Tretji ponedeljek v letu velja za najbolj depresiven dan leta, a pri Jamnikovih je bilo včeraj od zgodnjih jutranjih ur veselo. 18. januar 2021 si bodo za vedno zapomnili. Vztrajnost in pogum sta se izplačala, svoje je naredila tudi narava. V nedeljo so se pri Vinu Jamnik odločili, da naslednje jutro izvedejo ledeno trgatev, prvič po letu 2008. Temperature so se minule noči spustile krepko pod ničlo, čez dan se na sicer sončnih legah vinogradov v Svečinskih goricah ni otoplilo več kot do ledišča. Pri Jamnikovih so lahko pripravili topla oblačila in obutev ter nabrusili vinogradniške škarje.
Če ne bi bilo mreže, bi jagode pozobali ptiči
Ob sedmih zjutraj se je osmerica trgačev pri sedmih stopinjah pod ničlo odpravila v del vinograda, kjer so bile trte zaščitene z mrežo, ta je varovala dragocene zamrznjene grozde sorte laški rizling. "Če mreže ne bi bilo, bi ptiči jagode pozobali. Še nekaj dni nazaj smo s klupicami zapirali dele mreže, ker je nekaterim ptičem vseeno nekako uspelo priti v mrežo," nam je ob manjši preši, iz katere je kot med počasi tekel gost grozdni sok, dejal nasmejani Ignac Jamnik.
Če žlahtno grozdje za vina posebnih kakovosti zdaj varuje mreža, se je Ignac Jamnik nekoč posluževal drugačnih načinov varovanja: "Bilo je leta 1994, ko smo zadnje tri dni pred trgatvijo ves dan preživeli v vinogradu, da smo odganjali ptice. Pridejo, ko zapade sneg, ker iščejo hrano. Spomnim se, da sem si takrat nadel smuči in hodil kar v smučarski opremi gor in dol po vinogradu."
S 300 trt približno 50 litrov ledenega vina
Trgače je z obiskom in pomočjo počastila tudi svečinska vinska kraljica Jožica Gornik, grel jo je dolg in topel rdeč plašč. Nekaj čez pol osmo zjutraj je gorice obsijalo sonce, da je bil občutek mraza v še vedno s snegom pobeljenem vinogradu manjši, a pod podplati gojzarjev je še vedno pokalo zaradi nizkih temperatur in snega. Na približno 300 trsih so jeseni Jamnikovi pustili lepe in velike grozde najboljše kakovosti. Ob stiskanju so soku izmerili 150 °Oe (sladkorna stopnja v stopinjah ekslov). Sicer vodna preša je včeraj delala na zrak, saj bi voda v ceveh zmrznila, kot je po robu preše, od koder je počasi tekel sok, zmrzoval majhen preostanek vode v grozdnih jagodah. Da trgačev ne bi preveč zeblo ob stiskanju grozdja, so Jamnikovi poskrbeli s kozarcem svojega vina. Po kratki, a dragoceni delovni akciji je Ivanka Jamnik preostalim na domačiji, ki se niso odpravili naprej po delovnih akcijah, postregla z zeljem in kračo, najmlajšemu pomočniku pa je na toplem najbolj teknila domača potica.
Ignac Jamnik bo nekaj več kot 50 litrov grozdnega soka čez nekaj dni pretočil, da ga loči od grobih droži. Nato ga bo v sodu iz nerjavečega jekla segrel do 18 stopinj, da bo ustvaril primerne pogoje za vretje. "Mošt bo počasi vrel kakšno leto. Nato bomo to vino še eno leto pustili, da zori in se umiri, ker gre za kompleksno vino," je nadaljnji postopek pridelave ledenega vina pojasnil Jamnik. Predikatna vina so nato ustekleničena v manjših in ozkih steklenicah.
Tudi sicer so Jamnikovi, ki so ob koncu minulega leta odprli novo, moderno klet, znani po predikatnih in slajših vinih. "Delamo vina, ki so tudi nam po okusu všeč," rad pripomni Jamnik, čigar 22-letni sin Tine je s partnerico Lauro pred tedni predstavil tudi prvo penino, ki so jo pridelali pri Vinu Jamnik.
Rizična odločitev in odločilen sladkor
"V nedeljo in ponedeljek so lahko vinogradniki opravili ledeno trgatev, saj so bili pogoji za to primerni. Grozdje bo lahko namenjeno za ledeno vino. Trga se lahko pri šestih stopinjah pod ničlo, tudi med stiskanjem mora biti minus. Bistvo ledenega vina je, da voda zamrzne, ostale snovi v tekoči obliki pa se iz grozdja stisnejo. Tako dobimo skoncentriran sok. Po dolgih letih je to bilo mogoče," nam je dejala Leonida Gregorič, vodja laboratorija na Kmetijsko-gozdarskem zavodu Maribor. "Vinarji pustijo grozdje v vinogradu jeseni iz različnih razlogov. Cilj, da bo nekdo pridelal ledeno vino, ne more biti jasno postavljen. Če temperature ne bi bile primerne, bi se grozdje v primeru dobre kvalitete lahko pobralo za jagodni izbor, suhi jagodni izbor ali izbor. Vse je odvisno od stanja grozdja in sladkorne stopnje. Najvišje kakovosti je suhi jagodni izbor," razloži Gregoričeva in doda, da je za vinogradnika puščanje grozdja na trti v zimo lahko tudi rizična odločitev. Grozdje za ledeno trgatev mora biti dobre kvalitete že v jeseni, letošnja zima pa je bila ugodna, saj je bilo zadnje tedne dokaj suho. Podobno je bilo tudi septembra in oktobra, ko je grozdje dozorelo.
Kmetijsko-gozdarski zavod Maribor je pooblaščen za kontrolo kakovosti grozdja v času trgatve za vse posebne kakovosti in vrhunsko vino. "Pridelovalec, ki se odloči, da bo trgal za takšno kakovost, se mora uskladiti s pooblaščenim vzorčevalcem, da opravi ogled v času trgatve, takrat tudi izmeri sladkorno stopnjo in preveri, ali so pogoji za posebne kakovosti dani, in naredi zapisnik. Ta zapisnik je predpogoj, da je lahko vino ocenjeno kot vrhunsko," še pojasnjuje Gregoričeva.