Potem ko so konec lanskega poletja zaradi slabih poslovnih rezultatov zaprli celotno zgornje nadstropje trgovine, bo prihodnjo soboto znamenita mariborska veleblagovnica Modna hiša na Partizanski cesti po nekaj več kot 57 letih delovanja dokončno zaprla vrata.
Prvi, ki so uvedli poslovalni čas nonstop
Modna hiša je vrata odprla 25. maja 1963 in je tako pred dnevi praznovala 57-letnico. Zgrajena je bila kot nova poslovna stavba na Partizanski cesti, na prostoru nekdanjega gostišča Union ob istoimenski dvorani. Z velikimi izložbami, pritličjem in nadstropjem je v tistih časih pomenila izjemno razkošnost in bila magnet za številne kupce. Prav v Modni hiši so prvi v takratni Jugoslaviji uvedli možnost, da kupci ob pomoči prodajnega osebja sami izbirajo blago, prav tako so prvi uvedli nedeljeni poslovalni čas nonstop. Ko so trgovino, ki se je razprostirala na kar 2000 kvadratnih metrih, odprli, so se prodajne površine trgovin v Mariboru povečale za kar dobrih 40 odstotkov. Na začetku so ponudbo Modne hiše predstavljali najboljši izdelki slovenskih in hrvaških proizvajalcev, hkrati je v njej bilo tudi mnogo drugega dogajanja, od razstav, posebnih izložb, modnih revij in nagradnih iger do modnega svetovanja.
Zaprli zaradi neprofitabilnosti
Iz družbe Montecristo SL, ki je trgovine Modiana, kamor je zadnja leta sodila tudi Modna hiša, prevzela oktobra 2016, sporočajo, da so se v skladu s strategijo podjetja odločili zapreti vse trgovine, ki so bile v preteklosti neprofitabilne: "Odločitev ni povezana s trenutno post covid-19 situacijo, temveč so bili za odločitev za zaprtje poslovalnice ključni slabi poslovni rezultati trgovine in simulacija, ki ni pokazala ekonomskega potenciala za nadaljnji razvoj v prihodnjem obdobju. Imamo pa v Mariboru tudi poslovalnico Modiana v trgovskem centru Mercator, ki jo bomo razvijali še naprej."
Modno hišo bom zelo pogrešala, ker je imela izdelke veliko blagovnih znamk, mi starejši smo tukaj zlahka našli kaj zase
V Modni hiši bo Mercatorjeva trgovina
Modiana sicer sodi med večje ponudnike modnega tekstila v Sloveniji, prisotna pa je še na trgih Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Srbije. Znamko, kot rečeno, lastniško obvladuje družba Montecristo SL, ta pa je v večinski lasti mednarodne družbe Conte Montecristo holdings ltd. s sedežem v ciprski Nikoziji. Slovenska podružnica Montecristo SL je sicer še leta 2016 pri 6,3 milijona evrov prometa izkazovala 359 tisoč evrov dobička, v letih 2017 in 2018 pa pri 35- oziroma 33-milijonskem prometu zabeležila 745 tisoč oziroma 359 tisoč evrov izgube. Podatki za lani še niso javno dostopni.