Čez dva tedna Čeligijevega stolpa ne bo več objemal gradbeni oder.
Potem ko je bila lani interventno obnovljena streha, so se nujna vzdrževalna dela na Čeligijevem stolpu začela 5. avgusta letos. Jernej Flajšman iz občinske projektne pisarne nam je pojasnil, da je prenova razdeljena na dve fazi, kmalu bodo zaključili dela v zunanjosti in se preselili v notranjost stolpa. "V roku 14 dni bomo pospravili zunanji oder in s tem zaključili dela na zunanji strani objekta. Zunaj nas čaka samo še sanacija temeljev, nato pa nadaljujemo z delom v notranjosti stolpa, kjer moramo odbiti še del ometa in ponovno zafugirati notranje stene," razlaga Flajšman.
Precej dotrajanega lesa, odstranili tudi dimnik
Najprej so odstranili vegetacijo na zunanjih zidovih in jeklene vrvi, ki so visele s stolpa. "Nato smo se lotili odstranitve krušljivega ometa ter začeli z utrjevanjem zidu s polnilom in fugiranjem med kamni od zgoraj navzdol," še razlaga Flajšman, ki pove, da pred začetkom del ni bila ogrožena konstrukcijska stabilnost objekta, je pa obstajala nevarnost rušitve, saj se je pred leti porušil vogal stolpa. V drugi fazi v notranjosti odstranjujejo lesene medetažne konstrukcije, ki jih bodo nadomestili z novimi. "Precej lesa je bilo dotrajanega, nekaj ga je še uporabnega, a bomo pripeljali novega. Odstranili smo tudi dimnik," pove. Dela izvaja kranjsko podjetje Saning, s katerim ima mariborska občina za izvedbo gradbeno-obrtniških del podpisano pogodbo v vrednosti 298.467 evrov, od tega so 123.285 evrov pridobili z javnega razpisa ministrstva za kulturo za področje nepremičnin kulturne dediščine. Pogodbeni rok za končanje del je 3. september 2022. Flajšman pojasni, da je rok tako dolg zaradi sofinanciranja projekta s strani ministrstva za kulturo.
V notranjosti stolpa je zgolj okoli 30 kvadratnih metrov prostora.
Sprva se je imenoval Črni stolp
Čeligijev stolp je bil zgrajen med letoma 1460 in 1465 kot eden izmed petih stolpov severnega dela obzidja mesta, ko je bilo obzidje po turškem obleganju deležno temeljite obnove. Sprva se je imenoval Črni stolp, kasneje pa je dobil ime po mariborskih pivovarjih Tscheligijih, saj je bil stolp del njihove pivovarne.
V medetaži so našli orožje iz druge svetovne vojne. Foto: MOM
Ohranili bodo le en vhod, preostale bodo zazidali
V 21 metrov visokem stolpu stopnice do vrha niso predvidene oziroma bodo postavljene samo do prve medetaže. "Vertikalne povezave do vrha stolpa v okviru tega projekta niso predvidene. O namenu stolpa oziroma kaj bi lahko v njem bilo po obnovi, zaenkrat ne razmišljamo. Delamo v smeri, da bo kasneje v notranjosti mogoče urediti manjšo galerijo ali muzej," pove Flajšman. Stolp je od zunaj videti velik, a je notranjost majhna. Zid je na severnem delu, kjer je bil zunanji del obzidja, debel tudi dva metra, zato je v pritličju prostora le okoli 30 kvadratnih metrov. Ker ima stolp več vhodov, bodo ohranili le tistega z južne strani, preostale bodo zazidali. "Za obnovo nismo pridobivali gradbenega dovoljenja, če bi želeli stolp preurediti v namenskega, bi ga pa potrebovali," še pove.
Jernej Flajšman: "Delamo v smeri, da bo kasneje v notranjosti mogoče urediti manjšo galerijo ali muzej."
Preden so začeli nujna vzdrževalna dela, so opravili arheološke raziskave. Izkopali so tri sonde, dve zunaj in eno znotraj. "Pri izkopavanju smo šli do globine temeljev, nekje 1,2 metra pod nivojem terena. V sondah ni bilo najdenega nič presenetljivega, tako da smo zemljo nasipali nazaj," je povedal Flajšman. So pa v prvi medetaži našli tri pištole iz druge svetovne vojne in jih predali policiji. V pritličju stolpa bodo ohranili tudi strelni jarek še iz srednjega veka, napoveduje Flajšman.