(INTERVJU) Dolgotrajnemu zaprtju navkljub v Mondu niso nikogar odpustili

Damijan Toplak
23.05.2021 12:00
Pogovor z Ahacem Pinterjem, direktorjem zabaviščno-igralniškega centra Mond v Šentilju, ob vnovičnem odprtju minuli konec tedna
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ahac Pinter pričakuje, da bi lahko že v nekaj mesecih v šentiljskem Mondu poslovali z bistveno manj omejitvami.
Foto: Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Koliko časa ste bili v prvem in v drugem valu epidemije koronavirusa zaprti?

"V lanskem letu smo poslovali zgolj sedem mesecev, od tega januarja in februarja v normalnih pogojih, potem smo od marca do začetka junija bili zaprti, a od začetka junija do konca oktobra spet odprti, potem pa do te sobote (22. maja letos) vnovič zaprti. Med prvim in drugim valom epidemije pa smo poslovali z določenimi omejitvami."

Kmalu bi lahko bili vsi spet na delu

Katere državne pomoči ste v vmesnem obdobju koristili in v kolikšnem znesku?

"Pri nas v Mondu smo bili prav vsi, z izjemo varnostne službe, ki je varovala objekt, na čakanju na delo. Ob tem smo koristili tudi vse subvencije, ki so nam bile na voljo, vključno s povračilom dela fiksnih stroškov. Nimam pa natančnih podatkov, koliko je bilo teh pomoči za šentiljski Mond, saj se vodijo podatki za celotno skupino Hit."

Koliko zaposlenih še imate, koliko se jih zdaj vrača na delo, koliko ste jih bili prisiljeni odpustiti?

"Pravzaprav smo ohranili vsa delovna mesta za naših 156 zaposlenih, edino štirim zaposlenim, ki so jim v vmesnem obdobju potekle pogodbe za določen čas, teh nismo podaljšali. V našem prvem tednu poslovanja smo nazaj na delo vpoklicali od 60 do 70 ljudi, glede na odzive gostov in promet pa bomo videli, kako hitro bomo vpoklicali še preostale. Subvencije za čakanje na delo trenutno veljajo do konca maja, računamo pa, da jih bo vlada z novim odlokom podaljšala. Želimo si, da bi se epidemija še naprej umirjala, in če bo odziv tako velik kot po prvem valu epidemije, računamo, da bi se lahko kmalu vsi naši zaposleni vrnili na delo. Nadomestila za čakanje na delo so bila 80-odstotna, ko pa nam je bilo prepovedano delovanje, tudi 100-odstotna."

Kako bo videti trenutno odprtje? Kakšne omejitve bodo, kdo lahko vstopa k vam (PCT - preboleli, cepljeni, testirani)?

"Za zaposlene imamo znotraj kompleksa v Šentilju omogočeno hitro testiranje, prvo poteka ravno danes (v soboto, op. a.), medtem ko za naše goste za zdaj te storitve ne bomo izvajali. Za vstop v igralnico pogoje določa vladni odlok in trenutno lahko vstopajo preboleli, cepljeni in tisti z negativnim testom. V prvi fazi odpiramo zgolj igralniško dejavnost, tako igralne avtomate kot igralne mize, pa tudi bare in restavracije, najkasneje z 29. majem pa načrtujemo še odprtje našega 4+ zvezdičnega (superior) hotela s 40 sobami in 100 posteljami. Zapolnjenih lahko imamo polovico igralnih mest oziroma naenkrat je lahko v igralniškem kompleksu 307 ljudi, morajo pa nositi zaščitne maske, si razkuževati roke, od lani imamo tudi 'open-air' igralnico, kjer ob zadostni medosebni razdalji maske ni treba nositi. Odprti smo lahko za zdaj najdlje do 22. ure, in tako bomo prav vse dni v tednu odprti med 7. in 22. uro."

Ljubitelji igralništva v Sloveniji in v tujini so stežka pričakali odprtje igralnic, tudi šentiljske v Mondu.
Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

V sredini ali ob koncu poletja bo še boljše

Kakšni so načrti Monda? Kako boste skušali znova splezati na zeleno vejo?

"Po koncu prvega vala epidemije so bili odzivi gostov zelo dobri in nad pričakovanji. Po drugem valu pa vemo, da odpiramo po pogojih, ki so še ostrejši kot takrat, ko ni bilo tako imenovanega PCT-pogoja in ne pogojev glede prehoda državne meje in ne omejitve delovanja do 22. ure. Ker večino prihodkov, okrog 70 odstotkov, ustvarimo iz avstrijskega trga, se nam bodo te omejitve poznale, sicer pa 20 odstotkov prihodkov ustvarimo s slovenskimi gosti, preostalih 10 odstotkov s tranzitnimi gosti. Pričakujemo, da bodo ti pogoji sčasoma - tam v sredini ali ob koncu poletja, milejši, s tem pa tudi naše poslovanje hitro podobno tistemu pred epidemijo. Odkar imamo hotel, naša dejavnost nima več sezonskega značaja, tako da bolj ali manj enakomerno poslujemo vse leto, saj imamo tudi veliko gostov iz bolj oddaljenih krajev, ki dopustujejo kar pri nas. Moderni igralniški gostje ne obiskujejo med dopustom zgolj igralnic, ampak si želijo tudi super kulinariko, in imamo srečo, da smo blizu južnoštajerske vinske ceste, tudi naši lokalni partnerji vinarji so zelo dvignili raven ponudbe. Prav tako naši gostje opravijo dnevne izlete v Gradec, na Dunaj, v Maribor, v Ljubljano, na Ptuj ali v Zagreb."

Igralniška ruleta se v Šentilju znova vrti. Foto: Andrej PETELINŠEK
Andrej Petelinšek

Koliko so vam pomagali turistični boni in koliko še pričakujete od njih?

"Nekaj je bilo, a ne veliko, in tudi vnaprej si od njih ne obetamo mnogo prometa."

Kako pa sodelujete z lokalno skupnostjo?

"Sodelovanje je na zavidljivi ravni. V preteklih letih smo izvedli kopico skupnih (turističnih) projektov in s šentiljsko občino res dobro sodelujemo. Na njihovo pobudo smo skupaj ustanovili zadrugo, kjer od lokalnih pridelovalcev odkupujemo izdelke, ponujamo jih v sklopu našega kompleksa in priljubljeni zajtrki v naših hotelih vsebujejo te izdelke. Gostje so ob takih lokalnih kulinaričnih zgodbah navdušeni."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta