Mestni inšpektor: Strožji nadzor in višje kazni za smetenje

Andreja Kutin Lednik
10.02.2020 16:15

Nekateri ekološki otoki v Mariboru postajajo divja odlagališča, ob zabojnikih se namreč grmadijo smeti, ki tja ne sodijo. Občina napoveduje strožji nadzor in višje kazni za nepravilno odlaganje odpadkov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Prepolni zabojniki za smeti so bili stalen pojav že pred ukinitvijo rumenih zabojnikov.
Sašo Bizjak

Ob nekaterih ekoloških otokih, kjer sedaj stojijo le še zabojniki za steklo in papir, se v Mariboru kopičijo velike količine odpadkov, praviloma takih, ki tja ne sodijo. Je to posledica uvedbe rumenih vreč in ukinjanja zabojnikov za odpadno embalažo? Pri Snagi ugotavljajo, da ne: "Rumene vreče zagotovo niso razlog za onesnažene lokacije ekoloških otokov, saj se v najslabšem primeru zgodi, da uporabniki, namesto da bi vreče na dan odvoza nastavili na prevzemno mesto v svojem gospodinjstvu, rumene vreče peljejo do ekološkega otoka."
Bralci opozarjajo predvsem na težave v Pekrah, ob Dupleški cesti, v Zrkovcih. Gre za vpadnice v mesto in s tem priročna odlagališča za tiste, ki jih pot vodi v Maribor. "Na Dupleški so težave redne, predvsem zaradi tega, ker gre za vpadnico v mesto, zato se na ekoloških otokih zelo pogosto znajdejo odpadki uporabnikov iz drugih občin, predvsem Dupleka. Podobno je tudi v Pekrah, na Teznu, skratka na vseh vpadnicah," ugotavljajo v Snagi.

Na Dupleški cesti so težave redne, predvsem zato, ker gre za vpadnico v mesto.
Osebni arhiv

Strožje kazni le eden od odgovorov

Na mariborski občini računajo, da bodo stanje izboljšale višje globe za nepravilno odlaganje odpadkov. Mestni svet bo 20. februarja prvič razpravljal o predlogu odloka o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki, ki predvideva dvig glob za fizične, pravne in odgovorne osebe ob nedovoljenem odlaganju odpadkov. 1500 evrov bo znašala globa za pravno osebo, samostojnega podjetnika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost (zdaj 1000 evrov), 600 evrov za odgovorno osebo pravne osebe, samostojnega podjetnika posameznika ali posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost (zdaj 500 evrov), in 300 evrov za posameznika (zdaj 100 evrov).

Igor Napast

Domišljija ne pozna meja

Del krivde za nedovoljeno odlaganje je tudi v evidencah. Nekateri ljudje namreč ne prijavljajo odvoza odpadkov, torej posod za odpadke nimajo, čeprav so se vsa gospodinjstva dolžna prijaviti za odvoz komunalnih odpadkov. "Naše službe na področju preverjanja vključenosti prebivalcev občin, v katerih izvajamo javno službo ravnanja z odpadki, delajo ogromno, saj je vključitev v sistem obvezna za vsakega prebivalca. A zavedamo se tudi, da domišljija uporabnikov, kako znižati mesečne stroške ravnanja z odpadki, ne pozna meja, čeprav v občinah, kjer izvajamo javno službo, uporabniki v primerjavi z drugimi občinami po Sloveniji plačujejo podpovprečne mesečne zneske," pravijo pri Snagi.

Zbiranja in odvoz odpadkov nemoteno in po urniku odvoza.
Andrej Petelinšek

Moji odpadki, moja skrb

Snaga je v letu 2015, tudi zaradi pregleda nad vključenostjo posameznih gospodinjstev v obvezni odvoz odpadkov, čipirala posode za mešane in biološke odpadke, s tem je oblikovala "najbolj točno možno lastno evidenco, ki služi tudi pri sodelovanju z medobčinskim inšpektoratom na področju izvajanja nadzora", še dodajajo na občini.
Z Mestno občino Maribor bo Snaga spomladi nadaljevala kampanjo Moji odpadki, moja skrb, ki predvideva tudi nočne nadzore na ekoloških otokih in dosledno upoštevanje predpisov občinskega odloka, ki govori o sankcijah za nepravilno ločevanje odpadkov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta