Mariborski zdravniki opozarjajo na preobremenjenost

Jana Juvan Jana Juvan
10.12.2018 11:15

Zdravniki družinske medicine iz Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor pozivajo k financiranju novih ambulant.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor
Sašo Bizjak

"Zahtevajte od ZZZS in ministrstva za zdravje zdravstveni kader, ki ne bo izgorel in ki se vam bo lahko posvetil za toliko časa, kot ga potrebujete," pozivajo javnost družinski zdravniki iz mariborskega zdravstvenega doma. Kar 75 podpisanih zdravnikov na čelu z v. d. predstojnico Majo Arzenšek je spomnilo na težave, s katerimi se dnevno srečujejo v svojih ambulantah in na katere tudi že leta opozarjajo. 
V ambulantah sprejemajo tudi po 60 obiskov dnevno, opravljajo pa še dodatne administrativne naloge, hišne obiske in mrliške oglede, uvodoma pojasnijo družinski zdravniki, ki tudi preko svojega sindikata Praktikum že vrsto let opozarjajo na preobremenitve v svojih ambulantah in posledično na izgorevanje osebja. "Vsakodnevno smo zaradi pomanjkanja časa tarča nezadovoljstva in celo psihičnega nasilja naših uporabnikov," izpostavijo podpisani pod apel. In še: "Dejstvo je, da skopo odmerjen čas na posameznega pacienta predstavlja tako zdravnikom kot pacientom neprijetno, stresno in potencialno nevarno okoliščino, saj je zdravstvena problematika naših pacientov vse kompleksnejša, zahteva čas in diagnostično ter terapevtsko poglobitev, pomanjkanje časa pa že resno ogroža varnost našega dela." 

Težava je v denarju

Zdravniki pa se bojijo, da v prihodnje ne bo nič bolje. Nasprotno. Resolucija o nacionalnem planu zdravstvenega varstva se za naslednje desetletje osredotoča na še zgodnejše odkrivanje in zdravljenje kroničnih nenalezljivih bolezni, ki predstavljajo veliko zdravstveno in tudi finančno obremenitev našega sistema, pišejo. Kljub obljubam države, da se bodo v naslednjih letih lahko razbremenili in več časa namenili posameznemu pacientu, temu ni tako, trdijo, "zato se upravičeno sprašujemo, kako naprej. Zdravstvena zavarovalnica namreč ne sledi programu razbremenjevanja obstoječih družinskih ambulant in odpiranju novih".

Nataša Juhnov

Kljub obljubam ne bo novih ambulant? 

"Kljub temu da smo ob opozarjanju na premalo število zdravnikov dobili od ZZZS in ministrstva za zdravje odobrene zaposlitve novih ljudi, za nove time družinske medicine od plačnikov našega programa ne dobimo finančnih sredstev. Odobritvam novih timov družinske medicine torej financiranje teh programov ne sledi, kar je za zdravstveni dom preveliko breme in obstaja velika bojazen, da novih ambulant ne bo, s tem pa tudi ne bo prepotrebnih razbremenitev obstoječih družinskih ambulant," pravijo družinski zdravniki. 
Zato so ZZZS pozvali da dosledno upošteva novo sprejete normative obremenitev v ambulantah družinske medicine in da prilagodi sistem plačevanja novih ambulant na način, da bo vsak nov tim družinske medicine tudi dejansko plačan. Na ZZZS sicer zatrjujejo, da po splošnem dogovoru za letošnje leto izvajalci, ki so pričeli z delom brez opredeljenih bolnikov, prejemajo prvi dve leti 80 odstotkov sredstev za glavarino, izračunanih na podlagi povprečnega števila opredeljenih zavarovalnih oseb v Sloveniji v tej dejavnosti. Po dveh letih pa za obračun glavarine upoštevajo dejansko stanje število opredeljenih bolnikov, razen če izvajalec že prej svojo glavarino poveča nad 80 odstotkov - v tem primeru dobi plačilo glede na njegovo dejansko doseženo glavarino. 

Muževič: "Ni razloga za optimizem"

Na apel mariborskih družinskih zdravnikov se je odzval tudi predsednik sindikata družinskih zdravnikov Praktikum Igor Muževič. "Mislim, da je čas, da se bolniki aktivirajo in zahtevajo od vlade, da začne spoštovati zakonodajo in ustavo. Država je dolžna  zagotoviti financiranje in dostopnost do zdravstvenih storitev, še posebej na primarni ravni," nam je zapisal Muževič. In dodal, da je v prejšnjem mandatu "vlada uspešno razsuvala osnovno zdravstvo, prvi medijski odzivi novega ministra o stanju v osnovnem zdravstvu pa so zelo medli". Rešitve sam sicer vidi v ureditvi zdravstvenega sistema po severnoevropskih modelih. "Teh rešitev do sedaj politika nikoli ni želela podpreti, koalicijska pogodba pa kaže, da jih tudi ta vlada ne bo sprejela. Nimamo razloga za optimizem," sklene Muževič.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta