bioloških čistilnih naprav. Ugibanja so, ali gre za istega povzročitelja.
Policija primer intenzivno preiskuje, pri tem naj bi si pomagala tudi z video posnetki. Soršak poziva, da jih vsi, ki so videli storilca, o tem obvestijo, stanovalce ob Hočki ali Pivolski cesti, ki imajo kamere, pa prosi, da posnetke pregledajo. Obvestila zbira policij a na svoji številki 113, tudi anonimno pa jih lahko posamezniki sporočijo na telefon 02/616 53 20, oddajo v nabiralnik občine ali na naslov obcina@hoce-slivnica.