Ustanovljeno marca 1947 in je društvo vključeno v regionalno ter Čebelarsko zvezo Slovenije. Svojo minulo 75-letnico delovanja so se odločili obeležiti na poseben način - s poslikavo panjskih končnic. K sodelovanju so povabili tako ljubiteljske kakor akademske likovnike, ki so kot ambasadorji čebelarstva poslikali 75 panjskih končnic z različnimi motivi in v različnih tehnikah (akril, olje, polstenje, enkavstika, pirografija, mandale, peskanje, razbarstvo) ter jih razstavili v avli fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede v Pivoli ob letošnjem simpoziju apiterapije.
Mariborski čebelarji snujejo še dva projekta
Razstavo z naslovom Panjske končnice skozi čas pa so nedavno pod pokroviteljstvom ČD Maribor - mesto postavili tudi v Slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju. Uvodoma je navzoče umetnike in obiskovalce pozdravil direktor centra Korotan Anton Levstek, ki je razstavo odprl. V poklon je dobil poslikan čebelji panj in bil razglašen za čebelarja. Predsednik ČD Maribor mesto Maks Selinšek, ki je bil idejni vodja poslikave panjskih končnic, pa je predstavil dva nova projekta, ki sta v načrtih – čebelarski paviljon v mariborskem Mestnem parku in vseslovenski Apis center dr. Filipa Terča ob Betnavskem gradu. Predsednik Čebelarske zveze društev Štajerske Vlado Vogrinec je spregovoril o zgodovini čebelarstva, Vlado Pušnik pa je na kratko predstavil delovanje apiterapevtov Slovenije.
Po videoprojekciji in glasbeni kulisi s staro filmsko glasbo ter nastopu mlade pianistke Wakana Katsumoto so obiskovalci lahko uživali, ne samo ob ogledu triptihov panjskih končnic, ampak tudi ob izbrani slovenski kulinariki in kapljici. Na svečanem odprtju je bilo slišati tudi nekaj poezije Violete Šmon, ki je koncipirala in koordinirala dogodek.
Poslikane panjske končnice so del slovenske kulturne dediščine. Kot eno od poglavij ljudske umetnosti so doživele razcvet med letoma 1820 in 1880. Na njih se pojavljajo številni prizori iz vsakdanjega življenja. Največjo zbirko poslikanih panjskih končnic hranita Slovenski etnografski muzej in Čebelarski muzej v Radovljici.