V vsakem slabem je nekaj dobrega, pa tako tudi covid ni izjema. Brez koronavirusa, ki je zaradi enormnega pritiska obolelih mariborski Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca prisilil v iskanje novih, drugačnih rešitev za naročanje pacientov, zdaj ta na tem področju verjetno ne bi razvil nove rešitve, ki bo olajšala stik pacientov z osebnimi zdravniki in pediatri tudi v "mirnodobnem" času. Je pa, vsaj delno, za novo rešitev s spletnim naročanjem in klicnim centrom zaslužna tudi država. Ta je namreč končno le prepoznala ozka grla že pri prvih stikih pacientov z zdravstvenim sistemom in omogočila dodatne zaposlitve kadra v ambulantah družinske medicine. V ZD Maribor kar 15.
Prve izkušnje z novo aplikacijo, ki deluje v okviru spletne strani zdravstvenega doma, so pozitivne. Ob tem, da se je zdaj na termin k zdravniku mogoče prijaviti 24 ur dnevno (prej le dve uri dnevno v delovnem času ambulante), je aplikacija tudi enostavna za uporabo, zahteva minimalno računalniško pismenost in omogoča dovolj interakcije z medicinsko sestro oziroma zdravnikom, da se lahko rešuje tudi nujne primere, če pacient ne more čakati do prvega prostega termina, kot mu ga je ponudil računalnik. Zato samo brez panike, če vam sistem ponudi prvi mogoč datum šele čez štirinajst dni, vi pa se počutite katastrofalno in bi radi do zdravnika takoj. Če bo iz vašega opisa težave razvidno, da je primer nujen, bodo to v ambulanti videli, vas prenaročili in o tem tudi obvestili. In kar je še pomembneje, vse, kar pacient napiše pod opombami zdravniku, gre neposredno v njegov zdravstveni karton, kar v ambulantah zmanjšuje birokracijo in zdravnikom in sestram daje več časa za delo s pacienti.
A tudi starejša populacija, ki uporabe računalnikov ni tako vešča, bi morala z novim sistemom pridobiti. Tudi s klicnim centrom se namreč čas za naročanje k zdravniku bistveno podaljšuje (klici mogoči vsak delovnik od 7. do 20. ure) - pa tudi sprejem klicev naj bi bil zdaj bistveno bolj ažuren kot po posameznih ambulantah. Ali se bo pacient zdaj k svojemu osebnemu zdravniku dejansko naročil v eni minuti, kot to obljublja direktor ZD Jernej Završnik, bo sicer pokazal šele čas, obstaja pa precejšnja verjetnost, da bo od konca septembra, ko bo sistem zaživel v celoti, pri naročanju k zdravniku precej manj slabe volje, kot je je bilo do zdaj. ZD namreč zdaj beleži tudi odzivnost sester in zdravnikov ter tudi klicnega centra, kar bo rezultiralo v izboljšavah aplikacije ter storitvah klicnega centra v prihodnje, jasno pa bo tudi, koliko dosedanjih pripomb na delo zdravstvenega kadra glede odzivnosti je bilo upravičenih in koliko ne.
Kako robusten je novi sistem naročanja, bo znano že kmalu. Glede na to, da število obolelih za covidom raste že poleti, si glede na izkušnje zadnjih dveh let verjetno ni težko predstavljati, pod kakšnim udarom bo sistem že čez dober mesec.