Eden izmed pozabljenih, spregledanih kotičkov v starem mestnem jedru Maribora - podhod na Koroški cesti 18, ima novo, svežo podobo in vsebino. Prej zanemarjen, neugleden je od včeraj, ko so ga otvorili, nov urbani prostor, ki pripoveduje svojevrstno zgodbo. Mariborčane in mimoidoče vabi, da ga spoznajo z različnimi čutili. Ideja in izvedba sta plod razmišljanja in dela študentov medijskih komunikacij Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (Feri) Univerze v Mariboru. Želijo si, da bi si podhod, krajše imenovan K18, ogledalo, spoznalo in začutilo čim več ljudi.
Čutila so prvi stik z zunanjim svetom
Študentka Atena Bošnjak je na torkovi otvoritvi, ki jo je obiskalo kar nekaj ljudi, dejala, da so pri snovanju ideje in nekajmesečnem delu izhajali iz tega, da "se ljudje velikokrat oziroma prevečkrat osredotočamo na novogradnje in pozabljamo na stare stavbe, ki nas obkrožajo. Podhod Koroška18 je eden izmed pozabljenih, a nas hkrati vodi do različnih stanovanj, dvorišča, galerije in delavničarskega studia. Vodi do prostorov, ki so stičišče umetnosti, raziskovanja in izobraževanja, varna in info točka."
Poleg Atene Bošnjak so bili v projektu ob podpori mentorjev Mihe Horvata in dr. Katje Udir Mišič angažirani študentje Aleks Bauman, Anja Petrovič, Danaja Zavec, Gaja Krajnc, Gašper Kobale, Janja Zadravec, Lana Stepišnik, Kristina Žižek in Veronika Poštrak. Mladi ustvarjalci izpostavljajo, da "smo ljudje zelo zanimiva bitja, ki koordiniramo svoje življenje glede na zaznavanje s pomočjo naših čutil, tipa, okusa, voha, vida in sluha, ter ravnotežja. V bistvu so čutila naš prvi stik z zunanjim svetom in jih velikokrat jemljemo za samoumevne. Podhod preko raznih metafor daje občutek, kot da živi, in nas vabi k sodelovanju ter spoznavanju."
Štiri točke, tudi za širjenje misli med ljudmi
K18 je opremljen s štirimi interaktivnimi področji. Prva točka je vizualna. Njen namen je pridobivanje pozornosti z očmi. Drugo področje je taktilnost in spoznavanje različnih materialov ter struktur z (o)tipom. Še globlje v podhodu je avdio točka. Osredotočanje na sluh, govor in dvosmerno sporazumevanje poskuša doseči po ceveh, ki so nameščene na steni. "Preko cevi lahko komunicirate in delite svoje misli, hkrati pa prisluhnete govorici podhoda," razlagajo študentje. Zadnja točka je namenjena širjenju misli in povezanosti v javnem prostoru. "Na tablo in v knjigo se lahko zapišejo misli in tako vsak obiskovalec za seboj pusti pečat ter deli te misli z drugimi," pojasnjujejo ustvarjalci.
"Ljudje se prevečkrat osredotočamo na novogradnje in pozabljamo na stare stavbe"
Dekan Ferija dr. Gorazd Štumberger je povedal, da "si fakulteta prizadeva za sodelovanje študentov na področjih STE(A)M, torej študentov na področjih naravoslovja, tehnologije, inženirstva, umetnosti in matematike, v lokalnem okolju. Z implementacijo v lokalno okolje in s poudarkom na zeleni transformaciji želimo med mladimi širiti omenjeno področje in ga promovirati. Tako je nastal tudi ta projekt." Partnerji pri projektu so bili Fundacija Sonda, MKC Maribor in konS - platforma za sodobno raziskovalno umetnost. Mariborska podžupanja Alenka Iskra je projekt pohvalila kot inovativni primer revitalizacije historičnega mestnega jedra in dobrega povezovanja različnih akterjev.