Mariborski študenti sklenili delovno brigado

(štr)
07.08.2021 05:40
Vsa prosta mesta so bila zapolnjena v nekaj dneh, kar pomeni, da prostovoljstvo med mladimi zelo živi.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Šoum

Študentska organizacija Univerze v Mariboru (Šoum) je med 16. in 22. julijem letos izvedla že 22. študentsko delovno brigado, tokrat v občini Hrastnik. Namen študentske delovne brigade je v prvi vrsti pomagati krajanom na demografsko ogroženih območjih in spodbujati prostovoljstvo med študenti, pomembno je tudi druženje med njimi, saj se tu sklenejo prijateljstva, ki trajajo še dolgo po koncu brigade.

Udeleženci letošnje študentske brigade v Hrastniku
Šoum

​V brigadi 35 študentskih prostovoljcev

David Lukner, vodja študentske delovne brigade, je ob tem povedal: "Glede na to, da smo lansko izvedbo zaradi epidemije morali odpovedati, smo zelo veseli, da nam je letos študentsko delovno brigado uspelo izpeljati. Sicer je potekala nekaj dni manj kot 21 izvedb poprej, kljub temu pa smo študenti opravili vsa predvidena dela. Nekoliko nam jo je zagodlo slabo vreme. Povsem namočen brigadirski tabor smo za dva dni morali zamenjati s telovadnico, ki jo je priskrbela hrastniška občina. To vseeno ni zamajalo odličnega ekipnega duha med 35 prostovoljci, ki nam ga je v sedmih dneh uspelo splesti. Hkrati pogledujemo proti naslednjemu letu, ko se bomo znova potrudili, da bi trajanje delovne brigade približali desetim dnem in bi ponovno sprejeli več študentov prostovoljcev kot letos. Zanimanje med mladimi za tovrstne projekte je izjemno, vsekakor se nadejamo, da bo študentska delovna brigada tudi prihodnje poletje marsikateremu študentu pomenila priložnost za oddih od študijskih obveznosti. Lokacijo po navadi izberemo v začetku koledarskega leta, bodisi na podlagi posledic na kakem območju, ki ga je prizadela kakšna naravna nesreča, bodisi gre za demografsko ogrožena in turistično manj znana območja."

In kaj so študentje postorili na tokratni delovni brigadi. Uredili so pešpoti na relaciji Hrastnik-Dol pri Hrastniku (zemeljska dela, žaganje vej, odstranjevanje in čiščenje zaraščenih poti ipd.), obnovili ograje od Naselja Aleša Kaple do Glasbene šole Hrastnik, označili pešpoti po občini Hrastnik (v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije), obnovili in uredili so Čebelarski dom Hrastnik (čiščenje notranjosti, pleskanje sten, obnovitev okolice, pleskanje fasade), obnovili so ograjo ob teniškem igrišču in očistiti brežino potoka Boben v središču Hrastnika.

Študentska brigada Šouma v Hrastniku
Šoum

​Doslej sodelovalo nad tisoč mariborskih študentov

Študentska delovna brigada je največji prostovoljni projekt Šouma in se je v zadnjih letih močno zasidrala med največje prostovoljne dogodke v Sloveniji. Doslej je na teh delovnih brigadah sodelovalo več kot tisoč študentov, skupno pa so opravili nad 60 tisoč prostovoljnih ur. Hrastnik je sicer najmanjša zasavska občina, ima nekaj več kot 9000 prebivalcev. Zajema 58,58 kvadratnega kilometra površine, ima deset krajevnih skupnosti in 19 naselij. Največji naselji sta Hrastnik in Dol pri Hrastniku. Že dolga leta prevladuje na tem območju industrija, trenutno najbolj steklarska in kemična. Več kot 200 let je tu deloval rudnik rjavega premoga. Navedene dejavnosti so pomenile gonilno silo kraja. Kmetijstvo se razvija na obrobju doline, na strmih pobočjih, prilagojeno naravnim pogojem. Poleg živinoreje so tukaj vedno bolj pomembni sadjarstvo, vrtnarstvo, zadnja leta tudi dopolnilne dejavnosti na kmetijah in ekološko kmetovanje. Malo podjetništvo se razvija predvsem zadnja desetletja. Izginjajo pretežno delovno intenzivna delovna mesta v določenih panogah, razvijajo pa se nova, prilagojena novim dejavnostim. Turistične dejavnosti so manj razvite, a pospešeno si prizadevajo tudi na tem področju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta